ដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងចលនាគ្រាប់ផ្លោង - កំណត់ចន្លោះពេល
១. បាល់ទាត់មួយដែលត្រូវបានទាត់ចេញពីដីនៅមុំ θ = 30 ° ទៅនឹងផ្ទៃផ្ដេក ជាមួយនឹងល្បឿនដំបូង 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី។ គណនាចន្លោះពេលដើម្បីឈានដល់កម្ពស់អតិបរមា! ការបង្កើនល្បឿនទំនាញផែនដី គឺ 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2 ។
ស្គាល់៖
មុំ (θ) = 3 0 o
ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេលដើម្បីឈានដល់ កម្ពស់អតិបរមា
ដំណោះស្រាយ៖
សមាសភាគបញ្ឈរនៃល្បឿនដំបូង៖
v oy = v o sin θ = (10 m/s)(sin 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
ចន្លោះពេលដើម្បីឈានដល់កម្ពស់អតិបរមាត្រូវបានកំណត់ដោយ សមីការ ចលនាបញ្ឈរ ។ ជ្រើសរើសទិសដៅឡើងលើជាទិសដៅវិជ្ជមាន និងទិសដៅចុះក្រោមជាទិសដៅអវិជ្ជមាន។
ស្គាល់៖
ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 5 ម៉ែត្រ/វិនាទី (វិជ្ជមានឡើងលើ)
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (g) = – 10 m/s 2 (ចុះក្រោមអវិជ្ជមាន)
ល្បឿនចុងក្រោយនៅកម្ពស់អតិបរមា (v t ) = 0
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេល (t)
ដំណោះស្រាយ៖
vt = v0 + gt
០ = ៥ + (-១០) ត
០ = ១០ – ២ តោន
២០០០ = ៥ តោន
t = 5/10 = 0.5 វិនាទី
2. រាងកាយមួយត្រូវបានព្យាករឡើងលើក្នុងមុំ 30 ° ទៅនឹង ផ្ទៃផ្ដេក ជាមួយនឹងល្បឿនដំបូង 30 ម៉ែត្រ/វិនាទី។ គណនាពេលវេលាហោះហើរ! ការបង្កើនល្បឿនទំនាញផែនដីគឺ 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2 ។
ស្គាល់៖
មុំ (θ) = 3 0 o
ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 8 ម៉ែត្រ/វិនាទី
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេលមុនពេលសាកសពធ្លាក់ដល់ដី
ដំណោះស្រាយ៖
សមាសភាគបញ្ឈរនៃល្បឿនដំបូង៖
v oy = v o sin θ = (8 m/s)(sin 30 o ) = (8 m/s)(0.5) = 4 m/s
ដំបូងយើងគណនាចន្លោះពេលដើម្បីឈានដល់កម្ពស់អតិបរមាដោយប្រើសមីការនៃចលនាបញ្ឈរ។
ជ្រើសរើសទិសដៅឡើងលើជាទិសដៅវិជ្ជមាន និងទិសដៅចុះក្រោមជាទិសដៅអវិជ្ជមាន។
ស្គាល់៖
ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 4 ម៉ែត្រ/វិនាទី (វិជ្ជមានឡើងលើ)
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (g) = – 10 m/s 2 (ចុះក្រោមអវិជ្ជមាន)
ល្បឿនចុងក្រោយនៅកម្ពស់អតិបរមា (v t ) = 0
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេល (t)
ដំណោះស្រាយ៖
vt = v0 + gt
០ = ៥ + (-១០) ត
០ = ១០ – ២ តោន
២០០០ = ៥ តោន
t = 4/10 = 0,4 វិនាទី
ចន្លោះពេលដើម្បីឈានដល់កម្ពស់អតិបរមាគឺ ០,៤ វិនាទី។
ពេលវេលានៅលើអាកាសគឺ 2 x 0.4 វិនាទី = 0.8 វិនាទី។
