កំណត់ល្បឿនចុងក្រោយនៃចលនារបស់គ្រាប់ផ្លោង

១. បាល់ទាត់មួយដែលត្រូវបានទាត់ចេញពីដីនៅមុំ θ = 30 ° ទៅនឹងផ្ទៃផ្ដេក ជាមួយនឹងល្បឿនដំបូង 14 ម៉ែត្រ/វិនាទី។ គណនាល្បឿនចុងក្រោយមុនពេលបាល់ធ្លាក់ដល់ដី។

ស្គាល់៖

មុំ ( θ ) = 3 0 o

ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 14 ម៉ែត្រ/វិនាទី

ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2

ចង់បាន៖ ល្បឿនចុងក្រោយមុនពេលបាល់ធ្លាក់ដល់ដី

ដំណោះស្រាយ៖

ការដោះស្រាយបញ្ហាចលនាគ្រាប់ផ្លោង - ការកំណត់ល្បឿនចុងក្រោយ 1សមាសភាគផ្ដេកនៃល្បឿនដំបូង៖

v ox = v o cos θ = (14 m/s)(cos 30 o ) = (14 m/s)(0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s

សមាសភាគបញ្ឈរនៃល្បឿនដំបូង៖

v oy = v o sin θ = (14 m/s)(sin 30 o ) = (14 m/s)(0.5) = 7 m/s

ល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅបញ្ឈរ

ជ្រើសរើសទិសដៅឡើងលើជាទិសដៅវិជ្ជមាន និងទិសដៅចុះក្រោមជាទិសដៅអវិជ្ជមាន។

ស្គាល់៖

ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 7 ម៉ែត្រ/វិនាទី (វិជ្ជមានឡើងលើ)

ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (g) = – 10 m/s 2 (ចុះក្រោមអវិជ្ជមាន)

កម្ពស់ (h) = 0 (វត្ថុត្រឡប់ទៅទីតាំងដើមវិញ)

ចង់បាន៖ ល្បឿនចុងក្រោយ (v t )

ដំណោះស្រាយ៖

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49

v t = √49 = 7 ម៉ែត្រ/វិនាទី

ល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅផ្ដេក

ល្បឿនដំបូងក្នុងទិសដៅផ្ដេកគឺ 7 √ 3 ម៉ែត្រ/វិនាទី។ ល្បឿនគឺថេរ ដូច្នេះល្បឿនចុងក្រោយគឺដូចគ្នានឹងល្បឿនដំបូង។

ល្បឿនចុងក្រោយមុនពេលវត្ថុធ្លាក់ដល់ដី

ការដោះស្រាយបញ្ហាចលនាគ្រាប់ផ្លោង - ការកំណត់ល្បឿនចុងក្រោយ 2

២. រាងកាយមួយត្រូវបានព្យាករឡើងលើក្នុងមុំ ៣០ ° ជាមួយនឹងមុំផ្ដេកពីអគារដែលមានកម្ពស់ ៥ ម៉ែត្រ។ ល្បឿនដំបូងរបស់វាគឺ ១០ ម៉ែត្រ/វិនាទី។ គណនាល្បឿនចុងក្រោយមុនពេលវត្ថុនោះធ្លាក់ដល់ដី! ការបង្កើនល្បឿនទំនាញផែនដីគឺ ១០ ម៉ែត្រ/វិនាទី ២ ។

ស្គាល់៖

មុំ ( θ ) = 30 °

កម្ពស់ដំបូង (h₂o ) = 5 ម៉ែត្រ

ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី

ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2

ចង់បាន៖ ល្បឿនចុងក្រោយ

ដំណោះស្រាយ៖

សមាសភាគផ្ដេកនៃល្បឿនដំបូង៖

v ox = v o cos θ = (10 m/s)(cos 30 o ) = (10 m/s)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

