Difrakcijske rešetke – problemi i rješenja
1. Rešetka koja sadrži 4000 proreza po centimetru osvijetljena je monokromatskom svjetlošću i proizvodi svijetlu liniju drugog reda pod kutom od 30°. Kolika je valna duljina korištene svjetlosti? (1 Å = 10 -10 m)
Poznato:
Udaljenost između proreza (d) = 1 / (4000 proreza / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10 -4 cm = 2.5 x 10 -6 metara
Redoslijed (n) = 2
Sinus 30 o = 0.5
1 Å = 10⁻⁶⁻⁷ m
Promatrajte objekt koji se pomiče okomito prema gore dok ne dostigne maksimalnu visinu prije nego što se pomiče prema dolje prema svom početnom položaju. Pri pomicanju okomito prema gore za h, težina je u suprotnom smjeru od smjera pomaka. Dakle, težina vrši negativni rad na objektu.