Maili Müstəvi Suallarının 9 Nümunəsi
Bu sualın müzakirəsini daha yaxşı başa düşmək üçün Nyuton qanunları , normal qüvvə və sürtünmə qüvvəsi haqqında materialı araşdırın .
1. Şəkildə göstərildiyi kimi, 5 kq-lıq blok hamar maili müstəvidə buraxılır! (g = 10 ms −2 və tg 37 o = 3/4). Blokun sürətlənməsi...
A. 4,5 ms-2
B. 6,0 ms −2
C. 7,5 ms −2
D. 8,0 ms −2
E. 10,0 ms −2
Müzakirə
Məlumdur ki:
m = 5 kq, q = 10 m/s 2
w = mq = (5)(10) = 50 N
alt tərəfin uzunluğu = 4
şaquli tərəfin uzunluğu = 3
Alt tərəf = 4, şaquli tərəf = 3 olduğundan, hipotenuz = 5. Bunu Pifaqor düsturundan istifadə edərək sübut edə bilərsiniz.
Sual: blokun (a) sürətlənməsi?
Cavab:
Blokun hərəkət etməsinə səbəb olan qüvvə w x- dir . Maili müstəvi hamar olduğundan sürtünmə yoxdur.
wx = w sin θ = (w)(şaquli tərəf / hipotenuz) 
w x = (50)(3/5)
w x = 30 Nyuton
Blokun sürətlənməsi (a) nədir?
Σ F = ma
w x = ma
30 = (5) a
a = 30 / 5
a = 6 m/s 2
Düzgün cavab B-dir.
2. Şəklə baxın! Blok əvvəlcə sükunətdədir, sonra maili müstəviyə paralel F qüvvəsi ilə yuxarı çəkilir. Blokun kütləsi 8 kq, sürtünmə əmsalı µ s = 0,5 və θ = 45 o- dur. Blokun tam yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsi ... olmalıdır.
A. 40 N
B. 60 N
C. 60√2 N
D. 80 N
E. 80√2 N
Müzakirə
Məlumdur ki :
Statik sürtünmə əmsalı (µ s ) = 0,5
Bucaq (θ) = 45 o
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Blokun kütləsi (m) = 8 kiloqram
Blokun çəkisi (w) = mq = (8 kq)(10 m/s² ) = 80 kq m/s² = 80 Nyuton
Sual : Blokun yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsinin böyüklüyü
Cavab :
Əgər F ≥ wx + fs olarsa , blok yuxarı doğru hərəkət edəcək.
Cazibə qüvvəsinin meylli müstəviyə paralel komponenti :
w x = w sin θ = (80)(sin 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Maili müstəviyə perpendikulyar cazibə qüvvəsinin komponenti :
w y = w cos θ = (80)(cos 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Normal qüvvə :
N = w y = 40√2
Statik sürtünmə qüvvəsi :
f s = µ s N = (0,5)(40√2) = 20√2
Blokun yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsinin böyüklüyü :
F ≥ w x + f s
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 Nyuton
Düzgün cavab C-dir.
3. Aşağıdakı şəkildə göstərildiyi kimi, 8 kq kütləli blok kobud maili müstəvi üzərində yerləşdirilib. Blokun aşağı sürüşməsinin qarşısını almaq üçün tələb olunan minimum xarici qüvvə… (sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8, g = 10 ms -2 , µ k = 0,1) -dir.
A. 6,4 N
B. 4,6 N
C. 48,5 N
D. 54,4 N
Şərq 68,8 Şimal
Müzakirə
Məlumdur ki :
Blokun kütləsi (m) = 8 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Blokun çəkisi (w) = mq = (8)(10) = 80 Nyuton
Sin 37 o = 0,6
Cos 37 o = 0,8
Kinetik sürtünmə əmsalı (µk ) = 0,1
N = w y = w cos 37 o = (80)(0,8) = 64 Nyuton
Sual : Blokun sürüşməməsi üçün onu dəstəkləmək üçün lazım olan minimum xarici qüvvə (F).
Cavab :
F = w x olduqda blok aşağı sürüşmür
Cazibə qüvvəsinin meylli müstəviyə paralel komponenti :
w x = w sin θ = (80)(sin 37) = (80)(0,6) = 48
f k = µ k N = (0,1)(64) = 6,4
Blokun aşağı sürüşməməsi üçün minimum qüvvə F :
F + f k – w x = 0
F = w x – f k = 48 – 6,4 = 41,6 Nyuton
4. 5,0 kq kütləli cisim 71 N qüvvə ilə (g = 10 m s -2 , sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8) kobud maili müstəvi üzərində iplə yuxarı çəkilir. Əgər cisimlə müstəvi arasındakı sürtünmə əmsalı 0,4-dürsə, cismin yaşadığı təcil...
A. 0,5 ms-2
B. 2 ms -2
C. 2,5 ms -2
D. 3 ms -2
E. 5 ms -2
Müzakirə
Məlumdur ki :
Cismin kütləsi (m) = 5 kq
4. 2012/2013 SMA Fizika Milli İmtahan Sualları SA 67 № 5
5,0 kq ağırlığında bir cisim 71 N qüvvəsi ilə (g = 10 m s -2 , sin 37 o = 0,6, cos 37 o = 0,8) kobud maili müstəvi üzərində iplə yuxarı çəkilir. Əgər cisimlə müstəvi arasındakı sürtünmə əmsalı 0,4-dürsə, cismin yaşadığı təcil...
