5 Paraboolne liikumine Töö ja kineetiline energia Lineaarne impulss Lineaarne ja nurkliikumine Ülesanded ja lahendused
1. Pall visatakse hoone katuselt algkiirusega 8 m/s 20 -kraadise nurga all horisontaaltasapinnast allapoole. Pall langeb maapinnale 3 sekundit hiljem.
a) Kui kaugel hoone põhjast pall maad puudutab?
b) Kui kõrgele visatakse pall kohast?
c) Kui kaua jõuab pall viskekohast 10 m kõrgusele?
vox = vo cos 20o = 8 (0.939) = 7.512 m/s
v oy = v o sin 20 o = 8 (0.342) = 2.736 m/s
a) x
Horisontaalseid liikumisi analüüsitakse ühtlase lineaarse liikumisena, seega kasutatakse ühtlase lineaarse liikumise valemit.
x = v ox t
x = (7.512 m/s)(3 s)
x = 22.536 m
b) y
Vertikaalsuunalisi liikumisi analüüsitakse vabalangemisliikumisena, kasutades vabalangemisliikumise valemit.
Kasuta seda valemit y = v o t + ½ gt 2
Vabalangemises liikumises v0 = 0, seega valem muutub järgmiselt: y = ½ gt2
y = ½ (9.8)(3 2 )
y = (4.9)(9)
y = 44 m
c) y = 10 m
Kasutage valemit y = ½ gt 2
10 = ½ (9,8) t²
10 = 4.9 t2
t2 = 10 / 4.9
t2 = 2
t = 1.4 sekundit
2. Koerterongi ekipaaž veab 100 kg raskust koormat konstantse kiirusega 2 km kõrgusele horisontaalpinnast. Kui rongi ja lume vaheline hõõrdetegur on 0.15, siis määrake:
a) koera tehtud töö
Arvutage kineetiline hõõrdumine:
F k = µ k N = µ k w = µ k mg = (0.15) (100 kg) (9.8 m/s 2 ) = 147 N
Massi kiirus on konstantne, seega Newtoni seaduse kohaselt on resultantjõud = 0. Seega Fk = F = 147 N
Koera tehtud töö :
W = Fd = (147 N)(2000 m) = 294 000 J
b) Hõõrdumise tõttu kaotatud energia
Hõõrdumisest tingitud energiakaotus:
Töö = energia, seega:
W = Fkd = (147 N)(2000 m) = 294 000 J
3. Kasti lükatakse 6 meetrit ebatasasest pinnast kõrgemale horisontaalse jõuga 150 N. Kui kast liigub konstantse kiirusega:
a) 150 N jõu tehtud töö
W = Fd = (150 N) (6 m) = 900 J
b) Hõõrdumise tõttu kaotatud energia
Kast liigub konstantse kiirusega, nii et kastile mõjuv resultantjõud on 0.
Seega horisontaalne jõud = 150 N = kineetiline hõõrdumine.
Hõõrdumise tõttu kaotatud energia:
W = Fks = (150 N)(6 m) = 900 J
c) Kineetilise hõõrdetegur
Hõõrdejõu valem:
F k = µk N = µkw = µk mg
150 = µkm ( 10)
15 = µkm
µk = 15/m
m = kasti mass
µ k = kineetilise hõõrdetegur
Kineetiline hõõrdumine toimib siis, kui objektid liiguvad, staatiline hõõrdumine aga siis, kui objektid seisavad paigal.
4. Osakese kiirus on (3i-4j) m/s. Määrake impulsi komponent x- ja y-teljel ning impulsi suurus.
Kiirus x-teljel: 3 m/s
Kiirus y-teljel: 4 m/s
Impulss x-teljel: mv = 3 m
impulss y-teljel: mv = 4 m
Impulsi suurusjärk:
p² = ( 3 m) ² + (4 m) ²
p² = 9 m² + 16 m²
p² = 25 m²
p = 5 m
p on lineaarse impulsi sümbol.
5. Autot kiirendatakse paigalseisust ühtlaselt kiiruseni 22 m/s 9 sekundi jooksul. Kui rehvi läbimõõt on 58 cm, siis täpsustage:
a) rehvide ringide arv liikumise ajal (eeldades libisemist ei toimu)
Arvutage auto kiirendus:
v t = v o + juures
22 = 0 + 9
22 = 9a
a = 22/9 = 2.44
Arvuta vahemaa:
d = v o t + ½ punktis 2 = 0 + ½ punktis 2
d = ½ punktis 2 = ½ (2.44)(9 2 ) = (1.22)(81) = 98.82 m
Auto vahemaa = 98.82 meetrit = 9882 cm
Rehvi läbimõõt = 58 cm
Pöörete arv = 9882 cm3 / 58 cm3 = 170.38 pööret minutis
b) Rehvi lõplik pöörlemiskiirus p/minutis
Lõppkiirus = 22 meetrit sekundis = 2200 cm sekundis
1 pööre = 1 rehvi läbimõõt = 58 cm
Pöörete arv:
2200 cm / 58 cm = 40 pööret
Seega lõppkiirus pööret minutis
40 pööret sekundis = 40 pööret / 60 sekundit = 0.67 pööret minutis või 0.67 pööret minutis