1. En 30-grams kugle, der bevæger sig med 30 m/s, støder sammen med en 1 kg tung blok i hvile. Bestem blokkens hastighed, hvis kuglen og blokken låser sig sammen som følge af kollisionen.
Kendt:
Kuglens masse (m³ ) = 30 gram = 0.03 kg
Blokkens masse (m² ) = 1 kg
Kuglens starthastighed ( v1 ) = 30 m/s
Blokkens starthastighed (v² ) = 0 ( blok i hvile )
Ønsket : kugle- og blokeringshastighed efter kollision (v')
opløsning:
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 + m 2 ) v'
(0.03)(30) + (1)(0) = (0.03 + 1) v'
0.9 + 0 = 1.03 V'
0.9 = 1,03 volt
v' = 0.9 / 1,03
v' = 0.87 m/s
[irp]
2. Billardkugle A med masse 2 kg, der bevæger sig med hastigheden v A = 6 ms −1, støder frontalt sammen med kugle B med samme masse. Hvis kollisionen er fuldstændig uelastisk, hvad er så hastighederne af de to kugler efter kollisionen?
Kendt:
Masse A (m²A ) = 2 kg
Masse B (mB ) = 2 kg
Starthastighed for kugle A (v A ) = -6 m/s
Starthastighed for kugle B (v B ) = 4 m/s
Plus- og minustegnene angiver, at objekterne bevæger sig i modsat retning.
Ønsket : de to kuglers hastighed efter kollisionen. (v')
opløsning:
m A v A + m B v B = (m A ' + m B ) v '
(2)(-6) + (2)(4) = (2 + 2) v'
-12 + 8 = 4 v'
-4 = 4 v'
v' = -4 / 4
v' = -1 m/s
[irp]
3. m1 = 3 kg og m2 = 4 kg nærme sig hinanden i modsat retning med en hastighed på v1 = 10 m/s og v2 = 12 m/s. Hvis kollisionen er fuldstændig uelastisk, hvad er så hastighederne af de to kugler efter kollisionen?
Kendt:
Masse objekt 1 (m² ) = 3 kg
Masse objekt 2 (m² ) = 4 kg
Objektets hastighed 1 (v1 ) = -10 m/s
Objektets hastighed 2 (v² ) = 12 m/s
Ønsket : hastigheden efter kollision (v')
opløsning:
m 1 v 1 + m 2 v 2 = (m 1 ' + m 2 ) v'
(3)(-10) + (4)(12) = (3 + 4) v'
-30 + 48 = 7 v'
18 = 7 volt
v' = 18 / 7
v' = 2.6 m/s
[wpdm_package id='1157′]
- Lineære momentumproblemer og løsninger
- Momentum- og impulsproblemer og løsninger
- Perfekt elastiske kollisioner i én dimension, problemer og løsninger
- Perfekt uelastiske kollisioner i én dimensions problemer og løsninger
- Uelastiske kollisioner i én dimension, problemer og løsninger