ចលនាធ្លាក់ដោយសេរី - បញ្ហា និងដំណោះស្រាយ
១. ថ្មមួយធ្លាក់ដោយសេរីពីកម្ពស់ ៤៥ ម៉ែត្រ។ ប្រសិនបើ សន្ទុះដោយសារទំនាញផែនដី គឺ ១០ មីលីវិនាទី -២ តើល្បឿនរបស់ថ្មនៅពេលវាធ្លាក់ដល់ដីមានប៉ុន្មាន?
ស្គាល់៖
កម្ពស់ (ម) = 45 ម៉ែត្រ
ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី (g) = 10 m/s 2
ចង់បាន៖ ល្បឿនចុងក្រោយនៃថ្មនៅពេលវាធ្លាក់ដល់ដី (v t )
ដំណោះស្រាយ៖
សមីការនៃ ចលនាធ្លាក់ដោយសេរី ៖
v t 2 = 2 gh
ល្បឿនចុងក្រោយនៃថ្ម៖
v t 2 = 2 (10)(45) = 900
v t = √900 = 30 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
២. វត្ថុមួយធ្លាក់ដោយសេរីពីកម្ពស់មួយដោយគ្មានល្បឿនដំបូង។ វត្ថុនោះធ្លាក់មកដី ២ វិនាទីក្រោយមក។ សន្ទុះដោយសារទំនាញផែនដីគឺ ១០ មីលីវិនាទី -២ ។ កំណត់កម្ពស់
ស្គាល់៖
ចន្លោះពេល (t) = 2 វិនាទី
ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី (g) = 10 m/s 2
ចង់បាន៖ កម្ពស់ (ម)
ដំណោះស្រាយ៖
សមីការនៃចលនាធ្លាក់ដោយសេរី៖
h = ½ gt 2
កម្ពស់៖
h = ½ (10)(2) 2 = (5)(4) = 20 ម៉ែត្រ
៣. វត្ថុមួយមានទម្ងន់ 2 គីឡូក្រាមធ្លាក់ដោយសេរីពីកម្ពស់ 20 ម៉ែត្រពីលើដី។ តើចន្លោះពេលរបស់វត្ថុនៅលើអាកាសមានរយៈពេលប៉ុន្មាន? ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដីគឺ 10 ms -2
ស្គាល់៖
កម្ពស់ (ម) = 20 ម៉ែត្រ
ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី (g) = 10 m/s 2
ចង់បាន ៖ ចន្លោះពេល (t)
ដំណោះស្រាយ៖
សមីការនៃចលនាធ្លាក់ដោយសេរី៖
h = ½ gt 2
ចន្លោះពេល៖
២០ = ½ (១០)( t២ )
២០ = (៥)( t២ )
៨០/៥ = ទ ២
១៦ = ទ ២
ទ = √៤
t = 2 វិនាទី
៤. វត្ថុពីរ គឺវត្ថុទី ១ និងវត្ថុទី ២ ធ្លាក់ដោយសេរីពីកម្ពស់ h ១ និង h ២ ក្នុងពេលតែមួយ។ ប្រសិនបើ h ១ :h ២ = ២:១ តើសមាមាត្រនៃចន្លោះពេលពីវត្ថុទី ១ ទៅវត្ថុទី ២ ជាអ្វី?
ស្គាល់៖
កម្ពស់របស់វត្ថុ 1 (h 1 ) = 2
កម្ពស់របស់វត្ថុ 2 (h 2 ) = 1
ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី = g
ចង់បាន៖ t 1 : t 2
ដំណោះស្រាយ៖
វត្ថុទី 1:
h 1 = 1/2 gt 1 2
១ = ១/២ = ២ ២
(2)(2) = gt 1 2
២ = ជីធី ២ ២
២/ក្រាម = t ២ ២
t 1 = √4/ក្រាម
វត្ថុទី 2:
h 2 = 1/2 gt 2 2
១ = ១/២ = ២ ២
(2)(1) = gt 2 2
២ = ជីធី ២ ២
២/ក្រាម = t ២ ២
t2 = √2 /ក្រាម
សមាមាត្រនៃចន្លោះពេល៖
ទ ១ : ទ ២
√៤/ក្រាម : √២/ក្រាម
(√៤/ក្រាម) ២ : (√២/ក្រាម) ២
៤/ក្រាម : ២/ក្រាម
4: 2
2: 1
៥. វត្ថុមួយធ្លាក់ពីកម្ពស់ h ពីលើដី។ ល្បឿនចុងក្រោយនៅពេលដែលវត្ថុធ្លាក់ដល់ដីគឺ 10 m/s។ តើចន្លោះពេលដើម្បីទៅដល់ ½ h ពីលើដីគឺជាអ្វី? សន្ទុះដោយសារទំនាញផែនដីគឺ 10 m/s 2.
