Coulombi seaduse näidisküsimused

10 näidet Coulombi seadusest

1. Kaks laengut on paigutunud nii, nagu on näidatud alloleval joonisel. Laeng punktis A on +8 mikrokulonit ja laeng punktis B on -5 mikrokulonit. Mõlemale laengule mõjuva Coulombi jõu suurus on… (k = 9 x 109 Nm 2 C −2 , 1 mikrokulon = 10 −6 C)

Coulombi seaduse näide - 1Arutelu
On teada :

Coulombi seaduse näide - 2Küsis Mõlemale laengule mõjuva elektrilise jõu suurus
Jawab :

Coulombi seaduse valem :

Coulombi seaduse näidisküsimused - 3a

Kahele laengule mõjuva elektrilise jõu suurus :

Coulombi seaduse näide - 11

2. Elektrilaeng P = +10 mikrokulonit ja elektrilaeng Q = +20 mikrokulonit on eraldatud nagu joonisel näidatud. Mõlemale laengule mõjuva Coulombi jõu suurus on…

Coulombi seaduse näide - 4

Arutelu
On teada :

Coulombi seaduse näide - 5Küsis Coulombi jõu suurus mõlemale laengule
Jawab :

Coulombi seaduse näide - 6Mõlemale laengule mõjuva Coulombi jõu ehk elektrilise jõu suurus on 125 njuutonit.

3. Kolm elektrilaengut on paigutatud eraldi, nagu pildil näidatud! Laeng A = -5 mikrokulonit, laeng B = +10 mikrokulonit ja laeng C = -12 mikrokulonit. Laengule B mõjuva elektrilise jõu suurus ja suund on…

Coulombi seaduse näide - 7Arutelu
On teada :

Coulombi seaduse näide - 8Küsis Laengule B mõjuva elektrilise jõu suurus ja suund
Jawab :
Laengule B mõjuv elektrijõud on laengute A ja B vahelise elektrijõu ning laengute B ja C vahelise elektrijõu resultant.
Laengute A ja B vaheline elektriline jõud :

Coulombi seaduse näide - 9Laeng A on negatiivne ja laeng B on positiivne, seega Coulombi jõu suund on laengu A suunas ja laengust B eemale (vasakule).
Laengute B ja C vaheline elektriline jõud :

Coulombi seaduse näide - 10Laeng B on positiivne ja laeng C on negatiivne, seega Coulombi jõu suund on laengu C suunas ja laengust B eemale (paremale).
Laengu B elektrilise jõu tulemus :
Suund FAB vasakule ja suunas FBC paremale.
FB =FAB - FBC = 675 N – 125 N = 550 njuutonit.
Laengule B mõjuva elektrilise jõu suund (FB) = elektrilise jõu F suundAB, nimelt laengu C suunas (paremale).

4. Elektrilaengud +Q1 = 10 mikrokulonit, +Q2 = 50 mikrokulonit ja Q3 on eraldatud, nagu joonisel näidatud. Nii et laengule Q2 mõjuv elektriline jõud = null, siis laeng Q3 on …

Coulombi seaduse näide - 11Arutelu
On teada :
Laeng 1 (q1) = +10 μC = +10 x 10-6 Coulomb
Laeng 2 (q2) = +50 μC = +50 x 10-6 Coulomb
Laengute 1 ja 2 vaheline kaugus (r12) = 2 cm = 0,02 m = 2 x 10-2 m
Laengute 2 ja 3 vaheline kaugus (r23) = 6 cm = 0,06 m = 6 x 10-2 m
Laengu 2 (F) tulemuseks olev elektriline jõud2) = 0
Küsis : laeng 3 (q3)
Jawab :
Laengule 2 mõjuv elektrijõud on laengute 1 ja 2 vahelise elektrijõu ning laengute 2 ja 3 vahelise elektrijõu resultant.
Laengute 1 ja 2 vaheline elektriline jõud :

Coulombi seaduse näide - 12Laeng 1 ja laeng 2 on positiivsed, seega on suund F.12 on laengu 3 suunas (paremal).
Laengute 2 ja 3 vaheline elektriline jõud :

Coulombi seaduse näide - 13Laeng 2 ja laeng 3 on positiivsed, seega on suund F.23 on laengu 1 suunas (vasakul).
Laengu 2 resultantne elektriline jõud = 0 :
Suund F12 paremale ja suunas F23 vasakule.

