9 exemples de preguntes empresarials
1. S'aplica una força de 20 Newtons a un bloc fins que el bloc es mou una distància de 2 metres. El treball realitzat per la força F sobre el bloc és...
Discussió
És conegut :
Força (F) = 20 N
Desplaçament (s) = 2 metres
Angle = 0 (la direcció de la força és la mateixa que la direcció del desplaçament o la direcció de la força coincideix amb la direcció del desplaçament de manera que l'angle format per la força i el desplaçament és zero)
Preguntat Esforç (W)
Jawab :
Catatan:
Si la direcció de la força és la mateixa que la direcció del desplaçament, calcula el treball utilitzant la fórmula W = F s, sense necessitat d'afegir cos tia.
2. Un objecte està immòbil sobre una superfície llisa del terra. S'aplica una força F = 10 N a l'objecte, formant un angle de 30°.o contra la superfície del terra. Si l'objecte es mou 1 metre, quant treball fa la força F sobre l'objecte?
Discussió
És conegut :
Força (F) = 10 Newtons
La força en la direcció del desplaçament (Fx) = F cos 30o = (10)(0,5√3) = 5√3 Newtons
Desplaçament (s) = 1 metres
Preguntat : esforç (W) ?
Jawab :
O = Fx s = (5√3)(1) = 5√3 Joules
3. Un objecte amb una massa d'1 kg cau lliurement des d'una alçada de 2 metres. Si l'acceleració deguda a la gravetat és de 10 m/s2, determineu el treball realitzat per la força gravitatòria sobre l'objecte!
Discussió
És conegut :
Massa de l'objecte (m) = 1 kg
Alçada (h) = 2 metres
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/s2
Preguntat Treball realitzat per la força gravitatòria sobre un objecte (W)
Jawab :
La direcció de la força gravitatòria o pes (w) és verticalment cap avall, la direcció del desplaçament de l'objecte (s) també és verticalment cap avall, de manera que la força gravitatòria és en la mateixa direcció que el desplaçament de l'objecte.
W = F s = wh = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 Joules
4. Una molla es penja amb una càrrega d'1 kg de manera que la molla experimenta un augment de longitud de 2 cm. Si l'acceleració deguda a la gravetat és de 10 m/s2, determineu (a) la constant de la molla (b) el treball realitzat per la molla sobre la càrrega
Discussió
És conegut :
Massa (m) = 1 kg
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/s2
Increment de la longitud de la molla (x) = 2 cm = 0,02 metres
Preguntat : constant de la molla i treball realitzat per la força de la molla
Jawab :
(a) Constant de ressort
Fórmula de la llei de Hooke :
F = kx.
Inverteix aquesta fórmula per calcular la constant de la molla:
k = F / x = w / x = mg / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = 500 Newton/metre
(b) Treball realitzat per la força de la molla
W = – ½ kx2
W = – ½ (500)(0,02)2
W = – (250)(0,0004)
W = -0,1 Joule
El treball realitzat per la força de la molla sobre la càrrega és negatiu perquè la direcció de la força de la molla és oposada a la direcció del desplaçament de la càrrega.
5. Una caixa que encara es troba a la superfície del terra s'accelera amb una força de 10 N de manera que la caixa es mou una distància de 2 metres. Si la força d'empenta és en la mateixa direcció que el desplaçament de la caixa i la caixa està subjecta a una força de fricció cinètica de 2 Newtons, el treball total realitzat sobre la caixa és...
Discussió
És conegut :
Força (F) = 10 Newtons
Força de fricció cinètica (Fk) = 2 Newtons
Desplaçament (s) = 2 metres
Preguntat Esforç total (W)total)
Jawab :
Treball realitzat per la força (F):
W1 = F s cos 0 = (10)(2)(1) = 20 Joules
El treball realitzat per la força de fricció cinètica (Fk):
W2 =Fk s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Joules
L'esforç total és:
Wtotal =W1 - W2
Wtotal = 20 - 4
Wtotal = 16 Joules
6. Un objecte amb una massa de 5 kg es troba a 10 metres sobre la superfície de la Terra. L'acceleració deguda a la gravetat és de 10 m/s -2 . La quantitat de treball necessari per moure l'objecte a una alçada de 15 metres sobre la superfície de la Terra és...
