1. Objekti mass = 2 kg, raskuskiirendus = 9.8 m/s² , staatilise hõõrdetegur = 0.2, kineetilise hõõrdetegur = 0.1. Kas objekt on paigal või kiireneb? Kui objekt kiireneb, leia (a) kasti kiirenduse netojõud (b) ja suund!

Lahendus

Tuntud:
Mass (m) = 2 kg
Raskuskiirendus (g) = 9.8 m/ s²
Staatilise hõõrdetegur ( μs ) = 0.2
Kineetilise hõõrdetegur ( μk ) = 0.1
Kaal (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 njuutonit
Raskuse horisontaalne komponent (w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 njuutonit
Raskuse vertikaalne komponent (w y ) = w cos 30 0 = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 njuutonit
Normaaljõud (N) = w y = 9.8√3 njuutonit
Staatilise hõõrdejõu jõud (fs ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Newtonit = 3.39 Newtonit
Kineetilise hõõrdejõu jõud (fk ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Newtonit = 1.69 Newtonit
lahendus:
Objekt on paigal, kui wx < fs , ja objekt liigub allapoole, kui wx > fs.
w x = 9.8 njuutonit ja f s = 3.39 njuutonit.
(a) netojõud
∑ F = w x – f k = 9.8 – 1.69 = 8.11 njuutonit
(b) kiirenduse suurus ja suund
∑ F = mA
8.11 = (2) a
a = 4.05
Kiirenduse suurusjärk = 4.05 m/s² ja kiirenduse suund = allapoole.
[irp]
2. Objekti mass = 4 kg, raskuskiirendus = 9,8 m/s² . Kineetilise hõõrdetegur = 0.2 ja staatilise hõõrdetegur = 0.4. Jõu suurus F = 40 njuutonit. Kas objekt on paigal või libiseb alla? Kui objekt libiseb alla, leia (a) netojõud (b), kiirenduse suurus ja suund!

Lahendus

Tuntud:
Mass (m) = 4 kg
Raskuskiirendus (g) = 9.8 m/ s²
Staatilise hõõrdeteguri ( μs ) = 0.4
Kineetilise hõõrdetegur ( μk ) = 0.2
Kaal (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 njuutonit
Raskuse horisontaalne komponent (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 njuutonit
Raskuse vertikaalne komponent (w y ) = w cos 30 0 = (392)(0..5√3) = 19.6√3 njuutonit
Normaaljõud (N) = w y = 19.6√3 njuutonit = 33.95 njuutonit
staatiline hõõrdejõud (fs ) = μs N = (0,4)(33.95) = 13.58 njuutonit
Kineetiline hõõrdejõud (fk ) = μkN = ( 0.2)(33.95) = 6.79 njuutonit
F = 40 njuutonit
lahendus:
Objekt libiseb alla, kui F < wx + fs . Objekt libiseb üles, kui F > wx + fs.
F = 40 njuutonit, wx = 19.6 njuutonit ja fs = 13.58 njuutonit.
F on suurem kui w x + f s , seega libiseb objekt üles.
(a) Netojõud
∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 njuutonit
(b) Kiirenduse suurus ja suund
∑ F = mA
6.4 = (4) a
a = 1.6
Kiirenduse suurus on 1.6 m/s² ja kiirenduse suund on ülespoole.
[irp]
[wpdm_package id='481′]
- Mass ja kaal
- Tavaline jõud
- Newtoni teine liikumisseadus
- Hõõrdejõud
- Liikumine horisontaalsel pinnal ilma hõõrdejõuta
- Kahe keha liikumine sama kiirendusega karedal horisontaalsel pinnal hõõrdejõuga
- Liikumine kaldpinnal ilma hõõrdejõuta
- Liikumine karedal kaldpinnal hõõrdejõuga
- Liikumine liftis
- Kehade liikumine on ühendatud nööride ja rihmarataste abil
- Kaks keha, millel on sama suurune kiirendus
- Lameda kõvera ümardamine – ringliikumise dünaamika
- Kaldkõvera ümardamine – ringliikumise dünaamika
- Ühtlane liikumine horisontaalses ringis
- Tsentripetaalne jõud ühtlase ringliikumise korral