1. Сталь мае даўжыню 40 см пры тэмпературы 20 ° C. Каэфіцыент лінейнага пашырэння сталі складае 12 x 10⁻⁶ ( C₂O ) ⁻¹ . Павелічэнне даўжыні і канчатковая даўжыня пры тэмпературы 70 ° C будуць…
Вядома:
Змена тэмпературы ( ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Першапачатковая даўжыня (L1 ) = 40 см
Каэфіцыент лінейнага пашырэння для сталі (α ) = 12 x 10⁻⁶ ( C₂O ) ⁻¹
Шукаецца: Змена даўжыні ( ΔL ) і канчатковая даўжыня ( L2 )
Рашэнне:
а) Змена даўжыні ( ΔL)
ΔL = αL1 + ΔT
Δ L = ( 12×10 -6 o C -1 )(40 см)(50 o C)
Δ L = (10 -6 )(24 х 10 3 ) см
ΔL = 24 × 10⁻³ см
ΔL = 24 / 10³ см
ΔL = 24 / 1000 см
ΔL = 0.024 см
б) Канчатковая даўжыня ( L2 )
L2 = L1 + ΔL
L2 = 40 см + 0.024 см
L2 = 40.024 см
[ірп]
2. Жалезны стрыжань, нагрэты ад тэмпературы 30 ° C да 80 ° C, мае канчатковую даўжыню 115 см, а каэфіцыент лінейнага пашырэння — 3×10⁻³ ° C . Якая пачатковая даўжыня і як змянілася даўжыня жалеза?
Рашэнне:
Змена тэмпературы ( ΔT) = 80 ° C – 30 ° C = 50 ° C
Канчатковая даўжыня (L2 ) = 115 см
Каэфіцыент лінейнага пашырэння ( α ) = 3× 10⁻³ o C⁻¹
Шукаецца: пачатковая даўжыня (L1 ) і змена даўжыні ( ΔL )
Рашэнне:
а) Першапачатковая даўжыня ( L1 )
Формула змены даўжыні пры лінейным пашырэнні:
ΔL = αL1 + ΔT
Формула канчатковай даўжыні :
L2 = L1 + ΔL
L2 = L1 + αL1 ΔT
L2 = L1 ( 1 + αΔT )
115 см = L 1 (1 + (3.10 -3 o C -1 )(50 o C)
115 см = L 1 (1 + 150.10⁻³ )
115 см = L 1 (1 + 0.15)
115 см = L 1 (1.15)
|
L 1 = 115 см / 1.15 L 1 = 100 см б) змяненне даўжыні ( ΔL ) ΔL = L2 – L1 ΔL = 115 см – 100 см ΔL = 15 см |
[ірп]
3. Пры тэмпературы 25 ° C даўжыня шкла складае 50 см. Пасля награвання канчатковая даўжыня шкла складае 50.9 см. Каэфіцыент лінейнага пашырэння складае α = 9 x 10⁻⁶ C⁻¹ . Вызначце канчатковую тэмпературу шкла…
Вядома:
Першапачатковая даўжыня (L1 ) = 50 см
Канчатковая даўжыня (L2 ) = 50.09 см
Змена даўжыні ( ΔL ) = 50.2 см – 50 см = 0.09 см
Каэфіцыент лінейнага пашырэння ( α) = 9 x 10⁻⁶ o C⁻¹
Пачатковая тэмпература (T1 ) = 25 ° C
Жаданая: канчатковая тэмпература ( T2 )
Рашэнне:
ΔL = αL + 1 ΔT
ΔL = αL1 ( T2 – T1 )
0.09 см = ( 9 x 10⁻⁶ ° C) (50 см )(T² – 25 ° C)
0.09 = (45 х 10⁻⁶ )(T² – 25)
0.09 / (45 х 10⁻⁶ ) = T² – 25
0.002 x 10² = T² – 25
2 x 10² = T² – 25
200 = Т2 – 25
Т2 = 200 + 25
T2 = 225 ° C
Канчатковая тэмпература складае 225 ° C.
[ірп]
4. Пачатковая даўжыня металу складае 1 метр, а канчатковая — 1.02 м. Змена тэмпературы складае 50 Кельвінаў. Вызначце каэфіцыент лінейнага пашырэння!
Вядома:
Пачатковая даўжыня (L1 ) = 1 метр
Канчатковая даўжыня (L² ) = 1.02 метра
Змена даўжыні ( ΔL ) = L2 – L1 = 1.02 метра – 1 метр = 0.02 метра
Змена тэмпературы (ΔT ) = 50 Кельвінаў = 50 ° C
Шукаецца: каэфіцыент лінейнага пашырэння
Рашэнне:
ΔL = αL1 + ΔT
0.02 м = α (1 м ) (50 ° C)
0.02 = α ( 50 ° C)
α = 0.02 / 50 ° C
α = 0.0004 ° C
α = 4 x 10⁻⁴ ° C
[wpdm_package id='694′]
- Пераўтварэнне тэмпературных шкал
- Лінейнае пашырэнне
- Пашырэнне плошчы
- Пашырэнне аб'ёму
- Цяпло
- Механічны эквівалент цяпла
- Удзельная цеплаёмістасць і цеплаёмістасць
- Схаваная цеплыня, цеплыня плаўлення, цеплыня выпарэння
- Эканомія энергіі пры цеплаперадачы