ស្គាល់៖
ល្បឿនចុងក្រោយ (v t ) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី
ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី (g) = 10 m/s 2
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេលដើម្បីឈានដល់កម្ពស់ 1/2 ម៉ោងពីលើដី
ដំណោះស្រាយ៖
កម្ពស់ h៖
v t 2 = 2 gh
១០ ២ = ២ (១០) ម៉ោង
១០០ = ២០ ម៉ោង
h = 100/20
ហ = ៥ ម៉ែត្រ
កម្ពស់ 1/2 ម៉ោង = 1/2 (5 ម៉ែត្រ) = 2.5 ម៉ែត្រ។ ចន្លោះពេលដែលត្រូវការដើម្បីឈានដល់កម្ពស់ 2.5 ម៉ែត្រពីលើដី៖
h = 1/2 gt 2
១០ = ១/២ (១០) ទ ២
១០ = ៥ តោន ២
t2 = 2.5 / 5 = 0.5 = (0.25)(2)
t = √(0.25)(2) = 0.5√2 = 1/2 √2 វិនាទី
6.

ចលនាធ្លាក់ ដោយសេរី របស់ដូង ( រូបភាពទី 1 ) និងចលនារបស់ បាល់ ដែលគប់ឡើងបញ្ឈរ ទៅ ចំណុច ខ្ពស់បំផុត t ដោយសិស្ស (រូបភាព ទី 2)។ ចូរកំណត់ ប្រភេទ នៃ ចលនា ទាំងពីរ s។

ដំណោះស្រាយ៖
រូបភាពទី 1 = ចលនាធ្លាក់ដោយសេរី = ការបង្កើនល្បឿន
រូបភាពទី 2 = ចលនាបញ្ឈរ = ការថយចុះល្បឿន
ចម្លើយត្រឹមត្រូវគឺក។
៧. ថ្មមួយដុំធ្លាក់ពីអគារដោយសេរី។ ចន្លោះពេលដែលថ្មមួយដុំត្រូវការដើម្បីទៅដល់ដីគឺ ៣ វិនាទី ហើយសន្ទុះដោយសារទំនាញផែនដីគឺ ១០ ម៉ែត្រ/វិនាទី ២។ ចូរកំណត់កម្ពស់អគារ។
ក។ ២ ម
ខ ៨ ម
គ ១ ម
ឃ ៤ ម
ស្គាល់៖
ចន្លោះពេល (t) = 3 វិនាទី
ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី (g) = 10 ms -2
ចង់បាន៖ កម្ពស់អគារ (ម)
ដំណោះស្រាយ៖
ស្គាល់៖ ចន្លោះពេល (t) និងការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញ (g) ចង់បាន៖ កម្ពស់ (h) ដូច្នេះសូមប្រើសមីការនៃចលនាធ្លាក់ដោយសេរី៖ h = ½ gt 2
ហ = ½ (10)(3)
ម៉ោង = (5)(3)
ហ = ១៥ ម៉ែត្រ
ចម្លើយត្រឹមត្រូវគឺក។
៨. ផ្លែឈើមួយជ្រុះដោយសេរីពីដើមឈើរបស់វានៅកម្ពស់ ១២ ម៉ែត្រពីលើដី។ ប្រសិនបើសន្ទុះដោយសារទំនាញផែនដីគឺ g = 10 m/s 2 ហើយការកកិតនៃខ្យល់ត្រូវបានមិនអើពើ នោះកំណត់កម្ពស់ផ្លែឈើពីលើដីបន្ទាប់ពី ១ វិនាទី។
ក។ ២ ម
ខ ៨ ម
គ ១ ម
ឃ ៤ ម
ស្គាល់៖
កម្ពស់ដើមឈើ (កម្ពស់) = 12 ម៉ែត្រ
ការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី (g) = 10 m/s 2
ចន្លោះពេល (t) = 1 វិនាទី
ចង់បាន៖ កម្ពស់ផ្លែឈើពីលើដី
ដំណោះស្រាយ៖
បន្ទាប់ពី 1 វិនាទី ផ្លែឈើធ្លាក់ចុះដល់៖
h = ½ gt 2 = ½ (10)(1) 2 = (5)(1) = 5 ម៉ែត្រ
កម្ពស់ផ្លែឈើពីលើដីបន្ទាប់ពី 1 វិនាទី៖
១២ ម៉ែត្រ – ៥ ម៉ែត្រ = ៧ ម៉ែត្រ
ចម្លើយត្រឹមត្រូវគឺក។
- តើចលនាធ្លាក់ដោយសេរីជាអ្វី?