A. 0,5 ms -2
B. 2 ms -2
C. 2,5 ms -2
D. 3 ms -2
E. 5 ms -2
Müzakirə
Məlumdur ki :
Cismin kütləsi (m) = 5 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2
Obyektin çəkisi (w) = mq = (5)(10) = 50 Nyuton
F qüvvəsi = 71 Nyuton
Sin 37 o = 0,6
Cos 37 o = 0,8
Sürtünmə əmsalı = 0,4
Sual : Obyektin sürətlənməsi (a)
Cavab :
Nəticəvi Qüvvə
Əvvəlcə cisimə təsir edən nəticə qüvvəsini hesablayın.
Maili müstəviyə paralel cazibə qüvvəsinin komponenti :
w x = w sin θ = (50)(sin 37) = (50)(0,6) = 30
Maili müstəviyə perpendikulyar olan cazibə qüvvəsinin komponenti :
w y = w cos θ = (50)(cos 37) = (50)(0,8) = 40
Adi Stil :
N = w y = 40
Kinetik sürtünmə qüvvəsi :
f k = µ k N = (0,4)(40) = 16
Meylli müstəvidə təsir edən nəticə qüvvəsi:
∑ F = F – w x – f k = 71 – 30 – 16 = 25 Nyuton
Bir obyektin sürətlənməsi
Bir cismin sürətlənməsi Nyutonun ikinci qanun düsturu ilə hesablanır:
a = ∑F / m = 25 / 5 = 5 m/s 2
Düzgün cavab E-dir.
5.
Şəkilə baxın! Blok əvvəlcə sükunətdədir, sonra maili müstəviyə paralel F qüvvəsi ilə yuxarı çəkilir. Blokun kütləsi 8 kq, sürtünmə əmsalı µ-dür.s = 0,5 və θ = 45oBlokun yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsi ... olmalıdır.
A. 40 N
B. 60 N
C. 60√2 N
D. 80 N
E. 80√2 N
Müzakirə
Məlumdur :
Əmsal statik sürtünmə (µs) = 0,5
Bucaq (θ) = 45o
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Blokun kütləsi (m) = 8 kiloqram
Blokun çəkisi (w) = mq = (8 kq)(10 m/s)2) = 80 kq m/s2 = 80 Nyuton
Sorğu Blokun yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsinin böyüklüyü
Cavab :
Sağ blok yuxarı hərəkət edəcək, əgər F ≥ wx + fs.
Cazibə qüvvəsinin meylli müstəviyə paralel komponenti :
wx = w sin θ = (80)(sin 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Maili müstəviyə perpendikulyar cazibə qüvvəsinin komponenti :
wy = w cos θ = (80)(cos 45) = (80)(0,5√2) = 40√2
Normal qüvvə :
N = wy = 40√2
Statik sürtünmə qüvvəsi :
fs = µs N = (0,5)(40√2) = 20√2
Blokun yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsinin böyüklüyü :
F ≥ wx + fs
F ≥ 40√2 + 20√2
F ≥ 60√2 Nyuton
Düzgün cavab C-dir.
6.
Aşağıdakı şəkildə göstərildiyi kimi, 8 kq kütləli blok kobud maili müstəvi üzərində yerləşdirilib. Blokun aşağı sürüşməsinin qarşısını almaq üçün tələb olunan minimum xarici qüvvə... (sin 37)-dir.o = 0,6, cos 37o = 0,8, g = 10 ms-2, µk = 0,1)
A. 6,4 N
B. 4,6 N
C. 48,5 N
D. 54,4 N
Şərq 68,8 Şimal
Müzakirə
Məlumdur :
Blokun kütləsi (m) = 8 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Blokun çəkisi (w) = mq = (8)(10) = 80 Nyuton
Günah 37o = 0,6
Çünki 37o = 0,8
Kinetik sürtünmə əmsalı (µk) = 0,1
Sorğu Blokun aşağı sürüşməməsi üçün onu saxlayan minimum xarici qüvvə (F)
Cavab :
Blok aşağı sürüşmür, əgər F = wx
Cazibə qüvvəsinin meylli müstəviyə paralel komponenti :
wx = w sin θ = (80)(günah 37) = (80)(0,6) = 48
fk = µk N = (0,1)(64) = 6,4
Blokun aşağı sürüşməməsi üçün minimum qüvvə F :
F + fk - wx = 0
F = wx - fk = 48 – 6,4 = 41,6 Nyuton
7.
5,0 kq kütləli cisim, 71 N (g = 10 m/s) qüvvə ilə kəndirlə kobud maili müstəvidən yuxarı çəkilir.-2, günah 37o = 0,6, cos 37o = 0,8). Əgər cisimlə müstəvi arasındakı sürtünmə əmsalı 0,4-dürsə, cismin yaşadığı təcil...