A. . 75 Joules
B. . 250 Joules
C. . 500 Joules
D. . 750 Joules
E. 1.250 joules
Discussió
Se sap que:
Massa de l'objecte (m) = 5 kg
Alçada (h) = 10 metres
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²
Pregunta: Esforç per moure un objecte a una alçada de 15 metres
Resposta:
L'esforç per moure un objecte és com a mínim igual a la força gravitatòria que actua sobre l'objecte.
La fórmula del treball realitzat per la força de la gravetat:
W = wh = mgh
Descripció: W = esforç, w = gravetat, h = alçada, m = massa, g = acceleració gravitatòria
La fórmula del treball realitzat és:
W = wh = mgh = (5 kg)(10 m/s² ) (10 m) = 500 kg m² / s² = 500 Joules
La resposta correcta és C.
7. Un objecte amb una massa de 2 kg es mou sobre una superfície llisa a una velocitat de 2 m/s –1 . Uns instants més tard, l'objecte es mou a una velocitat de 5 m/s –1 . El treball realitzat sobre l'objecte durant aquest interval de temps és...
A. 4 Joules
B. 9 joules
C. 15 joules
D. 21 joules
E. 25 joules
Discussió
Se sap que:
Massa de l'objecte (m) = 2 kg
Velocitat inicial (v o ) = 2 ms –1
Velocitat final (vt ) = 5 ms –1
Pregunta: El treball realitzat sobre l'objecte durant l'interval de temps
Resposta:
El teorema del treball-energia cinètica estableix que el treball total realitzat sobre un objecte és igual al canvi en l'energia cinètica de l'objecte. Matemàticament:
W = ΔEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2)(5 2 -2 2 ) = (1)(25-4) = 21 Joules
8. Una taula amb una massa de 10 kg descansa inicialment sobre un terra llis, s'empeny durant 3 segons i es mou en línia recta amb una acceleració de 2 m s⁻² . La quantitat de treball realitzat és…
A. 20 Joules
B. 30 joules
C. 60 joules
D. 180 joules
E. 360 joules
Discussió
Se sap que :
Massa (m) = 10 kg
Velocitat inicial (v o ) = 0 (inicialment la taula està estacionària)
Interval de temps (t) = 3 segons
Acceleració (a) = 2 m/ s²
Preguntat : esforç (W)?
Resposta :
Primer, calcula la distància recorreguda utilitzant la fórmula GLBB:
s = v o t + ½ a 2 = (0)(3) + ½ (2)(3) 2
s = 0 + (1)(9) = 9
Treball realitzat a la taula:
W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 Joules
La resposta correcta és D.
9. Un bloc amb una massa d'1,5 kg és empès cap amunt per una força constant F = 15 N sobre un pla inclinat, tal com es mostra a la figura. Suposem que l'acceleració deguda a la gravetat (g) és de 10 ms -2 i que la fricció entre el bloc i el pla inclinat és zero. El treball total realitzat sobre el bloc és...
15 J
B. 30 J
C. 35 J
D. 45 J
E. 50 J
Discussió
Se sap que :
Massa del bloc (m) = 1,5 kg
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²
Pes del bloc (w) = mg = (1,5)(10) = 15 Newton
Força d'empenta (F) = 15 Newton
Pregunta : treball total realitzat sobre el bloc (W)?
Resposta :
Hi ha dues forces que fan treball sobre el bloc; la força paral·lela al desplaçament del bloc, és a dir, la força d'empenta (F) i el pes del bloc paral·lel a la superfície del pla inclinat (w x ).
El treball realitzat per la força d'empenta és:
W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 Joules
Treball realitzat per la gravetat wx:
W₂ = w x s = (w sin 30 ° )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 Joules
Treball total realitzat al bloc:
W total = W 1 – W 2 = 30 J – 15 J = 15 Joules
La resposta correcta és A.