1. Misy olona iray manipy vato 1 kg miakatra amin'ny hafainganam-pandeha 2 m/s raha mijoro eo amoron'ny hantsana izy mba hahafahan'ilay vato mianjera eo am-pototry ny hantsana 40 metatra eo ambany. Inona ny angovo kinetikan'ny vato amin'ny 10 metatra ambonin'ny tany? Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona g = 10 m/ s².
Fantatra:
Lanja (m) = 1 kg
Hafainganam-pandeha voalohany (v o ) = 2 m/s
Ny fiovan'ny haavo = 40 – 10 = 30 metatra
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
Tadiavo: angovo kinetika an'ny vato eo amin'ny 10 metatra ambonin'ny tany
vahaolana:
Ny angovo mekanika voalohany
Ny angovo mety ho an'ny hery misintona voalohany (EP) = mgh = (1)(10)(30) = 300 Joules
Ny angovo kinetika voalohany (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(2) 2 = ½ (4) = 2 Joule
Ny angovo mekanika voalohany = ny angovo mety ho herin'ny sinton'ny tany voalohany + ny angovo kinetika voalohany = 300 + 2 = 302 Joule.
Ny angovo mekanika farany
Ny angovo mekanika farany = ny angovo kinetika farany = ny angovo mety ho herin'ny sinton'ny tany voalohany + ny angovo kinetika voalohany = 300 + 2 = 302 Joule.
[irp]
2. Misy olona iray manipy zavatra milanja 1 kg miakatra eny amin'ny rivotra amin'ny hafainganam-pandeha voalohany 10 m/s. Fantaro (a) ny angovo azo avy amin'ny hery misintona amin'ny haavo ambony indrindra (b) ny haavo ambony indrindra.
Ny hafainganana vokatry ny hery misintona dia 10 m/ s²
Fantatra:
Lanja (m) = 1 kg
Hafainganam-pandeha voalohany (v o ) = 10 m/s
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
Tadiavo : ny angovo azo avy amin'ny hery misintona amin'ny haavo ambony indrindra sy ny haavo ambony indrindra
vahaolana:
(a) ny angovo azo avy amin'ny hery misintona amin'ny haavo ambony indrindra
Ny angovo mekanika voalohany:
Ny angovo mekanika voalohany (ME) = ny angovo kinetika voalohany (KE) = ½ mv o 2 = ½ (1)(10) 2 = ½ (100) = 50 Joules.
Ny angovo mekanika farany:
Ny angovo mekanika farany (ME) = ny angovo mety ho an'ny hery misintona (PE)
Ny fitsipiky ny fiarovana ny angovo mekanika:
Ny angovo mekanika voalohany = ny angovo mekanika farany
KE = PE
50 = PE
50 Joules ny angovo mety ho azon'ny hery misintona.
(b) Ny haavony ambony indrindra
PE = mg/h
50 = (1)(10) ora
50 = 10 ora
h = 50 / 10 = 5 metatra
5 metatra ambonin'ny tany ny haavony ambony indrindra.
[wpdm_package id='1174′]
- Olana sy vahaolana amin'ny asa atao amin'ny alalan'ny hery
- Olana sy vahaolana amin'ny angovo kinetika miasa
- Olana sy vahaolana amin'ny fitsipiky ny asa sy ny angovo mekanika
- Olana sy vahaolana amin'ny angovo azo avy amin'ny gravitasiona
- Ny angovo mety ho an'ny olana amin'ny lohataona elastika sy ny vahaolana
- Olana sy vahaolana amin'ny herinaratra
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana mianjera malalaka
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana miakatra sy midina amin'ny fihetsehana mianjera malalaka
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana eo amin'ny velarana miolikolika
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehana amin'ny sehatra mitongilana
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehan'ny bala