Määrake mürsu liikumise lõppkiirus

1. Löödud jalgpall lahkub maapinnalt horisontaaltasapinna suhtes nurga θ = 30 ° all algkiirusega 14 m/s. Arvuta palli lõppkiirus enne maapinnale jõudmist.

Tuntud:

Nurk ( θ ) = 30 °

Algkiirus (v0 ) = 14 m/s

Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²

Otsitakse: Lõppkiirust enne, kui pall maapinnale jõuab

lahendus:

Mürsu liikumisprobleemide lahendamine - lõppkiiruse määramine 1Algkiiruse horisontaalne komponent:

v ox = v o cos θ = (14 m/s) (cos 30 o ) = (14 m/s) (0.5 √ 3 ) = 7 √ 3 m/s

Algkiiruse vertikaalne komponent:

v oy = v o sin θ = (14 m/s) (sin 30 o ) = (14 m/s) (0.5) = 7 m/s

Lõplik kiirus vertikaalsuunas

Valige positiivseks suunaks ülespoole ja negatiivseks suunaks allapoole.

Tuntud:

Algkiirus (v0 ) = 7 m/s (positiivne ülespoole)

Raskuskiirendus (g) = –10 m/s² ( negatiivne allapoole)

Kõrgus (h) = 0 (objekt tagasi algasendisse)

Soovitud: Lõppkiirus ( vt )

lahendus:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 7 2 + 2 (-10) (0) = 49 – 0 = 49

vt = √49 = 7 m/s

Lõplik kiirus horisontaalsuunas

Algkiirus horisontaalsuunas on 7 √ 3 m/s. Kiirus on konstantne, seega lõppkiirus on sama, mis algkiirus.

Lõplik kiirus enne objekti maapinnale jõudmist

Mürsu liikumisprobleemide lahendamine - lõppkiiruse määramine 2

2. Keha paisatakse 5 meetri kõrguselt hoonelt ülespoole 30 -kraadise nurga all horisontaaltasapinnaga. Selle algkiirus on 10 m/s. Arvutage lõppkiirus enne maapinnale jõudmist! Raskuskiirendus on 10 m/ s².

Tuntud:

Nurk ( θ ) = 30 °

Algkõrgus (h o ) = 5 meetrit

Algkiirus (v0 ) = 10 m/s

Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²

Otsitakse: Lõppkiirust

lahendus:

Algkiiruse horisontaalne komponent:

v ox = v o cos θ = (10 m/s) (cos 30 o ) = (10 m/s) (0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

Algkiiruse vertikaalne komponent:

v oy = v o sin θ = (10 m/s) (sin 30 o ) = (10 m/s) (0.5) = 5 m/s

Lõplik kiirus vertikaalsuunas

Tuntud:

Algkiirus (v0 ) = 5 m/s (positiivne ülespoole)

Raskuskiirendus (g) = –10 m/s² ( negatiivne allapoole)

Kõrgus (h) = -5 m ( negatiivne, kuna maapind on algkõrgusest madalamal)

Soovitud: Lõppkiirus ( vt )

lahendus:

v t 2 = v o 2 + 2 gh = 5 2 + 2 (-10) (-5) = 25 + 100 = 125

vt = √125 m/ s

Lõplik kiirus horisontaalsuunas

Lõppkiirus horisontaalsuunas on 5 √3 m/s.

Lõppkiirus

Mürsu liikumisprobleemide lahendamine - lõppkiiruse määramine 3

3. Väike pall lennutatakse 12 meetri kõrgusest hoonest horisontaalselt algkiirusega v0 = 8 m/s. Arvutage palli lõppkiirus enne maapinnale jõudmist ! Raskuskiirendus on 10 m/ s2

Tuntud:

Kõrgus (h) = 12 meetrit

Algkiirus (v0 ) = 8 m/s

Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²

Soovitud: Lõppkiirus ( vt )

lahendus:

Mürsu liikumisprobleemide lahendamine - lõppkiiruse määramine 4Algkiiruse horisontaalne komponent:

v ox = v o = 8 m/s

Algkiiruse vertikaalne komponent:

v oy = 0 m/s

Lõplik kiirus vertikaalsuunas

arvutatud võrrandi abil vabalangemise liikumine.

Tuntud:

Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²

Kõrgus (h) = 12 m

Soovitud: Lõppkiirus ( vt )

lahendus:

vt2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240

vt = √240 m/ s

Lõplik kiirus horisontaalsuunas

Algkiirus horisontaalsuunas on 8 m/s. Kiirus on konstantne, seega algkiirus võrdub lõppkiirusega. Seega lõppkiirus horisontaalsuunas on 8 m/s.

Lõppkiirus

Mürsu liikumisprobleemide lahendamine - lõppkiiruse määramine 5

[wpdm_package id='534′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Jaota algkiirus horisontaalseks ja vertikaalseks komponendiks
  2. Määrake horisontaalne nihe
  3. Maksimaalse kõrguse määramine
  4. Määrake ajavahemik
  5. Määrake objekti asukoht
  6. Määrake lõppkiirus

Jäta kommentaar