1. Удирана фудбалска топка ја напушта земјата под агол θ = 30 ° во однос на хоризонталата со почетна брзина од 14 m/s. Пресметајте ја конечната брзина пред топката да ја допре земјата.
Познато:
Агол ( θ ) = 3 0 o
Почетна брзина ( v₂o ) = 14 m/s
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Барана: Конечна брзина пред топката да ја допре земјата
Решение:
Хоризонтална компонента на почетната брзина:
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
Вертикална компонента на почетната брзина:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
Конечна брзина во вертикална насока
Изберете ја насоката нагоре како позитивна, а насоката надолу како негативна.
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 7 m/s (позитивно нагоре)
Забрзување на гравитацијата (g) = – 10 m/s² ( негативно надолу)
Висина (h) = 0 (предметот се враќа во почетна положба)
Барана: Конечна брзина (v t )
Решение:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2 (-10) (0) = 49 - 0 = 49
v t = √49 = 7 m/s
Конечна брзина во хоризонтална насока
Почетната брзина во хоризонтална насока е 7 √ 3 m/s. Брзината е константна, така што конечната брзина е иста како и почетната брзина.
Конечна брзина пред објектот да ја допре земјата
![]()
2. Тело е проектирано нагоре под агол од 30 ° со хоризонталата од зграда висока 5 метри. Неговата почетна брзина е 10 m/s. Пресметајте ја конечната брзина пред објектот да ја удри земјата! Забрзувањето на гравитацијата е 10 m/ s².
Познато:
Агол ( θ ) = 30 °
Почетна висина (h2 ) = 5 метри
Почетна брзина (v₂o ) = 10 m/s
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Се бара: Конечна брзина
Решение:
Хоризонтална компонента на почетната брзина:
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
Вертикална компонента на почетната брзина:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
Конечна брзина во вертикална насока
Познато:
Почетна брзина (v₂o ) = 5 m/s (позитивно нагоре)
Забрзување на гравитацијата (g) = – 10 m/s² ( негативно надолу)
Висина (в) = -5 м ( минус бидејќи земјата е под почетната висина)
Барана: Конечна брзина (v t )
Решение:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2 (-10) (-5) = 25 + 100 = 125
v t = √125 м/с
Конечна брзина во хоризонтална насока
Конечната брзина во хоризонтална насока е 5 √3 m/s.
Конечна брзина
![]()
3. Мала топка е исфрлена хоризонтално со почетна брзина v o = 8 m/s од зграда висока 12 метри. Пресметајте ја конечната брзина пред топката да ја допре земјата ! Забрзувањето на гравитацијата е 10 m/ s²
Познато:
Висина (в) = 12 метри
Почетна брзина (v₂o ) = 8 m/s
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Барана: Конечна брзина (v t )
Решение:
Хоризонтална компонента на почетната брзина:
v ox = v o = 8 m/s
Вертикална компонента на почетната брзина:
vo oj = 0 m/s
Конечна брзина во вертикална насока
пресметано со користење на равенката на движење на слободен пад.
Познато:
Забрзување на гравитацијата (g) = 10 m/ s²
Висина (в) = 12 м
Барана: Конечна брзина (v t )
Решение:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
v t = √240 м/с
Конечна брзина во хоризонтална насока
Почетната брзина во хоризонтална насока е 8 m/s. Брзината е константна, така што почетната брзина е еднаква на конечната брзина. Значи, конечната брзина во хоризонтална насока е 8 m/s.
Конечна брзина
![]()
[wpdm_package id='534']
[wpdm_package id='536']
- Разделување на почетната брзина на хоризонтални и вертикални компоненти
- Определете го хоризонталното поместување
- Одредете ја максималната висина
- Одредете го временскиот интервал
- Одредете ја позицијата на објектот
- Определете ја конечната брзина
Хоризонтална компонента на почетната брзина:
Хоризонтално поместување:
Вертикална компонента на почетната брзина:
Вертикална компонента на почетната брзина:
Времето поминато во воздух се пресметува со помош на равенката за слободно паѓање.
Вертикална компонента на почетната брзина:
Решение:
Хоризонтална компонента на почетната брзина ::
Хоризонтална компонента на почетната брзина = почетна брзина = 10 m/s.
Разделете ја почетната брзина на x компонента (хоризонтална) и y компонента (вертикална).