Spændings- og tøjningsmodul – problemer og løsninger
1. En nylonsnor har en diameter på 2 mm og trækkes med en kraft på 100 N. Bestem spændingen!
Kendt:
Kraft (F) = 100 N
Diameter (d) = 2 mm = 0.002 m
Radius (r) = 1 mm = 0.001 m
Ønskes: Stressen
opløsning:
Område:
A = π/ r²
A = (3.14)(0.001 m² = 0.00000314 m²
A = 3.14 x 10⁻⁶ m²
Stressen:

[irp]
2. En snor med en oprindelig længde på 100 cm trækkes af en kraft. Ændringen i snorens længde er 2 mm. Bestem tøjningen!
Kendt:
Oprindelig længde (l 0 ) = 100 cm = 1 m
Ændringen i længde (Δl) = 2 mm = 0.002 m
Ønskes: Stammen
opløsning:
S -toget:

[irp]
3. En snor med en diameter på 4 mm har en oprindelig længde på 2 m. Snoren trækkes med en kraft på 200 N. Hvis fjederens endelige længde er 2.02 m, bestem: (a) spænding (b) tøjning (c) Youngs modul
Kendt:
Diameter (d) = 4 mm = 0.004 m
Radius (r) = 2 mm = 0.002 m
Område (A) = π r 2 = (3.14)(0.002 m) 2
Areal ( A) = 0.00001256 m² = 12.56 x 10⁻⁶ m²
Kraft (F) = 200 N
Fjederens oprindelige længde (l0 ) = 2 m
Ændringen i længde (Δl) = 2.02 – 2 = 0.02 m
Ønsket: (a) Spændingen (b) Tøjningen c) Youngs modul
opløsning:
(a) Spændingen

(b) Stammen

(c) Youngs modul

[irp]
4. En snor har en diameter på 1 cm og en oprindelig længde på 2 m. Snoren trækkes med en kraft på 200 N. Bestem ændringen i snorens længde! Snorens elasticitetsmodul = 5 x 10^ 9 N/ m²
Kendt:
Youngs modul (E) = 5 x 10^ 9 N/ m²
Oprindelig længde (l0 ) = 2 m
Kraft (F) = 200 N
Diameter (d) = 1 cm = 0.01 m
Radius (r) = 0.5 cm = 0.005 m = 5 x 10-3 m
Areal (A) = π r² = (3.14)(5 x 10⁻³ m) ² = (3.14)(25 x 10⁻³ m² )
Areal ( A) = 78.5 x 10⁻⁶ m² = 7.85 x 10⁻⁶ m²
Ønsket : Ændringen i længde (Δl)
opløsning:
Youngs modulformel:
![]()
Ændringen i længde :

[irp]
5. En beton har en højde på 5 meter og et areal på 3 m³, der bærer en masse på 30,000 kg. Bestem (a) Spændingen (b) Deformationen (c) Højdeændringen! Tyngdeaccelerationen (g) = 10 m/s² . Betonens elasticitetsmodul = 20 x 10³ N /m².
Kendt:
Youngs modul for beton = 20 x 10 ^9 N/ m²
Starthøjde (l0 ) = 5 meter
Enhedsareal (A) = 3 m²
Vægt (w) = mg = (30,000)(10) = 300,000 N
Ønsket: (a) Spændingen (b) Deformationen (c) Ændringen i højden!
opløsning:
(a) Spændingen

(b) Stammen

(c) Ændringen i højden

[irp]