1. Երկու արկղ միացված են ճախարակի վրայով անցնող լարով։ Անտեսեք լարի և ճախարակի զանգվածը, ինչպես նաև ճախարակի մեջ առկա ցանկացած շփում։ Արկղի զանգվածը 1 = 2 կգ է, արկղի զանգվածը 2 = 3 կգ, ձգողականության արագացումը = 10 մ/վ 2։ Գտեք (ա) համակարգի արագացումը։ (բ) Ճախարակի լարվածությունը։

լուծում
Հայտնի է.
Տուփի զանգվածը 1 (մ² ) = 2 կգ
Տուփի զանգվածը 2 (մ² ) = 3 կգ
Ձգողականության արագացում (g) = 10 մ/ վ²
Տուփի քաշը 1 ( w1 ) = m1 g = (2)(10) = 20 Նյուտոն
Տուփի 2 քաշը (w² ) = m² գ = (3)(10) = 30 Նյուտոն
Լուծում.
(ա) արագացման մեծությունը և ուղղությունը
w 2 > w 1 , ուստի արկղ 2-ը արագանում է դեպի ներքև, իսկ արկղ 1-ը՝ դեպի վեր։
Ուժերը, որոնք ունեն նույն ուղղությունը արագացման հետ (w2 և T1 ) , նրանց նշանը դրական է։ Ուժերը, որոնք ունեն հակառակ ուղղություն արագացմանը (T2 և w1 ) , նրանց նշանը բացասական է։
∑ F = ma
w2 - Տ2 + Տ1 - w1 = (մ1 + մ2) ա ——-> Տ1 = Տ2 = Տ
w2 – T + T – w1 = (մ 1 + մ 2 ) a
w2 – w1 = (մ 1 + մ 2 ) a
30 – 20 = (2 + 3) ա
10 = 5 ա
ա = 10 / 5
a = 2 մ/ վ²
Արագացման մեծությունը 2 մ/վ² է ։
(բ) Լարման ուժը
Տուփ 2:
Արկղ 2-ի վրա գործում են երկու ուժ. առաջինը՝ արկղ 2-ի ծանրությունը (w 2 ) ուղղված է դեպի ներքև, ուստի այն դրական է: Երկրորդ՝ արկղ 2-ի վրա ազդող լարվածության ուժը (T 2 ) ուղղված է դեպի վեր, ուստի այն բացասական է: Կիրառեք Նյուտոնի շարժման երկրորդ օրենքը:
∑ F = ma
w2 – T2 = m2a
30 – T2 = (3)(2)
30 – T 2 = 6
T 2 = 30 – 6
T 2 = 24 Նյուտոն
Տուփ 1:
Տուփ 1-ի վրա գործում են երկու ուժեր։ Նախ , տուփ 1-ի ծանրությունը (w1 ) , ուղղված է դեպի ներքև, ուստի այն բացասական է։ Երկրորդ , տուփ 1-ի վրա ազդող լարվածության ուժը (T1 ) ուղղված է դեպի վեր, ուստի այն դրական է։ Կիրառեք Նյուտոնի շարժման երկրորդ օրենքը։
∑ F = ma
T 1 – w 1 = m 1 a
T 1 – 20 = (2)(2)
T 1 – 20 = 4
T 1 = 20 + 4
T 1 = 24 Նյուտոն
Լարման ուժի մեծությունը = T 1 = T 2 = T = 24 Նյուտոն
[իրպ]
2. Մարմին անհարթ հորիզոնական մակերևույթի վրա։ Մարմնի զանգվածը՝ 1 = 2 կգ, մարմնի զանգվածը՝ 2 = 4 կգ, ձգողականության արագացումը՝ 10 մ/վ² , ստատիկ շփման գործակիցը՝ 0.4, կինետիկ շփման գործակիցը՝ 0.3։ Համակարգը դադարի վիճակում է, թե՞ արագացված։ Եթե համակարգը արագացված է, գտեք համակարգի արագացման մեծությունը և ուղղությունը։

լուծում
Հայտնի է.
Մարմնի զանգվածը 1 (մ 1 ) = 2 կգ
Մարմնի զանգվածը 2 (մ 2 ) = 4 կգ
Ձգողականության արագացում (g) = 10 մ/ վ²
Ստատիկ շփման գործակից ( μs ) = 0.4
Կինետիկ շփման գործակիցը ( μk ) = 0.3
Մարմնի քաշը՝ 1 (w 1 ) = m 1 g = (2)(10) = 20 Նյուտոն
Մարմնի քաշը՝ 2 (w 2 ) = m 2 g = (4)(10) = 40 Նյուտոն
Մարմնի վրա ազդող նորմալ ուժը ՝ 1 (N) = w 1 = 20 Նյուտոն
Մարմնի վրա ազդող ստատիկ շփման ուժը՝ 1 (f₂s ) = μ₂s N = ( 0.4)(20) = 8 Նյուտոն
Մարմնի վրա ազդող կինետիկ շփման ուժը՝ 1 (fk ) = μk N = (0.3)(20) = 6 Նյուտոն
Ցանկալի է՝ արագացում (ա)
Լուծում.
w 2 > f s (40 Նյուտոն > 8 Նյուտոն), ուստի մարմին 2-ը արագանում է ուղղահայաց դեպի ներքև, իսկ մարմին 1-ը՝ հորիզոնական ուղղությամբ դեպի աջ։ Մարմին 1-ի վրա ազդող շփման ուժը կինետիկ շփման ուժն է (f k ): Կիրառեք Նյուտոնի շարժման երկրորդ օրենքը.
∑ F = ma
w2 – the = (մ 1 + մ 2 ) a
40 – 6 = (2 + 4) ա
34 = 6 ա
ա = 34 / 6 = 17 / 3
a = 5.7 մ/ վ²
Արագացման մեծությունը = 5.7 մ/ վ²
[wpdm_package id='484']
- Զանգված և քաշ
- Նորմալ ուժ
- Նյուտոնի երկրորդ շարժման օրենքը
- Շփման ուժ
- Շարժում հորիզոնական մակերևույթի վրա առանց շփման ուժի
- Երկու մարմինների նույն արագացումով շարժումը անհարթ հորիզոնական մակերևույթի վրա՝ շփման ուժով
- Շարժում թեք հարթության վրա՝ առանց շփման ուժի
- Շարժում կոպիտ թեք հարթության վրա շփման ուժով
- Շարժում վերելակում
- Մարմինների շարժումը կապված է լարերի և ճախարակների միջոցով
- Երկու մարմին՝ նույն մեծությամբ արագացումով
- Հարթ կորի կլորացում՝ շրջանաձև շարժման դինամիկա
- Կտրուկ կորի կլորացումը՝ շրջանաձև շարժման դինամիկա
- Հորիզոնական շրջանագծում միատարր շարժում
- Կենտրոնախույս ուժը միատարր շրջանաձև շարժման մեջ