1. Шар масай 100 грамаў, прымацаваны да аднаго канца шнура даўжынёй 30 см. Які момант інэрцыі шара адносна восі кручэння AB? Масай шнура можна занядбаць.
Вядома:
Вось кручэння ў пункце AB
Маса шара (м) = 100 грамаў = 100/1000 = 0.1 кг
Адлегласць паміж шарыкам і воссю кручэння (r) = 30 см = 0.3 м
Шукаецца: Момант інэрцыі шара (I)
Рашэнне:
I = mr² = (0.1 кг)(0.3 м² )
I = (0.1 кг)(0.09 м² )
I = 0.009 кг м²
[ірп]
2. Шар масай 100 грамаў, m1 , і шар масай 200 грамаў, m2 , злучаныя стрыжнем даўжынёй 60 см. Масай стрыжня не ўлічваецца. Вось кручэння размешчана ў цэнтры стрыжня. Які момант інэрцыі шара адносна восі кручэння?
Вядома:
Маса шара 1 (м1 ) = 100 грамаў = 100/1000 = 0.1 кг
Адлегласць паміж шарыкам 1 і воссю кручэння (r1 ) = 30 см = 30/100 = 0.3 м
Маса шара (м² ) = 200 грамаў = 200/1000 = 0.2 кг
Адлегласць паміж шарыкам 2 і воссю кручэння (r2 ) = 30 см = 30/100 = 0.3 м
Шукаецца: момант інэрцыі шарыкаў
Адказ:
I = m1 / r1 / 2 + m2/ r2 / 2
I = (0.1 кг)( 0.3 м) ² + (0.2 кг)( 0.3 м) ²
I = (0.1 кг)( 0.09 м² ) + (0.2 кг)( 0.09 м² )
I = 0.009 кг м² + 0.018 кг м²
I = 0.027 кг м²
[ірп]
3. Шар масай 200 грамаў, m 1 , і шар масай 100 грамаў, m 2, злучаныя стрыжнем даўжынёй 60 см. Масай стрыжня нельга звярнуць увагу. Вось кручэння знаходзіцца ў кропцы шара m 2. Чаму роўны момант інэрцыі шароў? Масай стрыжня нельга звярнуць увагу.
Вядома:
Маса шара 1 (м1 ) = 200 грамаў = 200/1000 = 0.2 кг
Адлегласць паміж шарыкам 1 і воссю кручэння (r1 ) = 60 см = 60/100 = 0.6 м
Маса шара 2 (м² ) = 100 грамаў = 100/1000 = 0.1 кг
Адлегласць паміж шарам 2 і воссю кручэння (r2 ) = 0 м
Шукаецца: Момант інэрцыі шарыкаў
Рашэнне:
I = m1 / r1 / 2 + m2/ r2 / 2
I = (0.2 кг)( 0,6 м) ² + (0.2 кг)(0 ) ²
I = (0.2 кг)( 0.36 м² ) + 0
I = 0.072 кг м²
[ірп]
4. Маса кожнага шарыка, злучанага шнуром, складае 100 грамаў. Даўжыня шнура — 60 см, а шырыня — 30 см. Чаму роўны момант інэрцыі шарыка адносна восі кручэння? Масай шнура можна занядбаць.
Вядома:
Маса шара = m1 = m2 = m3 = m4 = 100 грамаў = 100/1000 = 0.1 кг
Адлегласць паміж шарыкам і воссю кручэння (r1 ) = 30 см = 30/100 = 0.3 м
Адлегласць паміж шарыкам 2 і воссю кручэння (r2 ) = 30 см = 30/100 = 0.3 м
Адлегласць паміж шарыкам 3 і воссю кручэння (r3 ) = 30 см = 30/100 = 0.3 м
Адлегласць паміж шарыкам 4 і воссю кручэння (r4 ) = 30 см = 30/100 = 0.3 м
Вядома: Момант інэрцыі
Рашэнне:
I = м1 r12 + м2 r22 + м3 r32 + м4 r42
I = (0.1 кг)( 0.3 м) ² + (0.1 кг)( 0.3 м) ² + (0.1 кг)(0.3 м)² + (0.1 кг)(0.3 м) ² + (0,1 кг)(0,3 м) ²
I = (0.1 кг)( 0.09 м² ) + (0.1 кг)(0.09 м² ) + (0.1 кг)(0.09 м² ) + (0.1 кг)(0.09 м² )
I = 0.036 кг м²
[ірп]
Момант інэрцыі цвёрдага аб'екта
5. Які момант інэрцыі аднастайнага стрыжня масай 2 кг і даўжынёй 2 м? Вось кручэння размешчана ў цэнтры стрыжня.
