1. 1 kg kaaluv keha langeb vabalt paigalseisust 80 m kõrguselt. Raskuskiirendus on 10 m/s² . Milline on keha kineetiline energia maapinnale jõudmisel?
Tuntud:
Mass (m) = 1 kg
Kõrgus (h) = 80 m
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Otsitakse: kineetilist energiat, kui keha maapinnale jõuab.
lahendus:
Algne mehaaniline energia (ME o ) = gravitatsiooniline potentsiaalne energia (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 džauli
Lõplik mehaaniline energia (M E t ) = kineetiline energia ( KE )
Mehaanilise energia jäävuse põhimõte :
M E o = M E t
P E = KE
800 = K E
Lõplik kineetiline energia on 800 džauli.
[irp]
2. 4 kg kaaluv keha langeb vabalt paigalseisust 10 m kõrguselt. Raskuskiirendus on 10 m/s –2 . Milline on keha kineetiline energia ja kiirus 5 meetri kõrgusel maapinnast?
Tuntud:
Kõrguse muutus (h) = 10 – 5 = 5 meetrit s
Mass (m) = 4 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Otsitakse: kineetilist energiat 5 meetri kõrgusel maapinnast ja kiirust 5 meetri kõrgusel maapinnast.
lahendus:
a) Kineetiline energia 5 meetri kõrgusel maapinnast
Algne mehaaniline energia (M E o ) = gravitatsiooniline potentsiaalne energia (P E )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 džauli
Lõplik mehaaniline energia (EMt ) = kineetiline energia (EK)
M E t = K E
Mehaanilise energia jäävuse printsiip väidab, et algne mehaaniline energia = lõplik mehaaniline energia.
M E o = M E t
200 = K E
Kineetiline energia 5 meetri kõrgusel maapinnast on 200 džauli.
(b) kiirus 5 meetri kõrgusel maapinnast
Algne mehaaniline energia (M E o ) = lõplik mehaaniline energia (M E t )
P E = KE
200 = ½ mV²
2(200) / 4 = v²
100 = v2
v = √100
v = 10 m/s
Keha kiirus maapinnast 5 meetri kõrgusel on 10 m/s.
[irp]
3. Mango kukub vabalt paigalseisust 2 meetri kõrguselt. Raskuskiirendus on 10 ms –2 . Määrake mango kiirus maapinnale jõudmisel.
Tuntud:
Kõrgus (h) = 2 meetrit s
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Otsitakse: mango kiirust maapinnale jõudes.
lahendus:
Algne mehaaniline energia (M E o ) = gravitatsiooniline potentsiaalne energia (P E )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
Lõplik mehaaniline energia (M E t ) = kineetiline energia ( KE )
M E t = KE = ½ mv²
Mehaanilise energia jäävuse printsiip ütleb, et algne mehaaniline energia = lõplik mehaaniline energia.
M E o = M E t
20 m = ½ mv²
20 = ½ vs 2
2(20) = v²
40 = v2
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_package id='1166′]
- Jõu abil tehtud töö probleemid ja lahendused
- Töö-kineetilise energia probleemid ja lahendused
- Töö-mehaanilise energia printsiibi probleemid ja lahendused
- Gravitatsioonilise potentsiaalse energia probleemid ja lahendused
- Elastsete vedrude potentsiaalne energia ja lahendused
- Toiteprobleemid ja lahendused
- Mehaanilise energia jäävuse rakendamine vabalangemise liikumisel
- Mehaanilise energia jäävuse rakendamine vabalangemise üles-alla liikumisel
- Mehaanilise energia jäävuse rakendamine liikumisel kõveral pinnal
- Mehaanilise energia jäävuse rakendamine kaldpinnal liikumisel
- Mehaanilise energia jäävuse rakendamine mürsu liikumisel