Kinetikus energia – problémák és megoldások
1. Két autónak azonos a tömege , de eltérő mozgási energiával mozognak. Az első autó mozgási energiája kilencszerese a második autó mozgási energiájának. Az első autó sebességének összehasonlítása a második autóval…
Ismert:
Az A autó tömege (m² ) = m²
A B autó tömege (m² B ) = m²
A B autó mozgási energiája (K E B ) = K E
Az A autó mozgási energiája (K E A ) = 9 K E
Keresett: Az első autó sebességének összehasonlítása a második autóval
megoldás:
A kinetikus energia egyenlete:
KE = 1/2 mV²
2 K E = mv 2
v² = 2 K E / m
Az A típusú autó sebessége :
v² = 2 K E A / m A = 2 (9 K E ) / m = 18 K E / m
A B autó sebessége :
v² = 2 K E B / m B = 2 K E / m = 2 K E / m
Az A és a B autók sebességének összehasonlítása:
18 ezer K E /m : 2 ezer K E /m
18: 2
9:1 = 3 2 :1 2
[irp]
2. A tárgy mozgási energiája a B pontban = 100 J. Ha a tárgy tömege 2.5 kg , akkor határozza meg a tárgy mozgási energiáját, amikor a C pontban a talajnak ütközik . A nehézségi gyorsulás 10 m/ s².
Megoldás
A tárgy kinetikus energiája, amikor megérkezik a B pontba:
PE = mgh = (2.5)(10)(4) = 100 joule
A tárgy kinetikus energiája, amikor megérkezik a C pontba:
PE = mg/h
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
PE = (2.5)(10)(10)
PE = 250 joule
[irp]