Gibanje po grubo nagnutoj ravnini sa silom trenja – primjena Newtonovog zakona gibanja, problemi i rješenja

1. Masa tijela = 2 kg, ubrzanje zbog gravitacije = 9.8 m/s² , koeficijent statičkog trenja = 0.2, koeficijent kinetičkog trenja = 0.1. Miruje li tijelo ili ubrzava? Ako je tijelo ubrzano, odredite (a) neto silu (b) veličinu i smjer ubrzanja kutije!

Gibanje po hrapavoj nagnutoj ravnini sa silom trenja - primjena Newtonovog zakona gibanja, problemi i rješenja 1

Riješenje

Gibanje po hrapavoj nagnutoj ravnini sa silom trenja - primjena Newtonovog zakona gibanja, problemi i rješenja 2

Poznato:

Masa (m) = 2 kg

Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 9.8 m/ s²

Koeficijent statičkog trenja ( μs ) = 0.2

Koeficijent kinetičkog trenja ( μk ) = 0.1

Težina (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 Newtona

Horizontalna komponenta težine ( w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 Newtona

Vertikalna komponenta težine (wy ) = wcos30o = ( 19.6)(0.5√3) = 9.8√3 Newtona

Normalna sila (N) = w y = 9.8√3 Newtona

Sila statičkog trenja (f s ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Newton = 3.39 Newton

Sila kinetičkog trenja ( fk ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Newton = 1.69 Newton

rješenje:

Objekt miruje ako je wx < fs , objekt se kreće prema dolje ako je wx > fs.

w x = 9.8 Newtona i f s = 3.39 Newtona.

(a) neto sila

∑ F = w x – f k = 9.8 – 1.69 = 8.11 Newtona

(b) veličina i smjer ubrzanja

∑ F = ma

8.11 = (2) a

a = 4.05

Veličina ubrzanja = 4.05 m/s² , a smjer ubrzanja = prema dolje.

[irp]

2. Masa tijela = 4 kg, ubrzanje zbog gravitacije = 9,8 m/s² . Koeficijent kinetičkog trenja = 0.2 i koeficijent statičkog trenja = 0.4. Veličina sile F = 40 Newtona. Tijelo miruje ili klizi prema dolje? Ako tijelo klizi prema dolje, odredite (a) neto silu (b) veličinu i smjer ubrzanja!

Gibanje po hrapavoj nagnutoj ravnini sa silom trenja - primjena Newtonovog zakona gibanja, problemi i rješenja 3

Riješenje

Gibanje po hrapavoj nagnutoj ravnini sa silom trenja - primjena Newtonovog zakona gibanja, problemi i rješenja 4

Poznato:

Masa (m) = 4 kg

Ubrzanje zbog gravitacije (g) = 9.8 m/ s²

Koeficijent statičkog trenja ( μs ) = 0.4

Koeficijent kinetičkog trenja ( μk ) = 0.2

Težina (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 Newtona

Horizontalna komponenta težine (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 Newtona

Vertikalna komponenta težine (wy ) = wcos30o = ( 392)(0..5√3) = 19.6√3 Newtona

Normalna sila (N) = w y = 19.6√3 Newtona = 33.95 Newtona

statička sila trenja (f s ) = μ s N = (0,4)(33.95) = 13.58 Newtona

Kinetička sila trenja ( fk ) = μkN = ( 0.2 )(33.95) = 6.79 Newtona

F = 40 Newtona

rješenje:

Objekt klizi prema dolje ako je F < wx + fs . Objekt klizi gore ako je F > wx + fs.

F = 40 Newtona, w x = 19.6 Newtona i f s = 13.58 Newtona.

F je veće od wx + fs pa objekt klizi prema gore.

(a) Neto sila

∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 Newtona

(b) Veličina i smjer ubrzanja

∑ F = ma

6.4 = (4) a

a = 1.6

Veličina ubrzanja je 1.6 m/s² , a smjer ubrzanja je prema gore.

[irp]

[wpdm_package id='481']

  1. Masa i težina
  2. normalna snaga
  3. Newtonov drugi zakon gibanja
  4. Sila trenja
  5. Gibanje po horizontalnoj površini bez sile trenja
  6. Gibanje dvaju tijela s istim ubrzanjem na hrapavoj horizontalnoj površini pod utjecajem sile trenja
  7. Gibanje po nagnutoj ravnini bez sile trenja
  8. Gibanje po hrapavoj nagnutoj ravnini sa silom trenja
  9. Kretanje u liftu
  10. Gibanje tijela povezano je užetima i remenicama
  11. Dva tijela s istom brzinom ubrzanja
  12. Zaokruživanje ravne krivulje – dinamika kružnog gibanja
  13. Zaokruživanje nagnute krivulje – dinamika kružnog gibanja
  14. Jednoliko gibanje u horizontalnom krugu
  15. Centripetalna sila u jednolikoj kružnoj kretnji

Ostavite komentar