Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehana amin'ny velaran-tany miolikolika - olana sy vahaolana

1. Misy sakana 1 kg midina eo amin'ny velaran-tany malama sy miolikolika. Fantaro ny angovo kinetika sy ny hafainganam-pandehan'ny sakana eo amin'ny velaran-tany ambany indrindra. Ny hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona dia 10 m/ s².

Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana eo amin'ny velaran-tany miolikolika 1Fantatra:

Lanja (m) = 1 kg

Ny fiovan'ny haavony (h) = 5 m

Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2

Tadiavo: Angovo kinetika (KE) sy ny hafainganam-pandehan'ny sakana.

vahaolana:

(a) Angovo kinetika

Ny angovo mekanika voalohany = angovo mety ho an'ny hery misintona

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 Joule

Angovo mekanika farany = angovo kinetika

ME t = KE = ½ mv t 2

Ny fitsipiky ny fiarovana ny angovo mekanika dia milaza fa ny angovo mekanika voalohany = ny angovo mekanika farany:

ME o = ME t

PE = KE

50 = KE

Angovo kinetika (KE) = 50 Joule.

(b) Hafainganam-pandehan'ny sakana

Ny fitsipiky ny fiarovana ny angovo mekanika:

Ny angovo mekanika voalohany (ME₂o ) = ny angovo mekanika farany ( ME₂t )

Ny angovo azo avy amin'ny hery misintona (PE) = angovo kinetika (KE)

50 = ½ mv 2

2(50) / m = v2

100 / 1 = v2

100 = v2

v = √100

v = 10 m/s

[irp]

2. Misy zavatra 2 kg midina tsy misy fifandonana. Inona ny angovo kinetika sy ny hafainganam-pandehan'ilay zavatra amin'ny 2 metatra ambonin'ny tany? Ny hafainganam-pandehan'ny hery misintona dia 10 m/ s²

Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana eo amin'ny velaran-tany miolikolika 2Fantatra:

Lanja (m) = 2 kg

Ny fiovan'ny haavony (h) = 10 – 2 = 8 m

Hafainganam-pandeha vokatry ny hery misintona (g) = 10 m/s 2

Tadiavo : angovo kinetika (KE) sy hafainganam-pandeha (v) amin'ny 2 metatra ambonin'ny tany.

vahaolana:

(a) Angovo kinetika amin'ny 2 metatra ambonin'ny tany

Ny angovo mekanika voalohany = ny angovo mety ho an'ny hery misintona

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 Joule

Angovo mekanika farany = angovo kinetika

ME t = KE = ½ mv t 2

Ny fitsipiky ny fiarovana ny angovo mekanika dia milaza fa ny angovo mekanika voalohany = ny angovo mekanika farany:

ME o = ME t

PE = KE

160 = KE

Ny angovo kinetika (KE) amin'ny 2 metatra ambonin'ny tany dia 160 Joule.

(b) Ny hafainganam-pandehan'ny zavatra eo amin'ny velaran-tany ambany indrindra

Fitsipiky ny fiarovana ny angovo mekanika:

Ny angovo mekanika voalohany (ME₂o ) = ny angovo mekanika farany ( EM₂t )

Ny angovo azo avy amin'ny hery misintona (PE) = angovo kinetika (KE)

160 = ½ mv 2

160 = ½ (2) v 2

160 = v2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 m/s

[wpdm_package id='1167′]

  1. Olana sy vahaolana amin'ny asa atao amin'ny alalan'ny hery
  2. Olana sy vahaolana amin'ny angovo kinetika miasa
  3. Olana sy vahaolana amin'ny fitsipiky ny asa sy ny angovo mekanika
  4. Olana sy vahaolana amin'ny angovo azo avy amin'ny gravitasiona
  5. Angovo mety ho an'ny olana sy vahaolana amin'ny lohataona elastika
  6. Olana sy vahaolana amin'ny herinaratra
  7. Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana mianjera malalaka
  8. Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana miakatra sy midina amin'ny fihetsehana mianjera malalaka
  9. Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehana amin'ny velarana miolikolika
  10. Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika ho an'ny fihetsehana eo amin'ny sehatra mitongilana
  11. Fampiharana ny fiarovana ny angovo mekanika amin'ny fihetsehan'ny bala

Leave a Comment