Coulombi seaduse näide - 14

5. Kõrvaloleval pildil on kahe laengu vahel mõjuv tõukejõud 144 N, seega on kahe laengu vaheline kaugus… (1 μC = 10⁻⁶ C ja k = 9.10⁶ Nm² · C⁻² )

A. 4 cm2015. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 69

U. 5 cm

U. 8 cm

P. 10 cm

E. 12 cm

Arutelu

On teada, et:

Elektriline jõud (F12 ) = 144 N

Laeng 1 (q² ) = 10 μC = 10 x 10⁻⁶ C

Laeng 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C

Coulombi konstant (k) = 9 × 10⁻⁹ Nm² · C⁻²

C = Coulomb, N = Newton, m = meeter

Küsimus: Kahe laengu vaheline kaugus (r)

Vastus:

Coulombi seaduse valem:

2015. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 70

Kirjeldus: F = elektrijõud, k = Coulombi konstant, q = elektrilaeng, r = kahe elektrilaengu vaheline kaugus.

2015. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 71

Kahe laengu vaheline kaugus (r) = 5 x 10⁻² meetrit = 5 x 10⁻² x 10⁻² sentimeetrit = 5 sentimeetrit.

Õige vastus on B.

6. Kaks elektrilaengut on näidatud alloleval pildil. Kui mõlemale laengule mõjuv Coulombi jõud on 3,6 N, siis kahe laengu vaheline kaugus on… ( 1 μC = 10⁻⁶ C ja k = 9.10⁶ Nm² · C⁻² )

A. 30,0 cm2015. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 72

U. 27,0 cm

U. 9,0 cm

P. 3,0 cm

E. 0,3 cm

E. 12 cm

Arutelu

On teada, et:

Elektriline jõud (F12 ) = 3,6 N

Laeng 1 (q² ) = 9 μC = 9 x 10⁻⁶ C

Laeng 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C

Coulombi konstant (k) = 9 × 10⁻⁹ Nm² · C⁻²

C = Coulomb, N = Newton, m = meeter

Küsimus: Kahe laengu vaheline kaugus (r)

Vastus:

Coulombi seaduse valem:

2015. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 73

Kirjeldus: F = elektrijõud, k = Coulombi konstant, q = elektrilaeng, r = kahe elektrilaengu vaheline kaugus.

2015. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 74

Kahe laengu vaheline kaugus (r) = 0,3 meetrit = 0,3 x 100 sentimeetrit = 30 sentimeetrit.

Õige vastus on A.

7. Kolm punktlaengut paiknevad kolmnurga nurkades, nagu joonisel näidatud. Coulombi jõu suurus punktis A on… (k = 9.10 9 Nm 2 C -2 ; 1 μ = 10 -6 )

A. 10 N2016. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 77

B. 60 N

C. 90 N

D. 90 √2 N

E. 100 √2 N

Arutelu

On teada, et:

Laeng A (q A ) = -2 μC = -2 x 10 -6 C

Laeng B (q B ) = 8 μC = 8 x 10⁻⁶ C

Laeng C (q C ) = 4,5 μC = 4,5 x 10⁻⁶ C

Coulombi konstant (k) = 9 × 10⁻⁹ Nm² · C⁻²

Laengute A ja B vaheline kaugus (r AB ) = 4 cm = 4 x 10⁻² meetrit

Laengute A ja C vaheline kaugus (r AC ) = 3 cm = 3 x 10⁻² meetrit

C = Coulomb, N = Newton, m = meeter

Küsimus: Elektriline jõud punktis A

Vastus:

Coulombi seaduse valem:

2016. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 78

Kirjeldus: F = elektrijõud, k = Coulombi konstant, q = elektrilaeng, r = kahe elektrilaengu vaheline kaugus.