សមាសភាគបញ្ឈរនៃល្បឿនដំបូង៖

v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s

ល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅបញ្ឈរ

ស្គាល់៖

ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 5 ម៉ែត្រ/វិនាទី (វិជ្ជមានឡើងលើ)

ការបង្កើន ល្បឿនទំនាញ (g) = – 10 m/s 2 (ចុះក្រោមអវិជ្ជមាន)

កម្ពស់ (ម) = -៥ ម៉ែត្រ ( អវិជ្ជមានព្រោះដីនៅខាងក្រោមកម្ពស់ដំបូង)

ចង់បាន៖ ល្បឿនចុងក្រោយ (v t )

ដំណោះស្រាយ៖

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125

v t = √125 ម៉ែត្រ/វិនាទី

ល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅផ្ដេក

ល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅផ្ដេកគឺ 5 √3 ម៉ែត្រ/វិនាទី។

ល្បឿនចុងក្រោយ

ការដោះស្រាយបញ្ហាចលនាគ្រាប់ផ្លោង - ការកំណត់ល្បឿនចុងក្រោយ 3

៣. បាល់តូចមួយត្រូវបានបញ្ចេញផ្ដេកដោយល្បឿនដំបូង v o = 8 ម៉ែត្រ/វិនាទី ពីអគារកម្ពស់ 12 ម៉ែត្រ។ គណនាល្បឿនចុងក្រោយមុនពេលបាល់ធ្លាក់ដល់ដី ! សន្ទុះទំនាញផែនដីគឺ 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2

ស្គាល់៖

កម្ពស់ (ម) = 12 ម៉ែត្រ

ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 8 ម៉ែត្រ/វិនាទី

ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2

ចង់បាន៖ ល្បឿនចុងក្រោយ (v t )

ដំណោះស្រាយ៖

ការដោះស្រាយបញ្ហាចលនាគ្រាប់ផ្លោង - ការកំណត់ល្បឿនចុងក្រោយ 4សមាសភាគផ្ដេកនៃល្បឿនដំបូង៖

v ox = v o = 8 ម៉ែត្រ/វិនាទី

សមាសភាគបញ្ឈរនៃល្បឿនដំបូង៖

វ៉ យ = 0 ម៉ែត្រ/វិនាទី

ល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅបញ្ឈរ

បានគណនាដោយប្រើសមីការនៃ ចលនាធ្លាក់ចុះដោយសេរី.

ស្គាល់៖

ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2

កម្ពស់ (ម) = ១០ ម៉ែត្រ

ចង់បាន៖ ល្បឿនចុងក្រោយ (v t )

ដំណោះស្រាយ៖

v t 2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240

v t = √240 ម៉ែត្រ/វិនាទី

ល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅផ្ដេក

ល្បឿនដំបូងក្នុងទិសដៅផ្ដេកគឺ 8 ម៉ែត្រ/វិនាទី។ ល្បឿនគឺថេរ ដូច្នេះល្បឿនដំបូងស្មើនឹងល្បឿនចុងក្រោយ។ ដូច្នេះល្បឿនចុងក្រោយនៅទិសដៅផ្ដេកគឺ 8 ម៉ែត្រ/វិនាទី។

ល្បឿនចុងក្រោយ

ការដោះស្រាយបញ្ហាចលនាគ្រាប់ផ្លោង - ការកំណត់ល្បឿនចុងក្រោយ 5

[wpdm_package id='534′]

[wpdm_package id='536′]

  1. ដោះស្រាយល្បឿនដំបូងទៅជាសមាសធាតុផ្ដេក និងបញ្ឈរ
  2. កំណត់ការផ្លាស់ទីលំនៅផ្ដេក
  3. កំណត់កម្ពស់អតិបរមា
  4. កំណត់ចន្លោះពេល
  5. កំណត់ទីតាំងរបស់វត្ថុ
  6. កំណត់ល្បឿនចុងក្រោយ

ទុកឱ្យសេចក្តីអធិប្បាយ