9 näidet kaldpinnaga seotud küsimustest
Selle küsimuse arutelu paremaks mõistmiseks uurige materjali Newtoni seaduste , normaaljõu ja hõõrdejõu kohta.
1. 5 kg klots lastakse lahti siledal kaldpinnal, nagu pildil näidatud! (g = 10 ms −2 ja tg 37 0 = 3/4). Klotsi kiirendus on...
A. 4,5 ms-2
B. 6,0 ms −2
C. 7,5 ms −2
D. 8,0 ms −2
E. 10,0 ms −2
Arutelu
On teada, et:
m = 5 kg, g = 10 m/ s²
w = mg = (5)(10) = 50 N
alumise külje pikkus = 4
vertikaalse külje pikkus = 3
Kuna alumine külg = 4 ja vertikaalne külg = 3, siis hüpotenuus = 5. Seda saab tõestada Pythagorase valemiga.
Küsimus: klotsi kiirendus (a)?
Vastus:
Jõud, mis paneb klotsi liikuma, on w x . Kaldpind on sile, seega hõõrdumist ei ole.
wx = w sin θ = (w)(vertikaalne külg / hüpotenuus) 
wx = ( 50)(3/5)
w x = 30 njuutonit
Milline on klotsi kiirendus (a)?
Σ F = ma
w x = ma
30 = (5) a
a = 30 / 5
a = 6 m/ s²
Õige vastus on B.
2. Vaata pilti! Klots on esialgu paigal, seejärel tõmmatakse seda jõuga F ülespoole paralleelselt kaldpinnaga. Klotsi mass on 8 kg, hõõrdetegur µ s = 0,5 ja θ = 45 ° . Et plokk liiguks täpselt ülespoole, peab jõud F olema….
A. 40 N
B. 60 N
C. 60√2 N
D. 80 N
E. 80√2 N
Arutelu
On teada, et :
Staatiline hõõrdetegur (µs ) = 0,5
Nurk (θ) = 45 °
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Klotsi mass (m) = 8 kilogrammi
Klotsi kaal (w) = mg = (8 kg)(10 m/s² ) = 80 kg m/s² = 80 njuutonit
Küsimus : Kui suur on jõud F, et klots liiguks ülespoole?
Vastus :
Klotik liigub ülespoole , kui F ≥ wx + fs.
Raskusjõu kaldpinnaga paralleelne komponent :
w x = w sin θ = (80) (sin 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Raskusjõu komponent, mis on risti kaldpinnaga :
w y = w cos θ = (80) (cos 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Normaaljõud :
N = wy = 40√2
Staatiline hõõrdejõud :
f s = µ s N = (0,5) (40√2) = 20√2
Jõu F suurus, mille tõttu plokk liigub ülespoole :
F ≥ wx + fs
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 njuutonit
Õige vastus on C.
3. Klots massiga 8 kg asetatakse kaldpinnale, nagu on näidatud järgmisel joonisel. Minimaalne väline jõud, mis on vajalik ploki libisemise vältimiseks, on… (sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8, g = 10 ms -2 , µ k = 0,1)
A. 6,4 N
B. 4,6 N
C. 48,5 N
D. 54,4 N
E. 68,8 N
Arutelu
On teada, et :
Ploki mass (m) = 8 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Klotsi kaal (w) = mg = (8)(10) = 80 njuutonit
Sin 37 o = 0,6
Cos 37 0 = 0,8
Kineetilise hõõrdetegur (µk ) = 0,1
N = w y = w cos 37 o = (80)(0,8) = 64 njuutonit
Küsimus : Minimaalne väline jõud (F), mis on vajalik ploki toetamiseks nii, et see alla ei libiseks.
Jawab :
Klotik ei libise alla, kui F = w x
Raskusjõu kaldpinnaga paralleelne komponent :
w x = w sin θ = (80) (sin 37) = (80) (0,6) = 48
f k = µk N = (0,1) (64) = 6,4
Minimaalne jõud F, et plokk alla ei libiseks :
F + fk – wx = 0
F = w x – f k = 48 – 6,4 = 41,6 njuutonit
4. 5,0 kg massiga eset tõmmatakse köie abil mööda kaldpinda üles jõuga 71 N (g = 10 m s -2 , sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8). Kui hõõrdetegur eseme ja tasapinna vahel on 0,4, siis eseme kiirendus on…
A. 0,5 ms-2
B. 2 ms -2
C. 2,5 ms -2
D. 3 ms -2
Näiteks 5 ms -2
Arutelu
On teada, et :
Objekti mass (m) = 5 kg
4. 2012/2013 SMA füüsika riikliku eksami küsimused SA 67 nr 5
5,0 kg kaaluvat eset tõmmatakse köie abil mööda kaldpinda üles jõuga 71 N (g = 10 m s -2 , sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8). Kui hõõrdetegur eseme ja tasapinna vahel on 0,4, siis eseme kiirendus on…
A. 0,5 ms -2
B. 2 ms -2
C. 2,5 ms -2
D. 3 ms -2
Näiteks 5 ms -2
Arutelu
On teada, et :
Objekti mass (m) = 5 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/ s²
Objekti kaal (w) = mg = (5)(10) = 50 njuutonit
Jõud F = 71 njuutonit
Sin 37 o = 0,6
Cos 37 0 = 0,8
Hõõrdetegur = 0,4
Küsimus : Objekti (a) kiirendus
Vastus :
Tulemusjõud
Esmalt arvutage objektile mõjuv resultantjõud.
