1. Graf závislosti síly (F) na prodloužení (x ) je znázorněn na obrázku níže. Určete tuhost pružiny!
Řešení
k = F / x
F = síla (Newton)
k = konstanta pružiny (Newton/metr)
x = změna délky (metry)
Konstanta pružiny:
k = 10 / 0.02 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
2. Určete tuhost pružiny.

Řešení
Konstanta pružiny:
k = F / x
k = 5 / 0.01 = 10 / 0.02 = 15 / 0.03 = 20 / 0.04
k = 500 N/m
[irp]
3. Pružina A má původní délku 60 cm a pružina B má původní délku 90 cm. Pružina A má konstantní sílu 100 N/m, pružina B má konstantní sílu 200 N/m. Poměr změny délky pružiny A ke změně délky pružiny B je…
Známý:
Konstanta pružiny A (kA ) = 100 N/m
Konstanta pružiny B (kB ) = 200 N/m
Síla působící na pružinu A (FA ) = F
Síla působící na pružinu B (F B ) = F
Hledá se: Δl A : Δl B
Řešení:
Vzorec Hookeova zákona:
Δl = F / k
Δl = změna délky, F = síla, k = konstanta
Změna délky pružiny A:
Δl A = F A / k A = F / 100
Změna délky pružiny B:
Δl B = F B / k B = F / 200
Poměr změny délky pružiny A ke změně délky pružiny B:
Δl A : Δl B
Clona 100 : Clona 200
1 / 100 : 1 / 200
1 / 1 : 1 / 2
2 : 1
[irp]
4. Nylonová šňůra o původní délce 20 cm je tažena silou 10 N. Změna délky šňůry je 2 cm. Určete velikost síly, pokud se změna délky rovná 6 cm.
Známý:
Síla (F) = 10 N
Změna délky ( Δl ) = 2 cm = 0.02 m
Hledá se: velikost síly (F), pokud Δl = 0.06 m.
Řešení:
Konstanta:
k = F / Δl
k = 10 / 0.02 = 500 N/m
Velikost síly (F), pokud Δl = 0.06 m:
F = kx
F = (500)(0.06)
F = 30 N.
[irp]
[wpdm_package id='689']