1. ບານເຕະທີ່ຖືກເຕະອອກຈາກພື້ນດິນໃນມຸມ θ = 30 o ກັບແນວນອນດ້ວຍຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ 14 ແມັດ/ວິນາທີ. ຄິດໄລ່ຄວາມໄວສຸດທ້າຍກ່ອນທີ່ບານຈະຕົກພື້ນ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມຸມ ( θ ) = 3 0 o
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ ( v₂o ) = 14 m/s
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍກ່ອນທີ່ລູກບານຈະຕົກພື້ນ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ອົງປະກອບອອກຕາມແນວນອນຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s
ອົງປະກອບແນວຕັ້ງຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງຕັ້ງ
ເລືອກທິດທາງຂຶ້ນເປັນທາງບວກ ແລະ ທິດທາງລົງເປັນທາງລົບ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ ( v₂o ) = 7 m/s (ຂຶ້ນໄປທາງເທິງ)
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = – 10 m/s 2 (ລົງລົບ)
ຄວາມສູງ (h) = 0 (ວັດຖຸກັບຄືນສູ່ຕຳແໜ່ງເລີ່ມຕົ້ນ)
ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )
ວິທີແກ້ໄຂ:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(−10)(0) = 49 − 0 = 49.
v t = √49 = 7 ແມັດ/ວິນາທີ
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນໃນທິດທາງນອນແມ່ນ 7 √ 3 ມ/ວິນາທີ. ຄວາມໄວຄົງທີ່ ດັ່ງນັ້ນຄວາມໄວສຸດທ້າຍຈຶ່ງເທົ່າກັບຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ.
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍກ່ອນທີ່ວັດຖຸຈະຕົກໃສ່ພື້ນດິນ
![]()
2. ວັດຖຸຖືກຍື່ນຂຶ້ນເທິງໃນມຸມ 30 ° ໂດຍທີ່ມຸມນອນຈາກອາຄານສູງ 5 ແມັດ. ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນຂອງມັນແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ. ຈົ່ງຄິດໄລ່ຄວາມໄວສຸດທ້າຍກ່ອນທີ່ວັດຖຸຈະຕົກພື້ນ! ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມຸມ ( θ ) = 30 o
ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (h₂o ) = 5 ແມັດ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 10 m/s
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ອົງປະກອບອອກຕາມແນວນອນຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s
ອົງປະກອບແນວຕັ້ງຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງຕັ້ງ
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ ( v₂o ) = 5 m/s (ຂຶ້ນໄປທາງເທິງ)
ຄວາມເລັ່ງ ຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = – 10 m/s 2 (ລົງລົບ)
ຄວາມສູງ (ສ) = -5 ມ ( ລົບເພາະວ່າພື້ນດິນຢູ່ຕ່ຳກວ່າຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ)
ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )
ວິທີແກ້ໄຂ:
v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(−10)(−5) = 25 + 100 = 125.
vt = √125 ມ/ວິນາ ທີ
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນ
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນແມ່ນ 5 √3 ມ/ວິນາທີ.
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ
![]()
3. ລູກບານນ້ອຍໆຖືກສະທ້ອນອອກຕາມແນວນອນດ້ວຍຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ v o = 8 m/s ຈາກອາຄານສູງ 12 ແມັດ. ຄິດໄລ່ຄວາມໄວສຸດທ້າຍກ່ອນທີ່ລູກບານຈະຕົກພື້ນ ! ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 m/s 2
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມສູງ (ສ) = 12 ແມັດ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 8 m/s
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )
ວິທີແກ້ໄຂ:
ອົງປະກອບອອກຕາມແນວນອນຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v ox = v o = 8 ແມັດ/ວິນາທີ
ອົງປະກອບແນວຕັ້ງຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v oy = 0 ແມັດ/ວິນາທີ
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງຕັ້ງ
ຄິດໄລ່ໂດຍໃຊ້ສົມຜົນຂອງ ການເຄື່ອນໄຫວຕົກຢ່າງເສລີ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຄວາມສູງ (ສ) = 12 ແມັດ
ຕ້ອງການ: ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ (v t )
ວິທີແກ້ໄຂ:
v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
vt = √240 ມ/ວິນາ ທີ
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນແມ່ນ 8 ແມັດ/ວິນາທີ. ຄວາມໄວຄົງທີ່ ດັ່ງນັ້ນຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນຈຶ່ງເທົ່າກັບຄວາມໄວສຸດທ້າຍ. ສະນັ້ນຄວາມໄວສຸດທ້າຍໃນທິດທາງອອກຕາມແນວນອນແມ່ນ 8 ແມັດ/ວິນາທີ.
ຄວາມໄວສຸດທ້າຍ
![]()
[wpdm_package id='534′]
[wpdm_package id='536′]
- ແກ້ໄຂຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນອອກເປັນອົງປະກອບແນວນອນ ແລະ ແນວຕັ້ງ
- ກຳນົດການຍ້າຍອອກຕາມແນວນອນ
- ກຳນົດຄວາມສູງສູງສຸດ
- ກຳນົດໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງເວລາ
- ກຳນົດຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸ
- ກຳນົດຄວາມໄວສຸດທ້າຍ