ແກ້ໄຂບັນຫາການເຄື່ອນທີ່ຂອງໂປເຈັກເຕີ - ກຳນົດຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸ
1. ວັດຖຸຖືກຍື່ນຂຶ້ນເທິງໃນມຸມ 60 ° ກັບ ແນວນອນດ້ວຍຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ 12 ແມັດ/ວິນາທີ. ຈົ່ງກຳນົດຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 1 ວິນາທີ! ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ ແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມຸມ ( θ ) = 60 o
ຄວາມໄວ ເບື້ອງຕົ້ນ ( v₂o ) = 12 m/s
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 1 ວິນາທີ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ອົງປະກອບອອກຕາມແນວນອນຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v ox = v o cos θ = (12 m/s)(cos 60 o ) = (12 m/s)(0.5) = 6 m/s
ອົງປະກອບແນວຕັ້ງຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v oy = v o sin θ = (12 m/s)(sin 60 o ) = (12 m/s)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s
ຕຳແໜ່ງວັດຖຸໃນທິດທາງນອນ:
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ອົງປະກອບຕາມແນວນອນຂອງຄວາມໄວ (v x ) = 6 m/s
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຕ້ອງການ: ຂອບເຂດອອກຕາມລວງນອນ (x)
ວິທີແກ້ໄຂ:
6 ແມັດ/ວິນາທີ ໝາຍຄວາມວ່າລູກບານເຄື່ອນທີ່ໄປໄກເຖິງ 6 ແມັດທຸກໆ 1 ວິນາທີ. ໄລຍະຫ່າງຂອງລູກບານຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 1 ວິນາທີແມ່ນ 6 ແມັດ. ສະນັ້ນ ຕຳແໜ່ງຂອງລູກບານໃນທິດທາງນອນແມ່ນ 6 ແມັດ.
ຕຳແໜ່ງວັດຖຸໃນທິດທາງຕັ້ງ:
ເລືອກທິດທາງຂຶ້ນເປັນທາງບວກ ແລະ ທິດທາງລົງເປັນທາງລົບ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v o ) = 6 √ 3 m/s (ບວກຂຶ້ນເທິງ)
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = -10 m/s 2 (ລົງລົບ)
ຕ້ອງການ: ຄວາມສູງຫຼັງຈາກເຄື່ອນຍ້າຍເປັນເວລາ 1 ວິນາທີ
ວິທີແກ້ໄຂ:
h = vo t + 1/2 gt2 = (6√3)(1) + 1/2 (-10)(12) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 ແມັດ.
ຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 1 ວິນາທີ:
ການຍ້າຍອອກຕາມແນວນອນ (x) = 6 ແມັດ
ການຍ້າຍແນວຕັ້ງ (y) = 5.2 ແມັດ
[irp]
2. ວັດຖຸຖືກຍື່ນຂຶ້ນເທິງໃນມຸມ 30 ° ກັບ ແນວນອນຈາກອາຄານສູງ 20 ແມັດ. ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນຂອງມັນແມ່ນ 50 ແມັດ/ວິນາທີ. ຄິດໄລ່ການຍ້າຍຕົວຕັ້ງຫຼັງຈາກວັດຖຸເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 1 ວິນາທີ! ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 ແມັດ/ວິນາທີ 2.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ມຸມ ( θ ) = 30 o
ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (h₂o ) = 20 ແມັດ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 50 m/s
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 1 0 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຄວາມສູງ (ຊມ)
ວິທີແກ້ໄຂ:
ອົງປະກອບແນວຕັ້ງຂອງຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ:
v oy = v o sin θ = (50 m/s)(sin 30 o ) = (50 m/s)(0.5) = 25 m/s
ສູງ:
ເລືອກທິດທາງຂຶ້ນເປັນທາງບວກ ແລະ ທິດທາງລົງເປັນທາງລົບ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ ( v₂o ) = 25 m/s (ຂຶ້ນໄປທາງບວກ)
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = -1 0 m/s 2 (ລົງລົບ)
ຕ້ອງການ: ຄວາມສູງ (ຊມ)
ວິທີແກ້ໄຂ:
h = v o t + 1/2 gt 2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 ແມັດ.
