1. Una persona hè in un ascensore chì si move in sù à una velocità costante . U pesu di a persona hè 800 N. Subitu a corda di l'ascensore si rompe, dunque l'ascensore cade. Determinate a forza nurmale esercitata da u pianu di l'ascensore nantu à a persona ghjustu prima è dopu a rottura di a corda di l'ascensore.
A. 800 N è 0
B. 800 N è 800 N
C. 1600 N è 0
D. 1600 N è 800 N
Cunnisciutu:
Pesu (w) = 800 Newton
Cercata: A forza nurmale (N)
Soluzione:
Prima chì a corda di l'ascensore si rompa
Quandu a persona hè in pedi nantu à u pianu di l'ascensore, u pesu agisce nantu à a persona induve a direzzione di a persona hè versu u bassu. Quella persona hè à riposu dunque ci deve esse una forza nurmale chì agisce nantu à a persona, induve a direzzione di a forza nurmale hè versu l'altu è a magnitudine di a forza nurmale hè a listessa chè a magnitudine di u pesu.
Perchè a persona hè à riposu in l'ascensore è l'ascensore si move à una velocità costante (senza accilità), dunque ùn ci hè nisuna forza netta per agisce nantu à a persona.
∑F = 0
N – w = 0
N = w
N = 800 Newton
Dopu chì a corda di l'ascensore si hè rotta
Dopu chì a corda di l'ascensore si rompe, l'ascensore è a persona cascanu liberamente inseme, induve a magnitudine è a direzzione di a so accelerazione sò listesse à l'accelerazione dovuta à a gravità. Ùn ci hè nisuna forza nurmale nantu à a persona.
A risposta curretta hè A.
2. Un bloccu cù una massa di 20 grammi si move à una velocità custante nantu à un pianu horizontale ruvidu à una velocità custante s'ellu ci hè una forza esterna di 2 N chì agisce nantu à u bloccu. Determinate a magnitudine di a forza di attritu subita da u bloccu.
A. 0.3 N
B. 1.4 N
C. 2.0 N
D. 3.6 N
Cunnisciutu:
Massa (m) = 20 grammi
Forza (F) = 2 Newton
Cercata: Magnitude di a forza di attritu subita da u bloccu.
Soluzione:
Basatu annantu à a prima lege di u muvimentu di Newton, s'è un bloccu si move à una velocità custante, tandu u bloccu ùn hà micca accelerazione. U bloccu si move à una velocità custante, è ùn ci hè micca accelerazione s'è:
– A magnitudine di a forza di attritu (F fric ) hè a listessa chì a magnitudine di a forza esterna (F)
– A forza di attritu (F fric ) hà una direzzione opposta à a forza esterna (F)
Applicà a prima lege di u muvimentu di Newton:
∑ F = 0
F – F fric = 0
F = F fric
F fric = 2 Newton
A risposta curretta hè C.
3. Un pianu inclinatu lisciu cù una lunghezza di 0.6 m è un'altezza di 0.4 m. Un bloccu cù un pesu di 1350 N si moverà versu l'altu aduprendu u pianu inclinatu. Determinate a magnitudine di a forza necessaria per spustà u bloccu.
A. 100 N
B. 300 N
C. 600 N
D. 900 N
Cunnisciutu:
Pesu di u bloccu (w) = 1350 Newton
ipermetria = 0.6 m
opp = 0.4 m
Cercatu: A forza minima
Soluzione:
ipermetria = ac = 0.6 m
opp = bc = 0.4 m
Sin θ = bc / ac = 0.4 / 0.6 = 4/6 = 2/3
Basatu annantu à a prima lege di u muvimentu di Newton, u bloccu principia à spustassi versu l'altu tandu a forza esterna (F) hè almenu a listessa chè a cumpunente urizzuntale di u pesu (wx ).
∑ F = 0
F – w x = 0
F = w x
Sè F = wx , tandu l'ughjettu cumencia à spustassi in sù à velocità costante.
w x = w sin θ = (1350)(2/3) = (2)(450) = 900 Newton
A risposta curretta hè D.
4. Trè forze, F1 = 22 N, F2 = 18 N è F3 = 40 N agiscenu nantu à un bloccu. Quale figura descrive a prima lege di Newton ?

Soluzione:
Prima lege di Newton: Forza netta (ΣF) = 0.
A. F1 + F2 – F3 = 22 N + 18 N – 40 N = 40 N – 40 N = 0
B. F 2 + F 3 – F 1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (à diritta)
C. F 2 + F 3 – F 1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (à diritta)
D. F 1 + F 3 – F 2 = 22 N + 40 N – 18 N = 62 N – 18 N = 44 N (à manca)