5 Parabolsk bevægelse Arbejde og kinetisk energi Lineært momentum Lineær og vinkelmæssig bevægelse Problemer og løsninger
1. En bold kastes fra toppen af en bygning med en starthastighed på 8 m/s i en vinkel på 20 ° under vandret. Bolden rammer jorden 3 sekunder senere.
a) Hvor langt fra bygningens bund bolden rører jorden
b) Hvor højt kastes bolden fra stedet?
c) Hvor langt bolden når en højde på 10 m fra kastestedet
vox = vo cos 20o = 8 (0.939) = 7.512 m/s
v oy = v o sin 20 o = 8 (0.342) = 2.736 m/s
a) x
Horisontale bevægelser analyseres som ensartet lineær bevægelse, derfor bruges formlen for ensartet lineær bevægelse.
x = v ox t
x = (7.512 m/s)(3 s)
x = 22.536 m
b) y
Bevægelserne i den vertikale retning analyseres som frit fald ved hjælp af formlen for frit faldbevægelse.
Brug denne formel y = v o t + ½ gt²
I frit fald er v o = 0, så formlen bliver: y = ½ gt²
y = ½ (9.8)(3 2 )
y = (4.9)(9)
y = 44 m
c) y = 10 m
Brug formlen y = ½ gt²
10 = ½ (9,8) t²
10 = 4.9 t²
t2 = 10 / 4.9
t² = 2
t = 1.4 sekunder
2. Et hundetoghold trækker en masse på 100 kg så langt som 2 km over den vandrette overflade med konstant hastighed. Hvis friktionskoefficienten mellem toget og sneen er 0.15, bestem:
a) det arbejde, som hunden udfører
Beregn kinetisk friktion:
Fk = µk N = µk w = µk mg = (0.15)(100 kg)(9.8 m/s 2 ) =147 N
Massens hastighed er konstant, så ifølge Newtons lov er den resulterende kraft = 0. Så Fk = F = 147 N
Hundens arbejde :
W = F d = (147 N)(2000 m) = 294,000 J
b) Energi tabt ved friktion
Energi tabt ved friktion:
Arbejde = energi, så:
W = Fkd = (147 N)(2000 m) = 294,000 J
3. Den vandrette kraft på 150 N bruges til at skubbe kassen 6 meter over den ru overflade. Hvis kassen bevæger sig med konstant hastighed:
a) Arbejde udført af en kraft på 150 N
W = F d = (150 N) (6 m) = 900 J
b) Energitab på grund af friktion
Kassen bevæger sig med konstant hastighed, således at den resulterende kraft, der virker på kassen, er = 0.
Så den horisontale kraft = 150 N = kinetisk friktion.
Energi tabt på grund af friktion:
W = F k s = (150 N)(6 m) = 900 J
c) Den kinetiske friktionskoefficient
Formlen for friktionskraft:
Fk = µk N = µk w = µk mg
150 = µkm ( 10)
15 = µ k m
µk = 15/m
m = kassens masse
µk = kinetisk friktionskoefficient
Kinetisk friktion virker, når objekter bevæger sig, mens statisk friktion virker, når objekter stadig står stille.
4. En partikel har en hastighed (3i-4j) m/s. Bestem momentumkomponenten på x- og y-aksen og størrelsen af momentum.
Hastighed på x-aksen: 3 m/s
Hastighed på y-aksen: 4 m/s
Impuls på x-aksen: mv = 3 m
momentum på y-aksen: mv = 4 m
Størrelsen af momentum:
p² = ( 3 m) ² + (4 m) ²
p² = 9 m² + 16 m²
p² = 25 m²
p = 5 m
p er et symbol for lineær impuls.
5. En bil accelereres homogent fra stationær stilling til 22 m/s i 9 sekunder. Hvis dækkets diameter er 58 cm, angiv:
a) antallet af dækomgange under bevægelsen (antag ingen slip)
Beregn bilens acceleration:
v t = v o + ved
22 = 0 + en 9
22 = 9a
a = 22/9 = 2.44
Beregn afstand:
d = v o t + ½ ved 2 = 0 + ½ ved 2
d = ½ ved 2 = ½ (2.44)(92 ) = (1.22)(81) = 98.82 m
Bilens afstand = 98.82 meter = 9882 cm
Dækdiameter = 58 cm
Antallet af omdrejninger = 9882 cm / 58 cm = 170.38 omdr.
b) Dækkets endelige rotationshastighed i omdr./minut
Sluthastighed = 22 meter/sekund = 2200 cm/ sekund
1 omdr. = 1 dækdiameter = 58 cm
Antal omdrejninger:
2200 cm / 58 cm = 40 omdrejninger
Så den endelige hastighed i omdrejninger/minut
40 omdr./sekund = 40 omdr. / 60 sekunder = 0.67 omdr./minut eller 0.67 omdr./minut