1. Na uže omotano oko remenice cilindra djeluje sila F. Moment sile je 2 N m , a moment tromosti 1 kg m² , koliki je kutni akcelerator cilindra?
Poznato:
Moment ( τ ) = 2 Nm
Moment tromosti (I) = 1 kg m²
Traži se: Kutno ubrzanje cilindra
rješenje:
Στ = Iα
Στ = neto moment, I = moment tromosti, α = kutno ubrzanje
Kutno ubrzanje cilindra:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
2. Na uže omotano oko remenice cilindra djeluje sila F. Veličina sile je 10 N, polumjer cilindra je 0.2 m, a moment tromosti je 1 kg m² . Koliko je kutno ubrzanje cilindra?
Poznato:
Sila (F) = 10 N
Polumjer cilindra (R) = 0.2 m
Moment tromosti (I) = 1 kg m²
Traži se: Kutno ubrzanje cilindra.
rješenje:
τ = FR
τ = moment, F = sila, R = polumjer cilindra
zakretni moment:
τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Στ = Iα
Στ = neto moment, I = moment tromosti, α = kutno ubrzanje
Kutno ubrzanje cilindra:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
3. Na uže omotano oko remenice cilindra djeluje sila F. Veličina sile je 10 N, polumjer cilindra je 0.2 m, a masa cilindra je 20 kg m² . Koliko je kutno ubrzanje cilindra?
Poznato:
Sila (F) = 10 N
Polumjer cilindra (R) = 0.2 m
Masa cilindra (M) = 20 kg
Traži se: Kutno ubrzanje cilindra
rješenje:
τ = FR = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Moment inercije:
I = 1⁄2 MR 2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = 1⁄2 (20)(0.04) = 0.4 kg m 2
Kutno ubrzanje cilindra:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
[irp]
4. Blok mase 1 kg visi s užeta omotanog oko cilindrične remenice. Moment tromosti remenice je 1 kg m² , a polumjer remenice je 0.2 m. Koliko je kutno ubrzanje remenice? Ubrzanje zbog sile teže je 10 m/ s².
Poznato:
Moment tromosti remenice (I) = 1 kg m²
Masa bloka (m) = 1 kg
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Težina (w) = mg = (1 kg)(10 m/ s² ) = 10 kg m/s² = 10 N
Polumjer remenice (R) = 0.2 m
Traži se: Kutno ubrzanje
rješenje:
zakretni moment:
τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Moment inercije:
I = 1 kg m²
Kutno ubrzanje:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
5. Blok mase 1 kg visi s užeta omotanog oko cilindrične remenice. Masa remenice je 20 kg , a polumjer remenice je 0,2 m. Koliko iznosi kutno ubrzanje remenice i ubrzanje slobodnog pada bloka? Ubrzanje zbog sile teže je 10 m/ s².
Poznato:
Masa remenice (M) = 20 kg
Polumjer remenice (R) = 0,2 m
Masa bloka (m) = 1 kg
Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 10 m/ s²
Težina (w) = mg = (1 kg)(10 m/ s² ) = 10 kg m/s² = 10 N
Traži se: kutno ubrzanje remenice i ubrzanje slobodnog pada bloka.
rješenje:
Okretni moment:
τ = FR = w R = (1 0 N)(0.2 m) = 2 N m
Moment inercije remenice cilindra:
I = 1⁄2 MR² = 1⁄2 (20)(0.2) ² = (10)(0.04) = 0.4 kg m²
Kutno ubrzanje remenice:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
Ubrzanje slobodnog pada bloka:
a = R α = (0.2)(5) = 1 m/ s²