Плътност – проблеми и решения
1. Обемът на даден обект е 8 cm³ , а масата му е 84 грама. Каква е плътността на обекта?
Известни:
Обем (V) = 8 cm³
Маса (m) = 84 грама
Търсена плътност (ρ)
решение:
ρ = m / V = 84 грама / 8 cm³ = 10.5 грама/ cm³
2. Обемът на блока е 5 cm³ . Ако плътността на блока е 250 g/cm³ , каква е масата на блока?
Известни:
Обем (V) = 5 cm³
Плътност (ρ) = 250 г/ см³
Търси се: Маса на блока
решение:
ρ = m / V
ρ = плътност, V = обем, m = маса
Маса на блока:
m = ρ V = (250 г/см³ ) (5 см³ ) = 1250 грама
3. Обемът на водата е 35 cm³ , а масата на водата е 60 грама. Каква е плътността на водата?
Известни:
Обем на водата (V) = 35 cm³
Маса на водата (m) = 60 грама
Търси се: плътност (ρ)
решение:
плътност:
ρ = m / V = 60/35 = 1.71 грама/ см³
4. Масата на метала е 120 грама, а обемът на метала е 60 cm³ . Каква е плътността на метала?
Известни:
Маса (m) = 120 грама
Обем (V) = 60 cm³
Желана: плътност
решение:
ρ = m / V
ρ = 120 грама / 60 см³
ρ = 2 грама/ см³
5.

Въз основа на таблицата, обект със същата плътност е…
решение:
Формула за плътност:
ρ = m / V
ρ = плътност, m = маса, V = обем

6. Въз основа на фигурата по-долу, ако масата на даден обект е 300 грама, каква е плътността на обекта?
Известни:
Маса (m) = 300 грама
Обем (V) = обем на разлятата вода = 20 cm³
Желана: плътност
решение:
ρ = m / V = 300 грама / 20 cm³ = 15 грама/ cm³
7. Масата на обекта е 316 грама, поставен в съд, както е показано на фигурата. Каква е плътността на обекта?
Известни:
Маса (m) = 316 грама
Обем (V) = обем на разлятата вода = 40 мл
Желана: плътност
решение:
Маса = 316 грама = 316/1000 кг = 0.316 кг
Обем = 40 мл = 40/1000 литра = 4/100 литра = 0.04 литра
1 литър = 1 дм³ = 1/1000 м³ = 0.001 м³
0.04 литра = (0.04)(0.001) м³ = 0.00004 м³
Плътност:
ρ = m / V = 0.316 kg / 0.00004 m 3 = 316 kg / 0.04 m 3 = 7900 kg / m 3
8.
Плътността на камъка, базирана на изображението, е…
Известни:
Маса (m) = 100 грама + 20 грама = 120 грама = 120 / 1000 килограма = 0.120 килограма
Обем (V) = 80 мл – 60 мл = 20 мл = 20 / 1000 литра = 2/100 литра = 0.02 литра
1 литър = 1 дм³ = 1/1000 м³ = 0.001 м³
0.02 литра = 0.02 x 0.001 м³ = 0.00002 м³
Желана: плътност
решение:
Плътност:
ρ = m / V = 0.120 kg / 0.00002 m 3 = 120 kg / 0.02 m 3 = 6000 kg / m 3
- Какво е плътност?
- ОтговорПлътността е мярка за това колко маса се съдържа в даден обем. Тя се изчислява чрез разделяне на масата на обекта на неговия обем: Плътност = Маса / Обем.
- Как плътността на даден обект е свързана със способността му да плава или да потъва в течност?
- ОтговорОбекти с плътност, по-голяма от тази на течността, ще потънат, докато обекти с плътност, по-малка от тази на течността, ще плават.
- Защо някои на пръв поглед големи обекти, като например масивен кораб, плуват във водата?
- ОтговорВсичко е свързано с изместения обем. Корабът, макар и тежък, има форма, която измества голям обем вода. Ако теглото на изместената вода е по-голямо или равно на теглото на кораба, корабът ще плава.
- Как температурата обикновено влияе върху плътността на веществото?
- ОтговорОбикновено с повишаване на температурата плътността на веществото намалява, защото молекулите се движат повече и са склонни да заемат по-голям обем. Има изключения, като например аномалното разширяване на водата под 4°C.
- Какво е значението на плътността на водата ?
- ОтговорСтойността на плътността на за водата е удобен еталон. Веществата с плътност по-голяма от тази ще потънат във вода, докато тези с плътност по-малка ще плават.
- Защо два обекта могат да имат еднаква маса, но различна плътност?
- ОтговорДвата обекта могат да бъдат направени от различни материали (и следователно да имат различни атомни или молекулярни структури) или могат да имат различни обеми. Обект с по-голям обем и същата маса като по-малък обект ще има по-ниска плътност.
- Как компресирането на газ влияе върху неговата плътност?
- ОтговорКомпресирането на газ намалява обема му. Тъй като масата остава постоянна, намаляването на обема ще увеличи плътността на газа.
- Защо някои тежки метали, като оловото, се усещат „по-тежки“ от други със същия размер?
- Отговор„Тежността“, която усещате, всъщност е плътността. Оловото има по-висока плътност от много други метали, така че парче олово се усеща по-тежко от друг метал със същия обем.
- Как е възможно даден обект да е по-плътен от течност, но да не потъва веднага, когато е поставен върху повърхността на течността?
- ОтговорПовърхностното напрежение понякога може да поддържа обекти, по-плътни от течността, особено ако обектът е малък или има форма, която може да бъде „задържана“ от повърхността на течността. С течение на времето обаче, ако плътността на обекта е по-голяма, той вероятно ще потъне.
- Може ли плътността на еднороден обект да бъде различна в различните точки вътре в обекта?
- ОтговорНе. За хомогенен обект плътността е равномерна навсякъде, което означава, че има еднаква стойност във всяка точка вътре в обекта.