Πυκνότητα – προβλήματα και λύσεις
1. Ο όγκος ενός αντικειμένου είναι 8 cm3 και η μάζα ενός αντικειμένου είναι 84 γραμμάρια. Ποια είναι η πυκνότητα του αντικειμένου;
Γνωστό:
Όγκος ( V) = 8 cm3
Μάζα (m) = 84 γραμμάρια
Ζητείται: πυκνότητα (ρ)
Λύση:
ρ = m / V = 84 γραμμάρια / 8 cm3 = 10.5 γραμμάρια/ cm3
2. Ο όγκος ενός μπλοκ είναι 5 cm3 . Αν η πυκνότητα του μπλοκ είναι 250 g/cm3 , ποια είναι η μάζα του μπλοκ;
Γνωστό:
Όγκος ( V) = 5 cm3
Πυκνότητα (ρ) = 250 g/ cm3
Ζητείται: Μάζα του μπλοκ
Λύση:
ρ = m / V
ρ = πυκνότητα, V = όγκος, m = μάζα
Μάζα μπλοκ:
m = ρ V = (250 g/cm3 ) (5 cm3 ) = 1250 γραμμάρια
3. Ο όγκος του νερού είναι 35 cm3 και η μάζα του νερού είναι 60 γραμμάρια. Ποια είναι η πυκνότητα του νερού;
Γνωστό:
Όγκος νερού (V) = 35 cm3
Μάζα νερού (m) = 60 γραμμάρια
Ζητείται: πυκνότητα (ρ)
Λύση:
πυκνότητα:
ρ = m / V = 60/35 = 1.71 γραμμάρια/ cm3
4. Η μάζα ενός μετάλλου είναι 120 γραμμάρια και ο όγκος ενός μετάλλου είναι 60 cm3 . Ποια είναι η πυκνότητα του μετάλλου;
Γνωστό:
Μάζα (m) = 120 γραμμάρια
Όγκος ( V) = 60 cm3
Ζητείται: πυκνότητα
Λύση:
ρ = m / V
ρ = 120 γραμμάρια / 60 cm3
ρ = 2 γραμμάρια/ cm3
5.

Με βάση τον πίνακα, ένα αντικείμενο με την ίδια πυκνότητα είναι…
Λύση:
Τύπος πυκνότητας:
ρ = m / V
ρ = πυκνότητα, m = μάζα, V = όγκος

6. Με βάση το παρακάτω σχήμα, αν η μάζα ενός αντικειμένου είναι 300 γραμμάρια, ποια είναι η πυκνότητά του;
Γνωστό:
Μάζα (m) = 300 γραμμάρια
Όγκος (V) = όγκος χυμένου νερού = 20 cm3
Ζητείται: πυκνότητα
Λύση:
ρ = m / V = 300 γραμμάρια / 20 cm3 = 15 γραμμάρια/ cm3
7. Η μάζα ενός αντικειμένου είναι 316 γραμμάρια, τοποθετημένο σε ένα δοχείο όπως φαίνεται στο σχήμα. Ποια είναι η πυκνότητα του αντικειμένου;
Γνωστό:
Μάζα (m) = 316 γραμμάρια
Όγκος (V) = όγκος χυμένου νερού = 40 ml
Ζητείται: πυκνότητα
Λύση:
Μάζα = 316 γραμμάρια = 316/1000 kg = 0.316 kg
Όγκος = 40 ml = 40/1000 λίτρα = 4/100 λίτρα = 0.04 λίτρα
1 λίτρο = 1 dm3 = 1/1000 m3 = 0.001 m3
0.04 λίτρα = (0.04)(0.001) m3 = 0.00004 m3
Πυκνότητα:
ρ = m / V = 0.316 kg / 0.00004 m 3 = 316 kg / 0.04 m 3 = 7900 kg / m 3
8.
Η πυκνότητα της πέτρας με βάση την εικόνα είναι…
Γνωστό:
Μάζα (m) = 100 γραμμάρια + 20 γραμμάρια = 120 γραμμάρια = 120 / 1000 κιλά = 0.120 κιλά
Όγκος (V) = 80 ml – 60 ml = 20 ml = 20 / 1000 λίτρα = 2/100 λίτρα = 0.02 λίτρα
1 λίτρο = 1 dm3 = 1/1000 m3 = 0.001 m3
0.02 λίτρα = 0.02 x 0.001 m3 = 0.00002 m3
Ζητείται: πυκνότητα
Λύση:
Πυκνότητα:
ρ = m / V = 0.120 kg / 0.00002 m 3 = 120 kg / 0.02 m 3 = 6000 kg / m 3
- Τι είναι η πυκνότητα;
- ΑπάντησηΗ πυκνότητα είναι ένα μέτρο της μάζας που περιέχεται σε έναν δεδομένο όγκο. Υπολογίζεται διαιρώντας τη μάζα ενός αντικειμένου με τον όγκο του: Πυκνότητα = Μάζα / Όγκος.