Вядома:
Маса стрыжня (M) = 2 кг
Даўжыня стрыжня (L) = 2 м
Шукаецца: Момант інэрцыі
Рашэнне:
Формула моманту інэрцыі, калі вось кручэння знаходзіцца ў цэнтры доўгага аднастайнага стрыжня:
I = (1/12) ML 2
I = (1/12) (2 кг)( 2 м) ²
I = (1/12) (2 кг)(4 м² )
I = (1/12)(8 кг м² )
I = 8/12 кг м²
I = 2/3 кг м²
[ірп]
6. Які момант інэрцыі аднастайнага стрыжня масай 2 кг і даўжынёй 2 м? Вось кручэння размешчана на адным канцы стрыжня.
Вядома:
Маса стрыжня (M) = 2 кг
Даўжыня жорсткага стрыжня (L) = 2 м
Шукаецца: Момант інэрцыі
Рашэнне:
Формула для моманту інэрцыі, калі вось кручэння размешчана на адным канцы стрыжня:
I = (1/3) ML 2
I = (1/3) (2 кг)( 2 м) ²
I = (1/3) (2 кг)(4 м² )
I = (1/3)(8 кг м² )
I = 8/3 кг м²
[ірп]
7. Цвёрды цыліндр масай 10 кг з радыусам 0.1 м. Вось кручэння размешчана ў цэнтры цвёрдага цыліндра, як паказана на малюнку ніжэй. Чаму роўны момант інэрцыі цыліндра?
Вядома:
Маса цвёрдага цыліндра (M) = 10 кг
Радыус цыліндра (L) = 0.1 м
Шукаецца: Момант інэрцыі
Шукаецца: Момант інэрцыі
Рашэнне:
Формула моманту інэрцыі, калі вось кручэння знаходзіцца ў цэнтры цыліндра:
I = (1/2) MR2
I = (1/2) (10 кг)(0.1 м) ²
I = (1/2) (10 кг)(0.01 м² )
I = (1/2)(0.1 кг м² )
I = 0.05 кг м²
8. Аднастайная сфера масай 20 кг і даўжынёй 0.1 м. Вось кручэння, размешчаная ў цэнтры сферы, паказана на малюнку ніжэй.
Вядома:
Маса сферы (M) = 20 кг
Радыус сферы (L) = 0.1 м
Шукаецца: момант інэрцыі
Рашэнне:
Формула моманту інэрцыі, калі вось кручэння знаходзіцца ў цэнтры сферы:
I = (2/5) MR2
I = (2/5)(20 кг)(0.1 м) ²
I = (2/5)(20 кг)(0.01 м² )
I = (2/5)(0.2 кг м² )
I = 0.4/5 кг м²
I = 0.08 кг м²
[ірп]
9. Прамавугольная тонкая пласціна масай 2 кг даўжынёй 0.5 м і шырынёй 0.2 м. Вось кручэння размешчана ў цэнтры прамавугольнай пласціны, паказанай на малюнку ніжэй. Чаму роўны момант інэрцыі прамавугольніка?
Вядома:
Маса прамавугольнай пласціны (M) = 2 кг
Даўжыня пласціны (а) = 0.5 м
Шырыня пліты (b) = 0.2 м
Шукаецца: Момант інэрцыі
Рашэнне:
Формула моманту інэрцыі, калі вось кручэння знаходзіцца ў цэнтры пласціны:
I = (1/12 ) M( a² + b² )
I = (1/12)(2)( 0.5² + 0.2² )
I = (2/12)(0.25 + 0.04)
I = (1/6)(0.29)
I = 0.29/6 кг м²