ຄວາມສູງຂອງຮ່າງກາຍຫຼັງຈາກເຄື່ອນຍ້າຍເປັນເວລາ 1 ວິນາທີແມ່ນ 20 ແມັດເໜືອບ່ອນທີ່ຮ່າງກາຍ ຖືກຍື່ນອອກມາ ຫຼື 40 ແມັດເໜືອພື້ນດິນ.
[irp]
3. ລູກບານນ້ອຍໆຖືກສະທ້ອນອອກຕາມແນວນອນດ້ວຍຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ v o = 10 m/s ຈາກອາຄານສູງ 10 ແມັດ. ຄິດໄລ່ການເຄື່ອນທີ່ຂອງລູກບານຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ 1 ວິນາທີ ! ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງແມ່ນ 10 m/s 2
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຄວາມສູງເບື້ອງຕົ້ນ (ສູງ) = 10 ແມັດ
ຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນ (v₂o ) = 10 m/s
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຕຳແໜ່ງຂອງບານຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ 1 ວິນາທີ!
ວິທີແກ້ໄຂ:
ການຍ້າຍອອກຕາມແນວນອນ:
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ອົງປະກອບຕາມແນວນອນຂອງຄວາມໄວ (v x ) = 10 m/s
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຕ້ອງການ: ຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸ
ວິທີແກ້ໄຂ:
10 ແມັດ/ວິນາທີ ໝາຍຄວາມວ່າວັດຖຸເຄື່ອນທີ່ໄປໄກເຖິງ 10 ແມັດທຸກໆ 1 ວິນາທີ. ການເຄື່ອນທີ່ ຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 1 ວິນາທີແມ່ນ 10 ແມັດ. ສະນັ້ນ ການເຄື່ອນທີ່ຕາມແນວນອນແມ່ນ 10 ແມັດ.
ການຍົກຍ້າຍແນວຕັ້ງ:
ຄິດໄລ່ເປັນ ການເຄື່ອນທີ່ຕົກຢ່າງເສລີ.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຊ່ວງເວລາ (t) = 1 ວິນາທີ
ຄວາມເລັ່ງຂອງແຮງໂນ້ມຖ່ວງ (g) = 10 m/s 2
ຕ້ອງການ: ຄວາມສູງຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ເປັນເວລາ 1 ວິນາທີ (ຊມ)
ວິທີແກ້ໄຂ:
h = 1/2 gt 2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 ແມັດ.
ຫຼັງຈາກ 1 ວິນາທີ, ວັດຖຸຈະຕົກລົງໄປໄກເຖິງ 5 ແມັດ. ຄວາມສູງຈາກລະດັບພື້ນດິນ = 10 ແມັດ – 5 ແມັດ = 5 ແມັດ.
ຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸຫຼັງຈາກເຄື່ອນທີ່ 1 ວິນາທີ:
ຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸໃນ ທິດທາງນອນ (x) = 10 ແມັດ
ຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸໃນທິດທາງຕັ້ງ (y) = 5 ແມັດ
[irp]
[wpdm_package id='532′]
[wpdm_package id='536′]
- ແກ້ໄຂຄວາມໄວເບື້ອງຕົ້ນອອກເປັນອົງປະກອບແນວນອນ ແລະ ແນວຕັ້ງ
- ກຳນົດການຍ້າຍອອກຕາມແນວນອນ
- ກຳນົດຄວາມສູງສູງສຸດ
- ກຳນົດໄລຍະຫ່າງລະຫວ່າງເວລາ
- ກຳນົດຕຳແໜ່ງຂອງວັດຖຸ
- ກຳນົດຄວາມໄວສຸດທ້າຍ