1.

Ускорението на гравитацията е 10 N/kg. Площта на повърхността на рибата, притисната от водата над нея, е 6 cm² . Определете силата на водата над рибата, която действа върху нея.
Известни:
Ускорение на гравитацията (g) = 10 N/kg
Площ на повърхността на рибата (A) = 6 cm² = 6 x 10⁻⁴ m²
Плътност на водата = 1 грам/см³ = 1 (10⁻³ кг ) / 10⁶ м³ = 10⁻³ кг /м³ = 1000 кг/ м³
Височина на водата = 100 см – 15 см = 85 см = 85 x 10⁻² метра
Търси се: Сила на водата над рибата, която действа върху нея.
решение:
Уравнение на налягането :
P = F / A
F = PA
F = ρ gh A
F = (1000)(10)(85 x 10⁻² ) (6 x 10⁻⁴ м² )
F = (10⁴ ) (510 x 10⁻⁶ )
F = 510 x 10⁻²
F = 5.1 нютона
2. Нормалното кръвно налягане е от 80 mm Hg до 120 mm Hg. Тази стойност е равна на…
A. От 80 паскала до 120 паскала
Б. от 800 паскала до 1200 паскала
C. 10256 Паскал до 17589 Паскал
D. 10526 Паскал до 15789 Паскал
Известни:
Нормалното кръвно налягане = 80 mm Hg – 120 mm Hg
Търси се: Тази стойност е равна на… Паскал
решение:
Височината на живака в барометър (над повърхността на морето) = 760 mm Hg
Налягане на въздуха (над повърхността на морето) = 1 атм = 1.0 x 10⁶ паскала
1 mm Hg = ……. Паскал?
![]()
80 mm Hg = 80 x 131.58 паскала = 10 526 паскала
120 mm Hg = 120 x 131.58 паскала = 10 526 паскала
Верният отговор е Д.
3. Над повърхността на морето височината на живака в барометъра е 760 мм. Ако на дадено място височината на живака в барометъра е 700 мм. Определете налягането на въздуха на това място.
Известни:
Височината на живака в барометър (над повърхността на морето) = 760 mm Hg
Налягане на въздуха (над повърхността на морето) = 1 атм = 1,013 x 10⁶ паскала
Търси се: Определете налягането на въздуха, ако височината на живака е 700 мм.
решение:
760 mm Hg = 1.013 x 10 5 паскала
700 mm Hg = ……… Паскал?
