1.

Bestem den elektriske strøm i kredsløbet (1 µF = 10-6 F )
Kendt:
Modstand (R) = 12 ohm
Induktor (L) = 0.075 H
Kondensator (C) = 500 µF = 500 x 10⁻⁶ F = 5 x 10⁻⁴ Farad
Spænding (V) = V o sin ω t = V o sin 2πf t = 26 sin 200t
Ønskes: Elektrisk strøm
opløsning:
Impedans (Z):
![]()
Den induktive reaktans (X L ) = ω L = (200)(0,075) = 15 Ohm
Den kapacitive reaktans (X C ) = 1 / ω C = 1 / (200)(5 x 10 -4 ) = 1 / (1000 x 10 -4 ) = 1 / 10 -1 = 10 1 = 10 Ohm
Modstand (R) = 12 ohm

Elektrisk strøm (I) :
I = V / Z = 26 volt / 13 ohm
I = 2 volt/ohm
I = 2 Amp
2. Hvis kredsløbets impedans er 250 Ω, bestem modstanden af modstand R.
Kendt:
Kredsløbets impedans (Z) = 250 Ω
Kondensator (C) = 8 m F = 8 x 10-6 F
Induktor (L) = 0.8 H
Spænding (V) = 200 Volt
w = 500 rad/s
Ønskes: Modstand af modstand (R)
opløsning:


3. Bestem potentialforskellen mellem begge kanter af induktoren.
Kendt:
R = 40 W
X L = 150 W
XC = 120 W
V = 100 Volt
Ønsket: den potentielle forskel
opløsning:
Kredsløbets samlede impedans Z:

Potentialforskellen på begge kanter af induktoren:
![]()