2016. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 79

2016. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 80

Elektriline jõud punktis A:

F AB ja F AC moodustavad täisnurga, seega arvutatakse resultantjõud Pythagorase valemi abil.

2016. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 81

Õige vastus on D.

8. Kaks objekti elektrilaenguga Q1 ja Q2 r cm kaugusel tekitab see 10 N suuruse tõukejõu. Siis laeng Q1 nihutatakse nii, et tekkiv jõud on 40 N. Konstant k = 9 x 109 Nm2.C-2, siis laeng Q1 tuleb liigutada…

A. 1/2 r kaugusel Q2 -st

B. 1/2 r läheneb Q2 -le

C. 1 r liigub Q-st 2 eemale

D. 2 r läheneb Q2 -le

E. 2 r liigub Q 2-st eemale

Arutelu

On teada, et:

Q1 ja Q2 vaheline kaugus = r cm

Tõukejõud (F) = 10 N

Kui laeng Q1 nihkub , on tõukejõud (F) = 40 N

Konstant (k) = 9 × 10⁻⁹ Nm² · C⁻²

Küsimus: laeng Q 1 peab olema liigutatud...

Vastus:

Elektrilise jõu valem:

F = kQ1Q2 / r2​

Kaugus (r) on pöördvõrdeline jõuga (F). See tähendab, et kui jõud on suurem, on laengute vaheline kaugus väiksem. Seega tuleb laengut Q1 laengule Q2 lähemale nihutada.

2017. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 56

2017. aasta keskkooli füüsika riigieksami arutelu - 57

Õige vastus on B.

9. Elektrilaeng +q3 = 20 μC, +q2 = 10 μC ja q1 eraldatud nagu pildil näidatud. Nii et laengule q mõjuv Coulombi jõud2 = null, siis laeng q1 on …
A. +2 μC
B. –2 μC
C. +5 μC
D. –5 μC
E. +8 μC
Coulombi seadus - 1Arutelu:
On teada :
+q3 = 20 μC
+q2 = 10 μC
Küsis :
q1 = ?
Jawab :
Laengu q juures2 tööjõud F23 ja F21, kus F23 suunatud vasakule. Nii et q-le mõjuv resultantjõud2 võrdub nulliga, siis q1 peab olema positiivne, nii et jõud F21 suundudes paremale.
Coulombi seadus - 2Laadi q1 = +5 μC.
Õige vastus on C.

10. Kolm elektrilaengut +q1 = 5 μC, +q2 = 10 μC ja +q3 = 10 μC on ühel sirgel. Kui a = 10 cm , siis laengule q2 mõjuva elektrijõu suurus ja suund on… (k = 9 x 109 Nm2C - 2 )

Coulombi seadus - 3A. 7,5 N q suunas1
B. 11,25 N q suunas2
C. 15 N q suunas1
D. 22,5 N q suunas1
78,75 N q suunas1
Arutelu:
On teada :
q1= 5 μC, q2 = 10 μC ja q3 = 10 μC
a = 0,1 m

Küsis :
Resulteeruva Coulombi jõu suurus ja suund q-le2 ?
Jawab :
Q-le mõjuvad kaks Coulombi jõudu2, nimelt F21 ja F23, kus nende kahe jõu suunad on vastassuunalised. q1 positiivne ja q2 positiivne, nii et jõud F21 suund paremale (q suunas)3)q2 positiivne ja q3 positiivne, nii et jõud F23 vasakule (q suunas)1).

Coulombi seadus - 5Saadud elektrilise jõu suurus = 90 N – 11,25 N = 78,75 N.
Saadud jõu suund on sama mis jõu F suund.23, q suunas1.
Õige vastus on E.

Jäta kommentaar