A. 0,5 ms-2
B. 2 ms-2
C. 2,5 ms-2
D. 3 ms-2
E. 5 ms-2
Müzakirə
Məlumdur :
Cismin kütləsi (m) = 5 kq
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s2
Obyektin çəkisi (w) = mq = (5)(10) = 50 Nyuton
F qüvvəsi = 71 Nyuton
Günah 37o = 0,6
Çünki 37o = 0,8
Sürtünmə əmsalı = 0,4
Sorğu Obyektin sürətlənməsi (a)
Cavab :
Nəticəvi Qüvvə
Əvvəlcə cisimə təsir edən nəticə qüvvəsini hesablayın.
Cazibə qüvvəsinin meylli müstəviyə paralel komponenti :
wx = w sin θ = (50)(günah 37) = (50)(0,6) = 30
Maili müstəviyə perpendikulyar cazibə qüvvəsinin komponenti :
wy = w cos θ = (50)(cos 37) = (50)(0,8) = 40
Normal qüvvə :
N = wy = 40
Kinetik sürtünmə qüvvəsi :
fk = µk N = (0,4)(40) = 16
Meylli müstəvidə təsir edən nəticə qüvvəsi:
∑F = F – wx - fk = 71 – 30 – 16 = 25 Nyuton
Bir obyektin sürətlənməsi
Bir cismin sürətlənməsi Nyutonun ikinci qanun düsturu ilə hesablanır:
a = ∑F / m = 25 / 5 = 5 m/s2
Düzgün cavab E-dir.
8. Şəklə baxın! Blok əvvəlcə sükunətdədir, sonra maili müstəviyə paralel F qüvvəsi ilə yuxarı çəkilir. Blokun kütləsi 2 kq, statik sürtünmə əmsalı = 0,3 və bucağı = 45 o- dur. Blokun tam yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsi ... g = 10 m/ s² olmalıdır .
Müzakirə
Məlumdur ki:
m = 2 kq, q = 10 m/s2, = 45o, μs = 0,3
Sual: Blokun tam yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsi nə qədər böyükdür?
Cavab:
Məlumat: F = dartılma qüvvəsi, w = cazibə qüvvəsi, wx = maili müstəvinin səthinə paralel olan blokun çəkisinin komponenti, wy = maili müstəvinin səthinə perpendikulyar olan blokun çəkisinin komponenti, N = normal qüvvə, fs = statik sürtünmə qüvvəsi.
Sualda statik sürtünmə əmsalı məlumdur, bu o deməkdir ki, maili müstəvinin səthi kobuddur və blokun hərəkətini maneə törədən sürtünmə qüvvəsi mövcuddur.
Blokun yuxarıya doğru hərəkət etməsi üçün F qüvvəsi w-yə bərabər olmalıdır.x +fsF w-dən böyük olduqda cisim yuxarıya doğru hərəkət edir.x +fs.
w = mg = (2)(10) = 20 Nyuton
wx = w sin 45o = (20)(½ √2) = 10√2 Nyuton
wy = w cos 45o = (20)(½√2) = 10√2 Nyuton
N = wy = 10√2
fs = μs N = (0,3)(10√2) = 3√2 Nyuton
Beləliklə, blok yuxarıya doğru hərəkət edəcək:
F = wx +fs = 10√2 + 3√2= 13√2 Nyuton
Düzgün cavab C-dir.
9. Aşağıdakı şəkildə göstərildiyi kimi, 2 kq kütləli cisim maili müstəvi üzərində yerləşdirilib. Əgər blok və maili müstəvi arasındakı statik sürtünmə əmsalı 0,2√3 və g = 10 ms –2 olarsa , cismi hərəkət etdirən nəticə qüvvəsi...

Müzakirə
Məlumdur ki:
m = 2 kq, q = 10 m/s2, = 30o, μs = 0,2√3
Sual: Bir cismi hərəkət etdirən nəticə qüvvəsi?
Cavab:
Sürtünmə həmişə cismin hərəkətini maneə törədir, buna görə də sürtünmə qüvvəsinin istiqaməti cismin hərəkət istiqamətinin əksi kimi təsvir olunur. Cisim aşağıya doğru hərəkət etdiyi güman edilir, buna görə də sürtünmə qüvvəsi yuxarıya doğru təsvir olunur. Cisim aşağıya doğru hərəkət etdiyi güman edilir, çünki onu yuxarı çəkən heç bir qüvvə yoxdur.
w = mg = (2)(10) = 20 Nyuton
wx = w sin 30o = (20)( ½ ) = 10 Nyuton
wy = w cos 30o = (20)( ½ √3) = 10√3 Nyuton
N = wy = 10√3 Nyuton
fs = μs N = (0,2√3)(10√3) = (2)(3) = 6 Nyuton
Bir cismi hərəkət etdirən nəticə qüvvəsi:
F = wx - fs = 10 – 6 = 4 Nyuton
wx f-dən böyüks beləliklə, cisim aşağıya, w istiqamətində hərəkət edirx.
Düzgün cavab A-dır.
Sual mənbəyi:
Orta məktəb/Peşə Liseyi üçün Milli İmtahan Fizika Sualları