Импульс жана импульс суроолорунун мисалдары

Момент жана импульс суроолорунун 11 мисалы

1. Массасы 0,2 кг болгон топ 10 м/с ылдамдыкта горизонталдуу ыргытылып, дубалга урунгандан кийин, ошол эле ылдамдыкта кайра секирип түшөт. Топтун импульсунун өзгөрүшү...
Талкуу
Импульс жана импульстун 1-мисалынаИмпульс жана импульстун 2-мисалына

2. Массасы 10 грамм болгон шар эркин түшүү белгилүү бир бийиктиктен полго 15 м/с ылдамдыкта тийип, андан кийин 10 м/с ылдамдыкта өйдө секирип чыгат. Импульсту аныктаңыз!
Талкуу
Бул белгилүү :
Шардын массасы (м) = 10 грамм = 0,01 кг
Топтун баштапкы ылдамдыгы (vo) = -15 м/с
Топтун акыркы ылдамдыгы (vt) = 10 м/с
Суралган Импульс (I)
Джаваб :
Теореманын формуласы импульстук импульс :
Импульс жана импульстун 3-мисалынаИмпульстун чоңдугу:
I = 0,01 (10 – (-15)) = 0,01 (10 + 15)
I = 0,01 (25)
I = 0,25 кг м/с

3. 200 грамм салмактагы топ горизонталдуу түрдө 4 м/с ылдамдыкта ыргытылган, андан кийин топ топтун баштапкы соккусу менен бирдей багытта урулган. Топтун таякчага тийүү узактыгы 2 миллисекунд, ал эми таякчадан чыккандан кийинки топтун ылдамдыгы 12 м/с. Таякчанын топко тийгизген күчүнүн чоңдугу...
Талкуу
Бул белгилүү :
Шардын массасы (м) = 200 грамм = 0,2 кг
Топтун баштапкы ылдамдыгы (vo) = 4 м/с
Топтун акыркы ылдамдыгы (vt) = 12 м/с
Байланыш убакыт аралыгы (t) = 2 миллисекунд = (2/1000) секунд = 0,002 секунд
Суралган Күчтүн чоңдугу (F)
Джаваб :
Импульс формуласы:
I = F t
Импульстун өзгөрүшүнүн формуласы:
mvt – эмвo = м (v)t - vo)
Импульс-импульс теоремасынын формуласы :
Импульс жана импульстун 4-мисалынаТаяктын топко тийгизген күчү 800 Ньютонго барабар.

4. Массасы 20 грамм болгон шар v ылдамдыкта ыргытылган.1 = 4 мс-1 солго. Дубалга тийгенден кийин, топ v ылдамдыкта секирет.2 = 2 мс-1 оңго. Өндүрүлгөн импульстун чоңдугу….
2014-жылдагы орто мектептин физикасы боюнча улуттук экзаменди талкуулоо – Импульс жана Момент 12a

A. 0,24 Нс
B. 0,12 Нс
C. 0,08 Нс
D. 0,06 Нс
E. 0,04 Нс

Талкуу
Белгилүү болгондой:
Шардын массасы (м) = 20 грамм = 0,020 кг
Топтун кагылышуу алдындагы ылдамдыгы (v)o) = -4 м/с (сол жакта)
Кагылышуудан кийинки топтун ылдамдыгы (v)t) = +2 м/с (оң жакта)
vo багытын vt дан айырмалоо үчүн терс белги берилет.
Суроо: Импульс
Жооп:
Импульс (I) = импульстун өзгөрүшү (Δp) = mvt – эмвo
Импульс (I) = m (v)t - vo) = 0,02 (2 – (-4))
Импульс (I) = 0,02 (2 + 4) = 0,02 (6)
Импульс (I) = 0,12 Ньютон секунд.
Туура жооп - Б.

5. Төмөнкү сүрөттө кагылышууга чейинки жана андан кийинки эки шар А (массасы = 2 кг) жана В шары (массасы = 5 кг) көрсөтүлгөн. Эгерде кагылышуу абсолюттук серпилгичтүү болсо, анда А шарынын кагылышууга чейинки ылдамдыгы ....

A. 12 мс-12015-34-жылдардагы орто мектептин физикасы боюнча улуттук экзаменди талкуулоо

B. 10 мс -1

C. 5 мс -1

D. 4 мс -1

E. 2 мс -1

Талкуу

Белгилүү болгондой:

Шардын массасы А (м А ) = 2 кг

B шарынын массасы (м B ) = 5 кг

В шарынын кагылышууга чейинки ылдамдыгы (vB ) = 2 м/с

Кагылышуудан кийинки А шарынын ылдамдыгы (v A ') = 5 м/с

Кагылышуудан кийинки В шарынын ылдамдыгы (vB ' ) = 4 м/с

Кагылышууга чейинки жана андан кийинки эки шар тең оңго жылышат, ошондуктан ылдамдыкка оң белги берилет.

