1. Vatana milanja 1 kg mianjera malalaka avy amin'ny haavo 10 m.
Fantaro:
(a) Asa atao noho ny herin'ny sinton'ny tany
(b) Ny fiovan'ny angovo azo avy amin'ny hery misintona
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
Fantatra:
Lanja (m) = 1 kg
Haavo (h) = 10 m
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
Lanja (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
vahaolana:
(a) Asa atao noho ny herin'ny sinton'ny tany
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joule
(b) Ny fiovan'ny angovo azo avy amin'ny hery misintona
Mitovy amin'ny asa ataon'ny hery misintona ny fiovan'ny angovo mety ho vitan'ny hery misintona.
ΔEP = 100 Joule
[irp]
2. Misy zavatra 10 N midina eo amin'ny tany mitongilana malama manaraka ny halavany 2 metatra. Fantaro ny asa ataon'ny hery lanja!
Fantatra:
lanja (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
Tadiavo: asa atao amin'ny hery lanja
vahaolana:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 Joules
Vahaolana hafa:
Sin 30 o = h / d
0.5 = ora / 2
h = (0.5)(2)
h = 1 m
Asa atao amin'ny alalan'ny hery lanja;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joules
[irp]
3. Zavatra milanja 1,500 grama eo amin'ny 20 metatra ambonin'ny tany , mianjera malalaka amin'ny tany. Inona ny angovo azo avy amin'ny hery misintona an'ilay zavatra? Ny hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona dia 10 m/ s².
Fantatra:
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
Lanja (m) = 1500 grama = 1500/1000 kilao = 1.5 kilao
Haavo (h) = 20 metatra
Tadiavo: Ny angovo mety ho an'ny hery misintona
vahaolana:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joule
4. Mifototra amin'ny sary etsy ambany, raha 2 kg ny lanjan'ny zavatra 1 ary 4 kg ny lanjan'ny zavatra 2, ny fampitahana ny angovo mety ho an'ny zavatra 1 sy ny zavatra 2 dia …..
Fantatra:
Lanjan'ny zavatra 1 (m1) = 2 kilao
Lanjan'ny zavatra 2 (m² ) = 4 kilao
Haavo 1 (h 1 ) = 12 metatra
Haavo 2 (h 2 ) = 9 metatra
Tadiavo: Fampitahana ny angovo mety ho an'ny zavatra 1 sy ny zavatra 2
vahaolana:
PE = mg/h
m = lanja (kilaometatra, nohafohezina kg)
g = hafainganana vokatry ny hery misintona (ny singa iraisam-pirenena dia metatra isaky ny segondra toradroa, nohafohezina m/s 2 )
h = haavo (metatra, nohafohezina hoe m)
PE = angovo azo avy amin'ny hery misintona (ny singa iraisam-pirenena dia kg m² / s² na Joule)
Ny angovo mety ho herin'ny sinton'ny zavatra 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
Ny angovo mety ho herin'ny sinton'ny zavatra 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Fampitahana ny angovo mety ho an'ny zavatra 1 sy ny zavatra 2:
PE 1 : PE 2
24 g : 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Olana sy vahaolana amin'ny asa atao amin'ny alalan'ny hery
- Olana sy vahaolana amin'ny angovo kinetika miasa
- Olana sy vahaolana amin'ny fitsipiky ny asa sy ny angovo mekanika
- Olana sy vahaolana amin'ny angovo azo avy amin'ny gravitasiona
- Ny angovo mety ho an'ny olana amin'ny lohataona elastika sy ny vahaolana
- Olana sy vahaolana amin'ny herinaratra
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana mianjera malalaka
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana miakatra sy midina amin'ny fihetsehana mianjera malalaka
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehana amin'ny velarana miolikolika
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehana amin'ny sehatra mitongilana
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehan'ny bala