1. Tijelo ima moment tromosti od 1 kg m² i rotira konstantnom kutnom brzinom od 2 rad/s. Kolika je rotacijska kinetička energija tijela?
Poznato:
Moment tromosti ( I) = 1 kg m²
Kutna brzina ( ω) = 2 rad/s
Traži se: Rotacijska kinetička energija ( KE )
rješenje:
Formula za kinetičku energiju rotacije:
KE = 1/2 I ω²
KE = rotacijska kinetička energija (kg m2/s2), I = moment inercije (kg m2), ω = kutna brzina (rad/s)
Rotacijska kinetička energija:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (1)(2) 2 = 1/2 (1)(4) = 2 Joula
[irp]
2. Cilindrična remenica mase 20 kg s polumjerom od 0.2 m okreće se konstantnom kutnom brzinom od 4 rad/s. Kolika je kinetička energija rotacije remenice?
Poznato:
Masa remenice cilindra (m) = 20 kg
Polumjer cilindra (r) = 0.2 m
Kutna brzina (ω) = 4 ra d/s
Traži se: Što je rotacijska kinetička energija
Rješenje;
Formula momenta inercije cilindra:
I = 1/2 mr²
I = moment tromosti ( kg m² ) , m = masa (kg), r = polumjer (metri)
Moment inercije remenice cilindra:
I = 1/2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 kg m²
Kinetička energija rotacije remenice:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.4)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 džula
[irp]
3. Kugla mase 10 kg s polumjerom od 0.1 m rotira konstantnom brzinom od 10 rad/s. Kolika je kinetička energija kugle?
Poznato:
Masa kugle (m) = 10 kg
Polumjer kugle (r) = 0.1 m
Kutna brzina (ω) = 10 r ad/s
Traži se: Rotacijska kinetička energija
rješenje:
Formula momenta inercije:
I = (2/5) mr2
I = moment tromosti (kg m² ) , m = masa (kg), r = polumjer (m)
Moment inercije kugle:
I = (2/5)(10)(0.1) ² = (4)(0.01) = 0.04 kg m²
Kinetička energija rotacije kugle:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.04)(10) 2 = (0.02)(100) = 2 Joula
[irp]
4. Čestica mase 0.5 kg rotira konstantnom kutnom brzinom od 2 rad/s. Kolika je rotacijska kinetička energija čestice ako je polumjer kruga 10 cm?
Poznato:
Masa čestice (m) = 0.5 kg
Polumjer kugle (r) = 10 cm = 10/100 = 0.1 m
Kutna brzina (ω) = 2 rad/ s
Traži se: Rotacijska kinetička energija
rješenje:
Moment inercije čestica:
I = mr² = (0.5)(0.1) ² = (0.5)(0.01) = 0.005 kg m²
Rotacijska kinetička energija:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.005)(2) 2 = 1/2 (0.005)(4) = (0.005)(2) = 0.01 Joule