- Πώς σχετίζεται η πυκνότητα ενός αντικειμένου με την ικανότητά του να επιπλέει ή να βυθίζεται σε ένα ρευστό;
- ΑπάντησηΑντικείμενα με πυκνότητα μεγαλύτερη από το ρευστό θα βυθιστούν, ενώ αντικείμενα με πυκνότητα μικρότερη από το ρευστό θα επιπλεύσουν.
- Γιατί κάποια φαινομενικά μεγάλα αντικείμενα, όπως ένα τεράστιο πλοίο, επιπλέουν στο νερό;
- ΑπάντησηΌλα έχουν να κάνουν με τον εκτοπιζόμενο όγκο. Ένα πλοίο, αν και βαρύ, έχει σχήμα που εκτοπίζει μεγάλο όγκο νερού. Εάν το βάρος του εκτοπισμένου νερού είναι μεγαλύτερο ή ίσο με το βάρος του πλοίου, το πλοίο θα επιπλεύσει.
- Πώς επηρεάζει συνήθως η θερμοκρασία την πυκνότητα μιας ουσίας;
- ΑπάντησηΓενικά, καθώς αυξάνεται η θερμοκρασία, η πυκνότητα μιας ουσίας μειώνεται επειδή τα μόρια κινούνται περισσότερο και τείνουν να καταλαμβάνουν μεγαλύτερο όγκο. Υπάρχουν εξαιρέσεις, όπως η ανώμαλη διαστολή του νερού κάτω από τους 4°C.
- Ποια είναι η σημασία της πυκνότητας του νερού ?
- Απάντηση: Η τιμή πυκνότητας του για το νερό είναι ένα βολικό σημείο αναφοράς. Οι ουσίες με πυκνότητα μεγαλύτερη από αυτή θα βυθιστούν στο νερό, ενώ εκείνες με πυκνότητα μικρότερη θα επιπλεύσουν.
- Γιατί δύο αντικείμενα μπορεί να έχουν την ίδια μάζα αλλά διαφορετική πυκνότητα;
- ΑπάντησηΤα δύο αντικείμενα θα μπορούσαν να είναι κατασκευασμένα από διαφορετικά υλικά (και επομένως να έχουν διαφορετικές ατομικές ή μοριακές δομές) ή θα μπορούσαν να έχουν διαφορετικούς όγκους. Ένα αντικείμενο με μεγαλύτερο όγκο και την ίδια μάζα με ένα μικρότερο αντικείμενο θα έχει χαμηλότερη πυκνότητα.
- Πώς επηρεάζει η συμπίεση ενός αερίου την πυκνότητά του;
- ΑπάντησηΗ συμπίεση ενός αερίου μειώνει τον όγκο του. Δεδομένου ότι η μάζα παραμένει σταθερή, η μείωση του όγκου θα αυξήσει την πυκνότητα του αερίου.
- Γιατί ορισμένα βαρέα μέταλλα, όπως ο μόλυβδος, φαίνονται «βαρύτερα» από άλλα του ίδιου μεγέθους;
- ΑπάντησηΤο «βάρος» που νιώθετε είναι στην πραγματικότητα η πυκνότητα. Ο μόλυβδος έχει μεγαλύτερη πυκνότητα από πολλά άλλα μέταλλα, επομένως ένα κομμάτι μολύβδου φαίνεται βαρύτερο από ένα άλλο μέταλλο του ίδιου όγκου.
- Πώς γίνεται ένα αντικείμενο να είναι πυκνότερο από ένα ρευστό αλλά να μην βυθίζεται αμέσως όταν τοποθετείται στην επιφάνεια του ρευστού;
- ΑπάντησηΗ επιφανειακή τάση μπορεί μερικές φορές να υποστηρίξει αντικείμενα πυκνότερα από το ρευστό, ειδικά αν το αντικείμενο είναι μικρό ή έχει σχήμα που μπορεί να «αγκαλιαστεί» από την επιφάνεια του ρευστού. Με την πάροδο του χρόνου, ωστόσο, αν η πυκνότητα του αντικειμένου είναι μεγαλύτερη, πιθανότατα θα βυθιστεί.
- Μπορεί η πυκνότητα ενός ομογενούς αντικειμένου να είναι διαφορετική σε διαφορετικά σημεία στο εσωτερικό του αντικειμένου;
- ΑπάντησηΌχι. Για ένα ομοιογενές αντικείμενο, η πυκνότητα είναι ομοιόμορφη σε όλη την έκτασή του, που σημαίνει ότι έχει την ίδια τιμή σε κάθε σημείο μέσα στο αντικείμενο.