Raskusjõu kaldpinnaga paralleelne komponent :
w x = w sin θ = (50) (sin 37) = (50) (0,6) = 30
Raskusjõu kaldpinnaga risti olev komponent :
w y = w cos θ = (50) (cos 37) = (50) (0,8) = 40
Tavaline stiil :
N = w y = 40
Kineetiline hõõrdejõud :
fk = µkN = ( 0,4 )(40) = 16
Kaldpinnale mõjuv resultantjõud:
∑ F = F – w x – f k = 71 – 30 – 16 = 25 njuutonit
Objekti kiirendus
Objekti kiirendus arvutatakse Newtoni teise seaduse valemi abil:
a = ∑F / m = 25 / 5 = 5 m/ s²
Õige vastus on E.
5.
Vaata pilti! Klots on algul paigal, seejärel tõmmatakse seda ülespoole kaldpinnaga paralleelse jõuga F. Klotsi mass on 8 kg ja hõõrdetegur on µ.s = 0,5 ja θ = 45oSelleks, et klots ülespoole liiguks, peab jõud F olema….
A. 40 N
B. 60 N
C. 60√2 N
D. 80 N
E. 80√2 N
Arutelu
On teada :
Koefitsient staatiline hõõrdumine (µs) = 0,5
Nurk (θ) = 45o
Raskuskiirendus (g) = 10 m/s2
Klotsi mass (m) = 8 kilogrammi
Klotsi kaal (w) = mg = (8 kg)(10 m/s2) = 80 kg m/s2 = 80 njuutonit
Küsis Jõu F suurus, mille tõttu plokk liigub ülespoole
Jawab :
Parempoolne plokk liigub üles, kui F ≥ wx + fs.
Raskusjõu kaldpinnaga paralleelne komponent :
wx = w sin θ = (80) (sin 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Raskusjõu komponent, mis on risti kaldpinnaga :
wy = w cos θ = (80) (cos 45) = (80) (0,5√2) = 40√2
Normaaljõud :
N = wy = 40√2
Staatiline hõõrdejõud :
fs = µs N = (0,5)(40√2) = 20√2
Jõu F suurus, mille tõttu plokk liigub ülespoole :
F ≥ wx + fs
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 njuutonit
Õige vastus on C.
6.
8 kg massiga klots asetatakse kaldpinnale, nagu on näidatud alloleval joonisel. Minimaalne väline jõud, mis on vajalik klotsi libisemise vältimiseks, on… (sin 37o = 0,6, cos 37o = 0,8, g = 10 ms-2, µk = 0,1)
A. 6,4 N
B. 4,6 N
C. 48,5 N
D. 54,4 N
E. 68,8 N
Arutelu
On teada :
Ploki mass (m) = 8 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/s2
Klotsi kaal (w) = mg = (8)(10) = 80 njuutonit
Ilma 37-nio = 0,6
Sest 37o = 0,8
Kineetilise hõõrdetegur (µk) = 0,1
Küsis Minimaalne väline jõud (F), mis hoiab plokki paigal nii, et see alla ei libiseks.
Jawab :
Plokk ei libise alla, kui F = wx
Raskusjõu kaldpinnaga paralleelne komponent :
wx = w sin θ = (80) (sin 37) = (80) (0,6) = 48
fk = µk N = (0,1)(64) = 6,4
Minimaalne jõud F, et plokk alla ei libiseks :
F + fk - wx = 0
F = wx - fk = 48 – 6,4 = 41,6 njuutonit
7.
