Difrakcijske rešetke – problemi i rješenja
1. Rešetka koja sadrži 4000 proreza po centimetru osvijetljena je monokromatskom svjetlošću i proizvodi svijetlu liniju drugog reda pod uglom od 30°. Kolika je talasna dužina korištene svjetlosti? (1 Å = 10 -10 m)
Poznato:
Udaljenost između proreza (d) = 1 / (4000 proreza / cm) = 0.00025 cm = 2.5 x 10 -4 cm = 2.5 x 10 -6 metara
Red (n) = 2
Sinus 30 o = 0.5
1 Å = 10⁻⁶⁻⁶ m
Posmatrajte objekt koji se kreće vertikalno prema gore dok ne dostigne maksimalnu visinu prije nego što se krene prema dolje prema svom početnom položaju. Prilikom vertikalnog kretanja prema gore za h, težina je u suprotnom smjeru od smjera pomjeranja. Dakle, težina vrši negativan rad na objektu.