1. Bogann réad sorcóireach log (I = m R 2 ) chun rolladh gan sleamhnú suas plána claonta garbh le luas tosaigh de 10 m/s. Tá uillinn airde θ ag an bplána claonta le tan θ = 0.75. Má tá an luasghéarú imtharraingthe g = 10 ms -2 , laghdaítear luas an réada go 5 ms -1 ansin is é an fad ar an bplána claonta an réada…
Ar a dtugtar:
Nóiméad táimhe an tsorcóra log (I) = m R 2
Uillinn airde = θ , áit a bhfuil tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Luasghéarú de bharr domhantarraingthe (g) = 10 m/ s²
Luas tosaigh (v o ) = 10 m/s
Luas deiridh (v t ) = 5 m/s
Ag Teastáil: Fad 
Réiteach:
Ríomh an airde a shroicheann an sorcóir ag baint úsáide as cothromóid chaomhnú fuinnimh mheicniúil.

Airde tosaigh (h o ) = 0 méadar
Luas tosaigh (v o ) = 10 m/s
Luas deiridh (v t ) = 5 m/s
Luasghéarú de bharr domhantarraingthe (g) = 10 m/ s²

Sroicheann an sorcóir airde 7.5 méadar.
Fad a thaistil an sorcóir:

Is é 12.5 méadar an fad a thaistealaíonn an sorcóir .
Is é an freagra ceart A.
Cur síos ar an gcothromóid:
o = tosaigh, t = deiridh, ME = fuinneamh meicniúil , PE = fuinneamh poitéinsiúil, KE = fuinneamh cinéiteach , m = mais , g = luasghéarú de bharr domhantarraingthe, h = airde, v = luas líneach, ω = luas uilleach , I = nóiméad táimhe, R = ga an tsorcóra
2. Bogann sorcóir soladach (I = ½ m R 2 ) le mais 3 kg chun rolladh gan sleamhnú suas plána claonta garbh a bhfuil uillinn airde θ aige le sin θ = 0.6. Más é an luasghéarú imtharraingthe g = 10 ms -2 agus más é 10 m/s luas tosaigh an réada, ansin is é fad an phlána claonta a thaistealaíonn réad…
Ar a dtugtar:
Nóiméad táimhe sorcóra sholadaigh (I) = ½ m R 2
Mais an tsorcóra = 3 kg
Luas tosaigh (v o ) = 10 m/s
Luas deiridh (v t ) = 0 m/s (stopann an réad)
Uillinn airde ( θ ) = θ , áit a bhfuil sin θ = 0.6 = 6/10 = codarsnacht/hyp
Luasghéarú de bharr domhantarraingthe (g) = 10 m/s2
Ag Teastáil: Fad an eitleáin chlaonta a thaistil an réad
Réiteach:
Ríomh an airde a shroicheann an sorcóir ag baint úsáide as cothromóid chaomhnú fuinnimh mheicniúil.


Airde tosaigh (h o ) = 0 méadar
Luas tosaigh (v o ) = 10 m/s
Luas deiridh (v t ) = 0 m/s (stopann an réad)
Luasghéarú de bharr domhantarraingthe (g) = 10 m/ s²

Sroicheann an sorcóir airde 7.5 méadar.
Fad a thaistil an sorcóir:

Is é 12.5 méadar an fad a thaistealaíonn an sorcóir.
3. Bogann réad sorcóireach log (I = m R 2 ) le ga R, chun rolladh gan sleamhnú suas plána garbh claonta le huillinn α áit a bhfuil sin α = 0.8. Más é an luasghéarú imtharraingthe g = 10 ms -2 agus an luas tosaigh 8 ms -1 ansin is é fad an phlána claonta a shroicheann an réad sula stopann sé…
Ar a dtugtar:
Nóiméad táimhe sorcóra sholadaigh (I) = m R 2
Luas tosaigh (v o ) = 8 m/s
Luas deiridh (v t ) = 0 m/s (stopann an réad)
Uillinn airde an phlána chlaonta ( θ ) = θ , áit a bhfuil sin θ = 0.8
Luasghéarú de bharr domhantarraingthe (g) = 10 m/ s²
Ag Teastáil: An fad a thaistil an sorcóir
Réiteach:
Ríomh an airde a shroicheann an sorcóir ag baint úsáide as cothromóid chaomhnú fuinnimh mheicniúil.


Airde tosaigh (h o ) = 0 méadar
Luas tosaigh (v o ) = 8 m/s
Luas deiridh (v t ) = 0 m/s
Luasghéarú de bharr domhantarraingthe (g) = 10 m/ s²

Sroicheann an sorcóir airde 6.4 méadar.
Fad a thaistil an sorcóir:

Is é 8 méadar an fad a thaistealaíonn an sorcóir.