5,0 kg massiga eset tõmmatakse köie abil 71 N jõuga (g = 10 m/s) mööda kaldpinda üles.-2, patt 37o = 0,6, cos 37o = 0,8). Kui hõõrdetegur objekti ja tasapinna vahel on 0,4, siis objekti poolt kogetav kiirendus on…
A. 0,5 ms-2
B. 2 ms-2
C. 2,5 ms-2
D. 3 ms-2
Näiteks 5 ms-2
Arutelu
On teada :
Objekti mass (m) = 5 kg
Raskuskiirendus (g) = 10 m/s2
Objekti kaal (w) = mg = (5)(10) = 50 njuutonit
Jõud F = 71 njuutonit
Ilma 37-nio = 0,6
Sest 37o = 0,8
Hõõrdetegur = 0,4
Küsis Objekti kiirendus (a)
Jawab :
Tulemusjõud
Esmalt arvutage objektile mõjuv resultantjõud.
Raskusjõu kaldpinnaga paralleelne komponent :
wx = w sin θ = (50) (sin 37) = (50) (0,6) = 30
Raskusjõu komponent, mis on risti kaldpinnaga :
wy = w cos θ = (50) (cos 37) = (50) (0,8) = 40
Normaaljõud :
N = wy = 40
Kineetiline hõõrdejõud :
fk = µk N = (0,4)(40) = 16
Kaldpinnale mõjuv resultantjõud:
∑F = F – wx - fk = 71 – 30 – 16 = 25 njuutonit
Objekti kiirendus
Objekti kiirendus arvutatakse Newtoni teise seaduse valemi abil:
a = ∑F / m = 25 / 5 = 5 m/s2
Õige vastus on E.
8. Vaata pilti! Klots on algselt paigal, seejärel tõmmatakse seda jõuga F ülespoole paralleelselt kaldpinnaga. Klotsi mass on 2 kg, staatilise hõõrdetegur = 0,3 ja nurk = 45 ° . Et plokk liiguks täpselt ülespoole, peab jõud F olema… g = 10 m/ s²
Arutelu
On teada, et:
m = 2 kg, g = 10 m/s2, = 45o, μs = 0,3
Küsimus: Kui suur on jõud F, et klots liiguks täpselt ülespoole?
Vastus:
Teave: F = tõmbejõud, w = raskusjõud, wx = kaldpinnaga paralleelse ploki raskuse komponent wy = kaldpinnaga risti oleva klotsi raskuse komponent, N = normaaljõud, fs = staatiline hõõrdejõud.
Küsimuses on staatilise hõõrdetegur teada, see tähendab, et kaldpinna pind on kare, nii et tekib hõõrdejõud, mis pärsib ploki liikumist.
Selleks, et klots ülespoole liiguks, peab jõud F olema võrdne w-ga.x +fsObjekt liigub ülespoole, kui F on suurem kui w.x +fs.
w = mg = (2)(10) = 20 njuutonit
wx = w patt 45o = (20)(½ √2) = 10√2 njuutonit
wy = w cos 45o = (20)(½√2) = 10√2 njuutonit
N = wy = 10√2
fs = μs N = (0,3)(10√2) = 3√2 njuutonit
Nii et plokk liigub ülespoole, siis:
F = wx +fs = 10√2 + 3√2 = 13√2 njuutonit
Õige vastus on C.
9. 2 kg massiga ese asetatakse kaldpinnale, nagu on näidatud alloleval joonisel. Kui ploki ja kaldpinna vaheline staatiline hõõrdetegur on 0,2√3 ja g = 10 ms –2 , siis on eseme liigutamiseks tekkiv jõud…

Arutelu
On teada, et:
m = 2 kg, g = 10 m/s2, = 30o, μs = 0,2√3
Küsimus: Mis on resultantjõud, mis liigutab objekti?
Vastus:
Hõõrdumine pärsib alati objekti liikumist, seetõttu on hõõrdejõu suund kujutatud objekti liikumissuunale vastupidisena. Eeldatakse, et objekt liigub allapoole, seega on hõõrdejõud kujutatud ülespoole suunatud. Eeldatakse, et objekt liigub allapoole, kuna puudub jõud, mis seda ülespoole tõmbaks.
w = mg = (2)(10) = 20 njuutonit
wx = w patt 30o = (20)(½) = 10 njuutonit
wy = w cos 30o = (20)(½ √3) = 10√3 njuutonit
N = wy = 10√3 njuutonit
fs = μs N = (0,2√3)(10√3) = (2)(3) = 6 njuutonit
Objekti liigutav jõud on saadud:
F = wx - fs = 10 – 6 = 4 njuutonit
wx suurem kui fs seega liigub objekt allapoole, suunas wx.
Õige vastus on A.
Küsimuse allikas:
Füüsika riikliku eksami küsimused gümnaasiumile/kutsekoolile