1. Misy baolina kitra nodakana miala amin'ny tany amin'ny zoro θ = 30 o miaraka amin'ny hafainganam-pandeha voalohany 10 m/s. Ny lanjan'ny baolina = 0.1 kg. Ny hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona dia 10 m/s² . Fantaro (a) Ny angovo azo avy amin'ny hery misintona amin'ny toerana avo indrindra (b) Ny toerana avo indrindra na ny haavony ambony indrindra
Fantatra:
Lanja (m) = 0.1 kg
Ny hafainganam-pandeha voalohany (v o ) = 10 m/s
Zoro = 30 °
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
vahaolana:
(a) Ny angovo mety ho an'ny hery misintona

Kajy ny singa mitsivalana (v ox ) sy ny singa mitsangana (v oy ) amin'ny hafainganam-pandeha voalohany.

vox =vo Kosy θ = (10)(kos 30o) = (10)(0.5√3) = 5√3 m/s
v oy = v o sin θ = (10)(sino 30 o ) = (10)( 0.5) = 5 m/s
Ny angovo mekanika voalohany
Ny angovo mekanika voalohany (ME₂o ) = angovo kinetika (KE)
ME o = KE = ½ mv o 2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 Joule
Ny angovo mekanika farany
Angovo kinetika amin'ny teboka avo indrindra:
KE = ½ mv ox 2 = ½ (0.1)(5√3) 2 = ½ (0.1)((25)(3)) = ½ (0.1)(75) = 3.75 Joule
Fitsipiky ny fiarovana ny angovo mekanika
Ny angovo mekanika voalohany (ME₂o ) = ny angovo mekanika farany ( ME₂t )
KE = PE + KE
5 = EP + 3.75
PE = 5 – 3.75 = 1.25 Joule
Ny angovo mety ho vitan'ny hery misintona amin'ny teboka avo indrindra dia 1.25 Joules.
(b) Ny teboka avo indrindra na ny haavo ambony indrindra
PE = mg/h
1.25 = (0.1)(10) ora
1.25 = ora
1.25 metatra ny haavony ambony indrindra.
[irp]
2. Baolina 0.1 kg no atsipy mitsivalana avy amin'ny tranobe 10 metatra ny haavony miaraka amin'ny hafainganam-pandeha voalohany v o = 10 m/s. Ny hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona dia 10 m/s 2. Fantaro ny angovo kinetikan'ny baolina rehefa mamely ny tany.
Fantatra:
Lanja (m) = 0.1 kg
Hafainganam-pandeha voalohany (v o ) = 10 m/s
Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2
Ny fiovan'ny haavony (h) = 10 – 2 = 8 m
Tadiavo: angovo kinetika amin'ny 2 metatra ambonin'ny tany
vahaolana:
Ny angovo azo avy amin'ny hery misintona (PE) = mgh = (0.1)(10)(10) = 10 Joules
Ny angovo kinetika voalohany (KE) = ½ mv o 2 = ½ (0.1)(10) 2 = ½ (0.1)(100) = ½ (10) = 5 Joule
Ny angovo kinetika farany = ny angovo mety ho an'ny hery misintona voalohany + ny angovo kinetika voalohany = 10 + 5 = 15 Joule
[wpdm_package id='1173′]
- Olana sy vahaolana amin'ny asa atao amin'ny alalan'ny hery
- Olana sy vahaolana amin'ny angovo kinetika miasa
- Olana sy vahaolana amin'ny fitsipiky ny asa sy ny angovo mekanika
- Olana sy vahaolana amin'ny angovo azo avy amin'ny gravitasiona
- Ny angovo mety ho an'ny olana amin'ny lohataona elastika sy ny vahaolana
- Olana sy vahaolana amin'ny herinaratra
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana mianjera malalaka
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana miakatra sy midina amin'ny fihetsehana mianjera malalaka
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehana amin'ny velarana miolikolika
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehana amin'ny sehatra mitongilana
- Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehan'ny bala