Суроо: А тобунун кагылышууга чейинки ылдамдыгы (v A )

Жооп:

Импульстун сакталуу законунун формуласын колдонуп, кагылышууга чейинки А шарынын ылдамдыгын (v A ) эсептегиле:

mA vA + мB vB = мA vA' + мB vB"

2(v A ) + (5)(2) = (2)(5) + (5)(4)

2(v A ) + 10 = 10 + 20

2(v A ) + 10 = 30

2(v A ) = 30 – 10

2(v A ) = 20

v A = 20/2

v A = 10 м/с

Туура жооп - Б.

6. А жана В объектилери сүрөттө көрсөтүлгөндөй кыймылдашат. Эгерде идеалдуу серпилгич кагылышуу болуп, кагылышуудан кийинки В объектисинин ылдамдыгы 15 мс -1 болсо , анда кагылышуудан кийинки А объектисинин ылдамдыгы...

A. 2 мс-12015-35-жылдардагы орто мектептин физикасы боюнча улуттук экзаменди талкуулоо

B. 4 мс -1

C. 8 мс -1

D. 10 мс -1

E. 12 мс -1

Талкуу

Белгилүү болгондой:

А объектисинин массасы (м А ) = 5 кг

B объектисинин массасы (м B ) = 2 кг

А объектисинин кагылышууга чейинки ылдамдыгы (v A ) = 12 м/с

В объектисинин кагылышууга чейинки ылдамдыгы (vB ) = 10 м/с

Кагылышуудан кийинки В объектисинин ылдамдыгы (vB ' ) = 15 м/с

Кагылышууга чейинки жана андан кийинки эки нерсе тең оңго жылышат, ошондуктан ылдамдыкка оң белги берилет.

Суроо: Кагылышуудан кийинки А объектисинин ылдамдыгы (v A ')

Жооп:

Импульстун сакталуу законунун формуласын колдонуп, кагылышууга чейинки А шарынын ылдамдыгын (v A ) эсептегиле:

mA vA + мB vB = мA vA' + мB vB"

(5)(12) + (2)(10) = (5)v A ' + (2)(15)

60 + 20 = (5)v A ' + 30

80 = (5)v A ' + 30

80 – 30 = (5)v A '

50 = (5)v A '

v A ' = 50/5

v A ' = 10 м/с

Туура жооп - D.

7. Массасы 5 грамм болгон пинг-понг шары белгилүү бир бийиктиктен эркин кулайт (g = 10 мс -2 ). Ал жерге тийгенде, анын ылдамдыгы 6 мс -1 түзөт жана жерге тийгенден кийин дароо 4 мс -1 ылдамдык менен өйдө карай секирет . Топко таасир этүүчү импульстун чоңдугу ...

A. 0,50 Нс
B. 0,25 Нс
C. 0,10 Нс
D. 0,05 Нс
E. 0,01 Нс

Талкуу
Бул белгилүү :
Шардын массасы (м) = 5 грамм = 0,005 кг
Топтун жерге тийгенге чейинки ылдамдыгы (v)o) = -6 м/с
Топтун жерге тийгенден кийинки ылдамдыгы (v)t) = 4 м/с
Оң жана терс ылдамдыктар деп, кагылышуудан мурунку топтун ылдамдыгынын багыты же кагылышуудан кийинки топтун кыймыл багытына карама-каршы келерин түшүнөбүз.
Суралган Импульс (I)
Джаваб :

Импульс-импульс теоремасы деп билдирет импульс (I) ошол эле импульстун өзгөрүшү (Δp).
I = Δp = mvt – эмвo = м (v)t - vo)
I = (0,005)(4 – (-6)) = (0,005)(4 + 6) = (0,005)(10) = 0,05 Ньютон секундасы
Туура жооп - D.

