1. Пүршинд 2 кг жинтэй зүйл бэхлэгдсэн. Хэрэв пүршний суналт 4 см бол уян харимхай пүршний потенциал энергийг тодорхойлно уу . Таталцлын хурдатгал нь 10 м/с2 байна.
Мэдэгдэж байгаа:
Масс (м) = 2 кг
Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Жин (w) = мг = (2)(10) = 20 Н
Суналт (x) = 4 см = 0.04 м
Хүссэн зүйл: Уян хатан пүршний потенциал энерги
Шийдэл:
Гукийн хуулийн томъёо :
F = kx
F = хүч, k = пүршний тогтмол, x = пүршний уртын өөрчлөлт
Пүршийн тогтмол:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 Н/м
Уян хатан пүршний потенциал энерги:
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.04) 2 = (250)(0.0016) = 0.4 Жоуль
Өөр шийдэл:
PE = ½ kx 2 = ½ (өргөн / x) x 2 = ½ wx = ½ мгx
w = жин, m = масс, x = пүршний уртын өөрчлөлт
PE = ½ (2)(10)(0.04) = (10)(0.04) = 0.4 Жоуль.
[ирп]
2. F = 50 Н хүчээр сунасан пүршний суналт нь 10 см. Хэрэв пүршний суналт 12 см бол уян хатан пүршний потенциал энерги хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
Суналт (x) = 10 см = 0.1 м
Хүч (F) = 50 Н
Хүссэн зүйл : Уян хатан пүршний потенциал энерги
Шийдэл:
Пүршийн тогтмол:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 Н/м
Пүршний суналт 12 см байвал уян харимхай пүршний потенциал энерги:
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.12) 2 = (250)(0.0144) = 3.6 Жоуль.
[ирп]
3. Доорх зурагт F ба x-ийн графикийг үзүүлэв. Пүршний суналт 10 см бол уян харимхай пүршний потенциал энерги хэд вэ?

Мэдэгдэж байгаа:
Хүч (F) = 5 Н
Пүршний суналт (x) = 2 см = 0.02 м
Хүссэн зүйл: Пүршний суналт 0.1 м байх үеийн уян хатан пүршний потенциал энерги.
Шийдэл:
Пүршийн тогтмол:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 Н/м
Пүршний суналт 0.1 м байвал уян хатан пүршний потенциал энерги:
PE = ½ kx 2 = ½ (250)(0.1) 2 = (125)(0.01) = 1.25 Жоуль.
4. Тамирчин 500 Н жинтэй пүрштэй багаж дээр үсрэхэд пүрш нь 4 см-ээр богиносдог. Тамирчныг хүчлэх потенциал энергийн хэмжээг тодорхойл.
А. 20 Жоуль
Б. 10 Жоуль
C. 5 Жоуль
D. 2 Жоуль
Мэдэгдэж байгаа:
Хүч (F) = 500 Н
Пүршний уртын өөрчлөлт (Δx) = 4 см = 0.04 м
Хүссэн зүйл: Хаврын боломжит энерги
Шийдэл:
Хукийн хуулийн тэгшитгэлийг ашиглан пүршний уян хатан тогтмолыг тооцоолно уу:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 м = 12500 N/m
Пүршний уян хатан потенциал энерги:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)
PE = 10 Жоуль
Зөв хариулт нь Б.
5. 500 грамм масстай пүршийг дүүжлэхэд түүний урт 5 см - ээр нэмэгддэг. Түүний тогтмол ба потенциал энергийг тодорхойл .
Мэдэгдэж байгаа:
Биетийн масс (м) = 500 грамм = (500/1000) кг = 5/10 кг = 0.5 кг
Хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Объектын жин (w) = мг = (0.5 кг)(10 м/с² ) = 5 кг м/с² = 5 Ньютон
Пүршний уртын өөрчлөлт (Δx) = 5 см = 0.05 м
Хүссэн зүйл: пүршийн тогтмол (k) ба потенциал энерги (PE)
Шийдэл:
Эхлээд Хүүкийн хуулийн тэгшитгэлийг ашиглан пүршийн тогтмолыг тооцоолно уу:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 м = 100 N/m
Пүршний боломжит уян харимхай чанар:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)
PE = 0.125 Жоуль
[wpdm_package id='1179']
- Хүчээр хийгдсэн ажил, асуудал болон шийдлүүд
- Ажлын кинетик энергийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
- Ажил-механик энергийн зарчмын асуудлууд ба шийдлүүд
- Таталцлын потенциалын энергийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
- Уян хатан пүршний потенциал энергийн асуудал ба шийдэл
- Цахилгаан хангамжийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
- Чөлөөт уналтын хөдөлгөөнд механик энергийг хадгалах хуулийг хэрэглэх нь
- Чөлөөт уналтын хөдөлгөөнд дээш доош хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
- Муруй гадаргуу дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
- Налуу хавтгай дээрх хөдөлгөөнд механик энерги хадгалагдах хуулийг хэрэглэх нь
- Сумны хөдөлгөөнд механик энергийг хадгалах хуулийг хэрэглэх нь