Determina velocitatem finalem motus proiectilis

1. Pila calcitrata terram relinquit angulo θ = 30 ° ad horizontalem cum celeritate initiali 14 m/s. Calcula velocitatem finalem antequam pila terram tangit.

Notum:

Angulus ( θ ) = 3 °

Velocitas initialis (v o ) = 14 m/s

Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²

Quaesitum: Velocitas finalis antequam pila terram tangit

solution:

Solvendo problemata motus proiectilis - determinando velocitatem finalem 1Pars horizontalis velocitatis initialis:

v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 3 ) = 7 3 m/ s

Pars verticalis velocitatis initialis:

v oy = v o sin θ = (14 m/s) (peccatum 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s

Velocitas finalis in directione verticali

Directionem sursum ut positivam, directionem deorsum ut negativam elige.

Notum:

Velocitas initialis (v o ) = 7 m/s (positiva sursum)

Acceleratio gravitatis (g) = – 10 m/s² ( negativa deorsum)

Altitudo (h) = 0 (obiectum ad situm initialem)

Quaesita: Velocitas finalis ( vt )

solution:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 - 0 = 49

vt = √49 = 7 m/s

Velocitas finalis in directione horizontali

Velocitas initialis in directione horizontali est 7 √ 3 m/s. Velocitas constans est, ita ut velocitas finalis eadem sit ac velocitas initialis.

Velocitas finalis antequam obiectum terram tangit

Solvendo problemata motus proiectilis - determinando velocitatem finalem 2

2. Corpus ex aedificio 5 metrorum alto sursum proicitur angulo 30 ° cum horizontali. Celeritas eius initialis est 10 m/s. Calcula velocitatem finalem antequam obiectum terram attingit! Acceleratio gravitatis est 10 m/ s².

Notum:

Angulus ( θ ) = 30 °

Altitudo initialis (h₂ ) = 5 metra

Velocitas initialis (v o ) = 10 m/s

Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²

Quaesitum: Velocitas finalis

solution:

Pars horizontalis velocitatis initialis:

v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 3 ) = 5 3 m/ s

Pars verticalis velocitatis initialis:

v oy = v o sin θ = (10 m/s) (peccatum 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

Velocitas finalis in directione verticali

Notum:

Velocitas initialis (v o ) = 5 m/s (positiva sursum)

Acceleratio gravitatis (g) = – 10 m/s² ( negativa deorsum)

Altitudo (h) = -5 m ( negativa quia solum infra altitudinem initialem est)

Quaesita: Velocitas finalis ( vt )

solution:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125

vt = √125 m/ s

Velocitas finalis in directione horizontali

Velocitas finalis in directione horizontali est 5 √3 m/s.

Velocitas finalis

Solvendo problemata motus proiectilis - determinando velocitatem finalem 3

3. Pila parva horizontaliter proicitur cum velocitate initiali v₀ = 8 m/s ex ​​aedificio 12 metrorum alto. Calcula velocitatem finalem antequam pila terram attingit ! Acceleratio gravitatis est 10 m/s².

Notum:

Altitudo (h) = 12 metra

Velocitas initialis (v o ) = 8 m/s

Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²

Quaesita: Velocitas finalis ( vt )

solution:

Solvendo problemata motus proiectilis - determinando velocitatem finalem 4Pars horizontalis velocitatis initialis:

v ox = v o = 8 m/s

Pars verticalis velocitatis initialis:

v oy = 0 m/s

Velocitas finalis in directione verticali

computatum utens aequatione motus casus liberi.

Notum:

Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²

Altitudo (h) = 12 m

Quaesita: Velocitas finalis ( vt )

solution:

v t² = 2 gh = 2(10)(12) = 240

vt = √240 m/ s

Velocitas finalis in directione horizontali

Velocitas initialis in directione horizontali est 8 m/s. Velocitas constans est, ita ut velocitas initialis velocitati finali aequet. Ergo velocitas finalis in directione horizontali est 8 m/s.

Velocitas finalis

Solvendo problemata motus proiectilis - determinando velocitatem finalem 5

[wpdm_package id='534′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Velocitatem initialem in componentes horizontales et verticales resolve
  2. Determina dislocationem horizontalem
  3. Determina altitudinem maximam
  4. Intervallum temporis determina
  5. Determina locum obiecti
  6. Velocitatem finalem determina

Leave a comment