ចម្លើយ ៖ ចលនាធ្លាក់ដោយសេរីសំដៅទៅលើចលនារបស់វត្ថុមួយដែលស្ថិតនៅក្រោមឥទ្ធិពលនៃកម្លាំងទំនាញតែប៉ុណ្ណោះ ដោយគ្មានកម្លាំងផ្សេងទៀត (ដូចជាកម្លាំងទប់ខ្យល់) ធ្វើសកម្មភាពលើវាឡើយ។
- តើការបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី ដែលជារឿយៗត្រូវបានតំណាងជាយ៉ាងដូចម្តេច ប៉ះពាល់ដល់វត្ថុដែលធ្លាក់ដោយសេរី?
ចម្លើយ ៖ វត្ថុទាំងអស់ដែលធ្លាក់ដោយសេរីនៅជិតផ្ទៃផែនដីជួបប្រទះនឹងការបង្កើនល្បឿនថេរដោយសារទំនាញផែនដី ដែលមានប្រហែល ចុះក្រោម។ នេះមានន័យថាល្បឿនរបស់វត្ថុកើនឡើងចំនួននេះសម្រាប់រាល់វិនាទីនៃការធ្លាក់ដោយសេរី។
- ប្រសិនបើភាពធន់នៃខ្យល់មិនអាចមើលរំលងបាន តើម៉ាស់របស់វត្ថុមួយមានឥទ្ធិពលយ៉ាងណាទៅលើការបង្កើនល្បឿនធ្លាក់ដោយសេរីរបស់វា?
ចម្លើយ ៖ ក្នុងករណីដែលគ្មានកម្លាំងទប់នៃខ្យល់ ម៉ាស់របស់វត្ថុមួយមិនមានឥទ្ធិពលលើការបង្កើនល្បឿនធ្លាក់ដោយសេរីរបស់វាទេ។ វត្ថុទាំងអស់ ដោយមិនគិតពីម៉ាស់របស់វា នឹងធ្លាក់ចុះជាមួយនឹងល្បឿនដូចគ្នាដោយសារទំនាញផែនដី ។
- ហេតុអ្វីបានជាអវកាសយានិកហាក់ដូចជាអណ្តែតនៅក្នុងស្ថានីយ៍អវកាសអន្តរជាតិ (ISS) ប្រសិនបើទំនាញនៅតែមាននៅទីនោះ?
ចម្លើយ ៖ អវកាសយានិកនៅក្នុងស្ថានីយអវកាសអន្តរជាតិ (ISS) ហាក់ដូចជាអណ្តែតមិនមែនដោយសារតែគ្មានទំនាញផែនដីនោះទេ ប៉ុន្តែដោយសារតែទាំងអវកាសយានិក និងស្ថានីយអវកាសអន្តរជាតិ (ISS) ស្ថិតក្នុងស្ថានភាពធ្លាក់ចុះដោយសេរីជាបន្តបន្ទាប់ជុំវិញផែនដី។ ជាទូទៅ ពួកវាកំពុងធ្លាក់ចុះក្នុងអត្រាដូចគ្នានឹងស្ថានីយអវកាសអន្តរជាតិ (ISS) ដែលបង្កើតអារម្មណ៍នៃភាពគ្មានទម្ងន់។
- តើអ្វីជាភាពខុសគ្នារវាងទម្ងន់ និងម៉ាស នៅក្នុងបរិបទនៃការធ្លាក់ដោយសេរី?
ចម្លើយ ៖ ម៉ាស់គឺជារង្វាស់នៃបរិមាណរូបធាតុនៅក្នុងវត្ថុមួយ ហើយនៅតែថេរដោយមិនគិតពីទីតាំងរបស់វា។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ទម្ងន់គឺជាកម្លាំងដែលបញ្ចេញលើវត្ថុមួយដោយសារតែទំនាញផែនដី។ វាប្រែប្រួលអាស្រ័យលើដែនទំនាញ។ ក្នុងអំឡុងពេលធ្លាក់ដោយសេរី វត្ថុមួយមានអារម្មណ៍ថាគ្មានទម្ងន់ ពីព្រោះមិនមានកម្លាំងធម្មតាធ្វើសកម្មភាពលើវា ប៉ុន្តែម៉ាស់របស់វានៅតែមិនផ្លាស់ប្តូរ។
- ប្រសិនបើវត្ថុមួយត្រូវបានគប់ឡើងលើ តើមានអ្វីកើតឡើងចំពោះល្បឿនរបស់វានៅពេលវាឡើង? ហើយតើមានអ្វីកើតឡើងនៅពេលដែលវាចាប់ផ្តើមធ្លាក់ចុះមកវិញ?