៣. រាងកាយមួយត្រូវបានព្យាករឡើងលើក្នុងមុំ ៣០ ° ជាមួយនឹងមុំផ្ដេកពីអគារដែលមានកម្ពស់ ១០ ម៉ែត្រ។ ល្បឿនដំបូងរបស់វាគឺ ៤០ ម៉ែត្រ/វិនាទី។ តើរាងកាយត្រូវការពេលប៉ុន្មានដើម្បីទៅដល់ដី? ការបង្កើនល្បឿនទំនាញផែនដីគឺ ១០ ម៉ែត្រ/វិនាទី ២ ។
ស្គាល់៖
មុំ (θ) = 3 0 o
កម្ពស់ដំបូង (h₂o ) = 10 ម៉ែត្រ
ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 40 ម៉ែត្រ/វិនាទី
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
ចង់បាន៖ ពេលវេលានៅលើអាកាស (t)
ដំណោះស្រាយ៖
សមាសភាគបញ្ឈរនៃល្បឿនដំបូង៖
v oy = v o sin θ = (40 m/s)(sin 30 o ) = (40 m/s)(0.5) = 20 m/s
ដំបូងយើងគណនាចន្លោះពេលដើម្បីឈានដល់កម្ពស់អតិបរមាដោយប្រើសមីការនៃចលនាបញ្ឈរ។
ជ្រើសរើសទិសដៅឡើងលើជាទិសដៅវិជ្ជមាន និងទិសដៅចុះក្រោមជាទិសដៅអវិជ្ជមាន។
ស្គាល់៖
ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 20 ម៉ែត្រ/វិនាទី (វិជ្ជមានឡើងលើ)
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (g) = – 10 m/s 2 (ចុះក្រោមអវិជ្ជមាន)
ល្បឿនចុងក្រោយនៅចំណុចកំពូល (v t ) = 0
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេល (t)
ដំណោះស្រាយ៖
vt = v0 + gt
០ = ៥ + (-១០) ត
០ = ១០ – ២ តោន
២០០០ = ៥ តោន
t = 20/10 = 2 វិនាទី
ពេលវេលានៅលើអាកាស = 2 x 2 វិនាទី = 4 វិនាទី។
វត្ថុនេះមានកម្ពស់ 10 ម៉ែត្រពីលើដី។ 4 វិនាទីគឺជាចន្លោះពេលដើម្បីទៅដល់កន្លែងដែលស្របទៅនឹងទីតាំងដំបូង។ បាល់នៅតែរំកិលចុះក្រោម។
ចន្លោះពេលដើម្បីទៅដល់ដីត្រូវបានគណនាដោយប្រើសមីការនៃ ចលនាធ្លាក់ដោយសេរី ។
ស្គាល់៖
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
កម្ពស់ (ម) = ១០ ម៉ែត្រ
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេល (t)
ដំណោះស្រាយ៖
h = 1/2 gt 2
១០ = ១/២ (១០) ទ ២
១០ = ៥ តោន ២
t2 = 10/5 = 2
t = √2 = 1.4 វិនាទី
ចន្លោះពេល = 1.4 វិនាទី។
ចន្លោះពេលសរុប = ៤ វិនាទី + ១,៤ វិនាទី = ៥,៤ វិនាទី។
៤. បាល់តូចមួយត្រូវបានបញ្ចេញផ្ដេកដោយល្បឿនដំបូង v₂o = 15 ម៉ែត្រ/វិនាទី ពីអគារកម្ពស់ 5 ម៉ែត្រ។ គណនាពេលវេលានៅលើអាកាស ! សន្ទុះទំនាញផែនដីគឺ 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
ស្គាល់៖
កម្ពស់ (ម) = ១០ ម៉ែត្រ
ល្បឿនដំបូង (v₂o ) = 15 ម៉ែត្រ/វិនាទី
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
ចង់បាន៖ ពេលវេលានៅលើអាកាស (t)
ដំណោះស្រាយ៖
ពេលវេលានៅលើអាកាសត្រូវបានគណនាដោយប្រើសមីការនៃចលនាធ្លាក់ចុះដោយសេរី។
ស្គាល់៖
កម្ពស់ (ម) = ១០ ម៉ែត្រ
ការបង្កើនល្បឿនទំនាញ (ក្រាម) = 10 ម៉ែត្រ/វិនាទី 2
ចង់បាន៖ ចន្លោះពេល (t)
ដំណោះស្រាយ៖
h = 1/2 gt 2
១០ = ១/២ (១០) ទ ២
១០ = ៥ តោន ២
t2 = 5/5 = 1
t = √1 = 1 វិនាទី
[wpdm_package id='531′]
[wpdm_package id='536′]
- ដោះស្រាយល្បឿនដំបូងទៅជាសមាសធាតុផ្ដេក និងបញ្ឈរ
- កំណត់ការផ្លាស់ទីលំនៅផ្ដេក
- កំណត់កម្ពស់អតិបរមា
- កំណត់ចន្លោះពេល
- កំណត់ទីតាំងរបស់វត្ថុ
- កំណត់ល្បឿនចុងក្រោយ