1. 10 м/с хурдтай хөдөлж буй 500 грамм жинтэй А биет болон 12 м/с хурдтай хөдөлж буй 200 грамм жинтэй Б биет. Биетүүд бие биедээ ойртож мөргөлдөнө. Хэрэв мөргөлдөөний дараах А биетийн хурд 6 м/с байвал мөргөлдөөний дараах В биетийн хурд хэд вэ?
Мэдэгдэж байгаа:
1-р объектын масс (м1 ) = 500 грамм = 0.5 кг
2-р объектын масс (м2 ) = 200 грамм = 0.2 кг
1-р объектын анхны хурд (v1 ) = -10 м/с
2-р объектын анхны хурд (v2 ) = 12 м/с
1-р объектын эцсийн хурд (v 1 ') = 6 м/с
Нэмэх ба хасах тэмдэг нь объектууд эсрэг чиглэлд хөдөлж байгааг илтгэнэ.
Хүссэн : 2-р объектын эцсийн хурд (v2 ' )
Шийдэл:
m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2"
(0.5)(-10) + (0.2)(12) = (0.5)(6) + (0.2)(v 2 ')
-5 + 2.4 = 3 + 0.2 v 2 '
-2.6 = 3 + 0.2 v 2 '
-2.6 – 3 = 0.2 v 2 '
-5.6 = 0.2 v 2 '
v 2 ' = -5.6 / 0.2
v 2 ' = -28 м/с
Мөргөлдсөний дараах 2-р объектын хурд 28 м/с байна.
Нэмэх ба хасах тэмдэг нь объектууд эсрэг чиглэлд хөдөлж байгааг илтгэнэ.
[ирп]
2. Хоёр тэнцүү масстай биет бие бие рүүгээ ойртож мөргөлдөнө. 1-р биетийн хурд 6 м/с, 2-р биетийн хурд 8 м/с байна. Мөргөлдөөний дараа 2-р биет 5 м/с хурдтайгаар зүүн тийш хөдөлнө. Мөргөлдөөний дараа 1-р биетийн хурдны хэмжээ ба чиглэл хэд вэ?
Мэдэх:
1-р объектын масс (м1 ) = м
2-р объектын масс (м2 ) = м
1-р объектын анхны хурд (v1 ) = -6 м/с
2-р объектын анхны хурд (v2 ) = 8 м/с
2-р объектын эцсийн хурд (v2 ' ) = -5 м/с
Хүссэн зүйл : мөргөлдөөний дараах 1-р объектын хэмжээ ба чиглэл
Шийдэл:
Шугаман импульсийн хадгалалтын томъёо :
m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2"
mv 1 + m v 2 = m v 1 ' + m v 2 '
m (v 1 + v 2 ) = m (v 1 ' + v 2 ')
v 1 + v 2 = v 1 ' + v 2 '
-6 + 8 = v 1 ' – 5
2 = v 1 ' – 5
2 + 5 = v 1 '
v 1 ' = 7 м/с
Мөргөлдөөний дараах 1-р объектын хурд (v1 ' ) 3 м/с байна .
Нэмэх ба хасах тэмдэг нь объектууд эсрэг чиглэлд хөдөлж байгааг илтгэнэ.
[ирп]
3. 1 кг жинтэй 1-р бөмбөг болон 2 кг жинтэй 2-р бөмбөг ижил чиглэлтэй бөгөөд уян хатан бус мөргөлдөнө. Мөргөлдөөнөөс өмнө 1-р бөмбөг 10 м/с хурдтай, 2-р бөмбөг 5 м/с хурдтай хөдөлнө. Мөргөлдөөний дараах 2-р бөмбөгийн хурд 4 м/с байна. Мөргөлдөөний дараах 1-р бөмбөгийн хурдыг тодорхойл.
Мэдэгдэж байгаа:
Бөмбөгний масс 1 (м1 ) = 1 кг
Бөмбөгний масс 2 (м2 ) = 2 кг
1-р бөмбөгийн хурд (v1 ) = 10 м/с
2-р бөмбөгийн хурд (v2 ) = 5 м/с
2-р бөмбөгний эцсийн хурд (v2 ' ) = 4 м/с
Хурдны нэмэх тэмдэг нь бөмбөлгүүд ижил чиглэлтэй байгааг илтгэнэ.
Хүссэн : бөмбөг 1-ийн эцсийн хурд (v 1 ')
Шийдэл:
m1 v1 + м2 v2 = м1 v1' + м2 v2"
(1)(10) + (2)(5) = (1)(v 1 ') + (2)(4)
10 + 10 = v 1 ' + 8
20 – 8 = v 1 '
v 1 ' = 12 м/с
Мөргөлдсөний дараах 1-р бөмбөгийн хурд 12 м/с байна.
[wpdm_package id='1190']
- Шугаман импульсийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
- Хөдөлгөөн ба импульсийн асуудлууд ба тэдгээрийн шийдлүүд
- Нэг хэмжээст бодлого ба шийдлүүд дэх төгс уян харимхай мөргөлдөөн
- Нэг хэмжээст бодлого ба шийдлүүд дэх төгс уян хатан бус мөргөлдөөнүүд
- Нэг хэмжээст асуудлууд болон шийдлүүдийн уян хатан бус мөргөлдөөн