Problemas resoltos sobre o movemento dun proxectí : determinar o intervalo de tempo
1. Un balón de fútbol americano chutado sae do chan cun ángulo θ = 30 ° coa horizontal e cunha velocidade inicial de 10 m/s. Calcula o intervalo de tempo para alcanzar a altura máxima! A aceleración da gravidade é de 10 m/ s².
Coñecido:
Ángulo (θ) = 30 °
Velocidade inicial (v o ) = 10 m/s
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscado: Intervalo de tempo para alcanzar a altura máxima
Solución:
Compoñente vertical da velocidade inicial:
v oy = v o sen θ = (10 m/s)(sen 30 o ) = (10 m/s)(0.5) = 5 m/s
O intervalo de tempo para alcanzar a altura máxima está determinado pola ecuación do movemento vertical . Escolle a dirección cara arriba como positiva e a dirección cara abaixo como negativa.
Coñecido:
Velocidade inicial (v o ) = 5 m/s (positiva cara arriba)
Aceleración da gravidade (g) = – 10 m/s² ( negativa cara abaixo)
Velocidade final á altura máxima (v t ) = 0
Buscado: intervalo de tempo (t)
Solución:
v t = v o + g t
0 = 5 + (-10)t
0 = 5 – 10 t
5 = 10 t
t = 5/10 = 0.5 s
2. Un corpo proxéctase cara arriba nun ángulo de 30 ° con respecto á horizontal e cunha velocidade inicial de 30 m/s. Calcula o tempo de voo! A aceleración da gravidade é de 10 m/ s².
Coñecido:
Ángulo (θ) = 30 °
Velocidade inicial (v o ) = 8 m/s
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscase: Intervalo de tempo antes de que o corpo toque o chan
Solución:
Compoñente vertical da velocidade inicial:
v oy = v o sen θ = (8 m/s)(sen 30 o ) = (8 m/s)(0.5) = 4 m/s
Primeiro calculamos o intervalo de tempo para alcanzar a altura máxima usando a ecuación do movemento vertical.
Escolle a dirección ascendente como positiva e a dirección descendente como negativa.
Coñecido:
Velocidade inicial (v o ) = 4 m/s (positiva cara arriba)
Aceleración da gravidade (g) = – 10 m/s² ( negativa cara abaixo)
Velocidade final á altura máxima (v t ) = 0
Buscado: Intervalo de tempo (t)
Solución:
v t = v o + g t
0 = 4 + (-10)t
0 = 4 – 10 t
4 = 10 t
t = 4/10 = 0,4 s
O intervalo de tempo para alcanzar a altura máxima é de 0.4 s.
O tempo no aire é 2 x 0.4 s = 0.8 s.
3. Un corpo proxéctase cara arriba cun ángulo de 30 ° coa horizontal desde un edificio de 10 metros de altura. A súa velocidade inicial é de 40 m/s. Canto tempo tarda o corpo en chegar ao chan? A aceleración da gravidade é de 10 m/ s².
Coñecido:
Ángulo (θ) = 30 °
Altura inicial (h o ) = 10 metros
Velocidade inicial (v o ) = 40 m/s
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscado: Tempo no aire (t)
Solución:
Compoñente vertical da velocidade inicial:
v oy = v o sen θ = (40 m/s)(sen 30 o ) = (40 m/s)(0.5) = 20 m/s
Primeiro calculamos o intervalo de tempo para alcanzar a altura máxima usando a ecuación do movemento vertical.
Escolle a dirección ascendente como positiva e a dirección descendente como negativa.
Coñecido:
Velocidade inicial (v o ) = 20 m/s (positiva cara arriba)
Aceleración da gravidade (g) = – 10 m/s² ( negativa cara abaixo)
Velocidade final no pico (v t ) = 0
Buscado: Intervalo de tempo (t)
Solución:
v t = v o + g t
0 = 20 + (-10)t
0 = 20 – 10 t
20 = 10 t
t = 20/10 = 2 segundos
Tempo no aire = 2 x 2 segundos = 4 segundos.
O obxecto está a 10 metros do chan. 4 segundos é o intervalo de tempo para chegar a un lugar paralelo á posición inicial. A pelota aínda se move cara abaixo.
O intervalo de tempo para chegar ao chan calcúlase usando a ecuación do movemento de caída libre.
Coñecido:
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Altura (h) = 10 metros
Buscado: Intervalo de tempo (t)
Solución:
h = 1/2 gt²
10 = 1/2 (10) t²
10 = 5 t²
t2 = 10/5 = 2
t = √2 = 1.4 segundos
Intervalo de tempo = 1.4 segundos.
Intervalo de tempo total = 4 segundos + 1.4 segundos = 5.4 segundos.
4. Unha pequena bóla proxéctase horizontalmente cunha velocidade inicial v o = 15 m/s desde un edificio de 5 metros de altura. Calcula o tempo no aire ! A aceleración da gravidade é de 10 m/ s²
Coñecido:
Altura (h) = 5 metros
Velocidade inicial (v o ) = 15 m/s
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscase: Tempo no aire (t)
Solución:
O tempo no aire calcúlase mediante a ecuación do movemento de caída libre.
Coñecido:
Altura (h) = 5 metros
Aceleración da gravidade (g) = 10 m/ s²
Buscado: Intervalo de tempo (t)
Solución:
h = 1/2 gt²
5 = 1/2 (10) t²
5 = 5 t²
t2 = 5/5 = 1
t = √1 = 1 segundo
[wpdm_package id='531′]
[wpdm_package id='536′]
- Resolver a velocidade inicial en compoñentes horizontal e vertical
- Determinar o desprazamento horizontal
- Determinar a altura máxima
- Determinar o intervalo de tempo
- Determinar a posición dos obxectos
- Determinar a velocidade final