ចម្លើយ ៖ នៅពេលដែលវត្ថុមួយត្រូវបានគប់ឡើងលើ វានឹងថយចុះល្បឿនក្រោមឥទ្ធិពលនៃទំនាញផែនដី។ ល្បឿនរបស់វាថយចុះរហូតដល់វាក្លាយជាសូន្យនៅចំណុចខ្ពស់បំផុតរបស់វា។ នៅពេលដែលវាចាប់ផ្តើមធ្លាក់ចុះវិញ វាបង្កើនល្បឿនដោយសារទំនាញផែនដី ដោយបង្កើនល្បឿនរបស់វាក្នុងទិសដៅចុះក្រោម។
- តើល្បឿនចុងក្រោយនៅក្នុងបរិបទនៃការធ្លាក់ដោយសេរីជាអ្វី?
ចម្លើយ ៖ ល្បឿនចុងក្រោយ គឺជាល្បឿនអតិបរមាថេរដែលវត្ថុធ្លាក់ទៅដល់ នៅពេលដែលកម្លាំងទំនាញផែនដីចុះក្រោមត្រូវបានធ្វើឱ្យមានតុល្យភាពដោយកម្លាំងឡើងលើនៃភាពធន់នៃខ្យល់។ នៅចំណុចនេះ វត្ថុលែងបង្កើនល្បឿនទៀតហើយ ហើយបន្តធ្លាក់ចុះក្នុងល្បឿនថេរ។
- តើកម្ពស់ដែលវត្ថុមួយធ្លាក់ពីកម្ពស់នោះ មានឥទ្ធិពលយ៉ាងដូចម្តេចទៅលើពេលវេលាដែលវាត្រូវការដើម្បីទៅដល់ដី?
ចម្លើយ ៖ ពេលវេលាដែលវត្ថុមួយត្រូវការដើម្បីទៅដល់ដីគឺសមាមាត្រទៅនឹងឫសការ៉េនៃកម្ពស់ដែលវាធ្លាក់ (ដោយសន្មតថាគ្មានកម្លាំងទប់នៃខ្យល់)។ វត្ថុដែលធ្លាក់ពីកម្ពស់ខ្ពស់ជាងនឹងចំណាយពេលយូរជាងវត្ថុដែលធ្លាក់ពីកម្ពស់ខ្លីជាងដើម្បីទៅដល់ដី។
- តើមានអ្វីកើតឡើងចំពោះថាមពលសក្តានុពលរបស់វត្ថុមួយ នៅពេលវាធ្លាក់ដោយសេរីនៅក្រោមទំនាញផែនដី?
ចម្លើយ ៖ នៅពេលដែលវត្ថុមួយធ្លាក់ដោយសេរីនៅក្រោមទំនាញផែនដី ថាមពលសក្តានុពលរបស់វា (ទាក់ទងទៅនឹងដី) ថយចុះ។ ការថយចុះនៃថាមពលសក្តានុពលនេះត្រូវបានបំប្លែងទៅជាថាមពលចលនា ដែលបណ្តាលឱ្យល្បឿនរបស់វត្ថុកើនឡើង។
- ប្រសិនបើវត្ថុពីរដែលមានរាងខុសគ្នា ប៉ុន្តែមានម៉ាស់ដូចគ្នា ត្រូវបានទម្លាក់ពីកម្ពស់ដូចគ្នាក្នុងកន្លែងទំនេរ តើវត្ថុមួយណានឹងធ្លាក់មកដីមុន?
ចម្លើយ ៖ នៅក្នុងកន្លែងទំនេរ ដែលគ្មានកម្លាំងទប់ទល់នៃខ្យល់ វត្ថុទាំងពីរនឹងធ្លាក់មកលើដីក្នុងពេលតែមួយ។ រូបរាងរបស់វានឹងមិនមានបញ្ហាទេ ពីព្រោះមានតែទំនាញផែនដីទេដែលធ្វើសកម្មភាពលើវា ហើយម៉ាស់របស់វាក៏ដូចគ្នា។