8. Массасы 0,5 кг болгон шар h бийиктиктен эркин кулайт.1 = полдон 7,2 м бийиктикте жана h бийиктикке секирет2 = 3,2 м. Эгерде Жердин тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу = 10 мс болсо-2, топко таасир этүүчү импульс...
A. 2,0 Нс
B. 3,0 Нс
C. 10 Нс
D. 40 Нс
E. 80 Нс
Талкуу
Бул белгилүү :
Топтун массасы (м) = 0,5 кг
Эркин түшүүчү шардын бийиктиги (саат)1) = 7,2 метр
Секирүүчү топтун бийиктиги (саат)2) = 3,2 метр
Жердин гравитациялык ылдамдануусу (g) = 10 м/с2
Суралган Топко таасир этүүчү импульс
Джаваб :
Топтун тийүү алдындагы ылдамдыгы (v)o)
Эркин түшүү формуласын колдонуп, топтун соккуга чейинки ылдамдыгын эсептегиле. Берилген бийиктик (саат) = 7,2 метр, тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу (г) = 10 м/с2 жана жерге түшөр алдында акыркы ылдамдыкты сурады, андыктан формуланы колдонуңуз v2 = 2 gh
vo2 = 2(10)(7,2) = 144
vo = 2(10)(7,2) = 12 м/с
Топтун соккуга чейинки ылдамдыгы (v)o) -12 м/с. Терс белги багытты гана көрсөтөт.
Кагылышуудан кийинки топтун ылдамдыгы (v)t)
Жогору карай вертикалдык кыймыл формуласын колдонуп, соккудан кийинки топтун ылдамдыгын эсептеңиз. Берилген бийиктик (саат) = 3,2 метр, тартылуу күчүнөн улам ылдамдануу (г) = -10 м/с2, максималдуу бийиктиктеги акыркы ылдамдык (vt2) = 0 жана баштапкы ылдамдык жерге тийгенден кийин дароо суралат, андыктан формуланы колдонуңуз vt2 = Vo2 + 2 gh
vt2 = Vo2 + 2 gh
0 = vo2 + 2 (-10)(3,2)
vo2 = 64
vo = √64 = 8 м/с
Кагылышуудан кийинки топтун ылдамдыгы (v)t) 8 м/с
Топко таасир этүүчү импульс (I)
Импульс импульс-импульс теоремасынын формуласы менен эсептелет.
Импульс (I) = импульстун өзгөрүшү (Δp)
I = m (v)t - vo) = (0,5)(8-(-12)) = (0,5)(8 + 12) = 0,5(20) = 10 Ньютон секундасы
Туура жооп - C.

9. 100 грамм салмактагы топ 5 м/с ылдамдыкта горизонталдуу ыргытылган. Андан кийин топ баштапкы топ менен бир багытта ыргытылат. Эгерде топ таякча менен 2 мс байланышта болсо жана таякчадан чыккандан кийинки топтун ылдамдыгы 10 м/с болсо, таякча тарабынан колдонулган күчтүн чоңдугу...
A. 200 Н
B. 250 Н
C. 300 Н
D. 350 Н
Чыгыш 400 Түндүк
Талкуу:

Бул белгилүү :
м = 100 грамм = 0,1 кг
vo = +5 м/с
t = 2 миллисекунд = 2 x 10-3 экинчи
vt = +10 м/с
Суралган :
Топко сокку урган адамдын күчү (F)?
Джаваб :
Импульс формуласы :
I = F t
Импульстун өзгөрүшүнүн формуласы :
Импульс жана импульс - 1Импульс-импульс теоремасы :
Импульс = импульстун өзгөрүшү

Импульс жана импульс - 2Туура жооп - Б.

10. Массасы 0,1 кг болгон топ горизонталдуу түрдө оңго 20 м/с ылдамдыкта ыргытылган. Соккудан кийин топ солго 30 м/с ылдамдыкта жылып барат. Таякчанын топко берген импульсу....
A. 4 N s
B. –4 N s
C. 5 N s
D. –5 N s
E. 10 N s
Талкуу:
Бул белгилүү :
м = 0,1 кг, vo = +20 м/с, vt = -30м/с
Суралган :
Импульс (I)?
Джаваб :
Импульс = импульстун өзгөрүшү
I = m (v)t - vo) = (0,1)(-30 – 20) = (0,1)(-50) = -5 Н с
Туура жооп - D.

11. 0,5 кг салмактагы бейсбол тобу башында солго 2 м/с ылдамдыкта жылат. Андан кийин топко топтун кыймылына карама-каршы F күчү менен сокку урулат, ошондуктан топтун ылдамдыгы 5 м/с чейин өзгөрөт. Эгерде топ таякча менен 0,01 секунд тийип турса, импульстун өзгөрүшү...
A. 8,0 кг м/с
B. 6,5 кг м/с
C. 5,5 кг м/с
D. 3,5 кг м/с
E. 2,5 кг м/с
Талкуу:
Бул белгилүү :
м = 0,5 кг, vo = -2 м/с, vt = 5 м/с, t = 0,01 секунд
Суралган :
Импульстун өзгөрүшү?
Джаваб :
Импульстун өзгөрүшү = m (vt - vo) = (0,5)(5 – (-2)) = (0,5)(7) = 3,5 кг м/с = 3,5 Н с
Туура жооп - D.

Комментарий калтырыңыз