Хэвийн хүчний тэгшитгэлийн талаар 3 асуулт
1. Блок нь 5 кг масстай. Хэрэв g = 10 м/с2 бол дараахийг тодорхойлно уу:
а) блокийн жин
б) блокийг хавтгай хавтгай дээр байрлуулсан тохиолдолд хэвийн хүч
в) хэрэв блок нь хэвтээ чиглэлд 30 ° өнцөг үүсгэдэг налуу хавтгай дээр тогтвол хэвийн хүч
Мэдэгдэж байгаа:
Блокны масс (м) = 5 кг
Таталцлын хүчнээс үүдэлтэй хурдатгал (g) = 10 м/с 2
Хүссэн: w, хавтгай дээр N, налуу дээр N
Шийдэл:
а) Дамбааны жин
w = mg = 5 (10) = 50 Ньютон
b) Хэрэв блок хавтгай хавтгайд байвал хэвийн хүч
N = w = 50 Ньютон
в) Хэрэв блок налуу хавтгай дээр байвал хэвийн хүч
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Ньютон
2. 120 граммын баллуурыг самбарт перпендикуляр байдлаар 15 Н хүчээр дарсан. Баллуурт үйлчлэх хэвийн хүч хэд вэ?
Мэдэгдэж байна:
Масс (м) = 120 грамм = 0.12 кг
Хүч (F) = 15 Ньютон
Хүссэн: Хэвийн хүч
Шийдэл:
Хэвийн хүч = түлхэлт = 15 Ньютон
3. Хайрцаг дотор байгаа савласан ундны усыг F = 200 Н хүчээр татаж, хэвтээ чиглэлтэй 37 о өнцөг үүсгэнэ. Sin 37 o = 0.6. Картон цаас болон түүний агууламжийн масс нь 20 кг. Хэрэв шалан дээрх статик үрэлтийн коэффициент 0.5, шалан дээрх кинетик үрэлтийн коэффициент 0.2 бол картон цаасан дээр үйлчлэх хэвийн хүчийг тодорхойлно уу.
Мэдэгдэж байгаа:
Таталцлын хүч (F) = 200 Н
Нүгэл 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 Н
Картон масс (м) = 20 кг
Картон цаасны жин (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Хүссэн: Картон дээрх хэвийн хүч (N)
Шийдэл:
Хэвийн хүчний томъёог ашиглан хэвийн хүчийг тооцоолно уу:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 Ньютон