1. To lange parallelle ledninger med samme strømstyrke, 3 A. Hvis afstanden mellem begge ledninger er 40 cm, bestem magnetfeltet i punkt P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Kendt:
Elektrisk strøm (I) = 3 A
Afstand mellem ledning 1 og 2 (r 12 ) = 40 cm = 0.4 m
Afstand mellem ledning 1 og P (r 1P ) = 30 cm = 0.3 m
Afstand mellem ledning 2 og P (r²P ) = 40 – 30 = 10 cm = 0.1 m
µo = 4π x 10-7 Wb.A - 1.m - 1
Ønsket: Magnetfelt i punkt P
opløsning:
Magnetfelt produceret af ledning 1 (venstre) :

Magnetfelt produceret af ledning 2 (højre) :

Magnetfelt ved punkt P:
B P = B 2 – B 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
B P = 4 x 10⁻⁶ Tesla
2. En lang ledning, der fører en strøm på 2 A. Bestem størrelsen og retningen af magnetfeltet i punkt P. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Kendt:
Elektrisk strøm (I) = 2 A
Afstand mellem ledning og punkt P (rP ) = 4 cm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 −7 Wb. A −1 m −1
Ønsket: Størrelse og retning af magnetisk induktion i punkt P
opløsning:
