1. Horisontaalse nööri otsa kinnitatud 0.2 kg kaaluv pall tiirleb ringis, mille raadius on 1 meeter ja palli maksimaalne kiirus on 10 p/min. Kui suur on tsentripetaalkiirendus ja tõmbejõud?
Tuntud:
Mass (m) = 0.2 kg
Raadius (r) = 1 m
Nurkkiirus (ω) = 10 p/min = 10 p/60 s = 0.17 p/s = (0.17)(6.28 rad)/s = 1 rad/s
Kiirus (v) = r ω = (1 m)(1 rad/s) = 1 m/s
Otsitakse: a s ja Σ F
lahendus:
(a) Tsentripetaalse kiirenduse suurusjärk
![]()
(b) Pingejõu suurus
Σ F = ma
T = mA/ s
T = (0.2 kg)(1 m/ s² )
T = 0.2 kg m/ s²
T = 0.2 N
[irp]
2. Nööri otsas olev 1 kg kaaluv pall pöörleb ühtlaselt horisontaalses ringis raadiusega 1 m. Nöör katkeb, kui pinge ületab 100 N. Milline on palli maksimaalne kiirus?
Tuntud:
Mass (m) = 1 kg
Raadius (r) = 1 meeter
Pingutusjõud (T) = tsentripetaaljõud ( Σ F) = 100 N
Otsitakse: v maksimum
lahendus:

[irp]
[wpdm_package id='499′]
- Mass ja kaal
- Tavaline jõud
- Newtoni teine liikumisseadus
- Hõõrdejõud
- Liikumine horisontaalsel pinnal ilma hõõrdejõuta
- Kahe keha liikumine sama kiirendusega karedal horisontaalsel pinnal hõõrdejõuga
- Liikumine kaldpinnal ilma hõõrdejõuta
- Liikumine karedal kaldpinnal hõõrdejõuga
- Liikumine liftis
- Kehade liikumine on ühendatud nööride ja rihmarataste abil
- Kaks keha, millel on sama suurune kiirendus
- Lameda kõvera ümardamine – ringliikumise dünaamika
- Kaldkõvera ümardamine – ringliikumise dünaamika
- Ühtlane liikumine horisontaalses ringis
- Tsentripetaalne jõud ühtlase ringliikumise korral