6 exempel på frågor om elektrisk energi
1. En student sätter på en TV i genomsnitt 6 timmar varje dag. TV:n är ansluten till en 220 volts strömförsörjning, så strömmen som flyter genom TV:n är 0,5 ampere. Om PLN sätter tariffen till 600,00 rupier/kWh, då är kostnaden för att använda TV:n i 1 månad (30 dagar)….
A. 9 900,00 kr.
B. 11 880,00 kr.
C. Rp. 19 800,00
D. 23 760,00 kr.
Diskussion
Det är känt att:
TV-användningstid = 6 timmar x 30 = 180 timmar
Spänning (V) = 220 volt
Strömstyrka (I) = 0,5 ampere
Elpris = 600,00 rupier / kWh
Fråga: Kostnad för elförbrukning för TV i 1 månad (30 dagar)
Jawab:
TV-effekt:
P = VI = (220 Volt)(0,5 Ampere) = 110 Volt Ampere = 110 Watt
Elektrisk energi = elektrisk effekt x tidsintervall
TV:ns elektriska energi = 110 watt x 180 timmar = 19800 wattimmar = 19,8 kilowattimmar = 19,8 kilowattimmar = 19,8 kWh
Kostnad för att använda el för TV i 1 månad:
19,8 kWh x Rp. 600,00 / kWh = Rp. 11 880,00
Det rätta svaret är B.
2. I ett hus finns det 4 20W-lampor, 2 10W-lampor och 3 40W-lampor som lyser i 5 timmar varje dag. Om elpriset per kWh är 500,00 Rp, då är kostnaden som måste betalas på 1 månad (30 dagar)...
A. 9 900,00 kr.
B. 11 880,00 kr.
C. Rp. 19 800,00
D. 23 760,00 kr.
Diskussion
Det är känt att:
4 20 Watts lampor = 4 x 20 Watt = 80 Watt
2 10 Watts lampor = 2 x 10 Watt = 20 Watt
3 40 Watts lampor = 3 x 40 Watt = 120 Watt
Total effekt (W) = 80 watt + 20 watt + 120 watt = 220 watt
Tidsintervall (t) = 5 timmar x 30 = 150 timmar
Elpris per kWh = 500,00 rupier
Frågat: Kostnader som måste betalas inom 1 månad
Jawab:
Elektrisk energi = Eleffekt x Tidsintervall = 220 Watt x 150 timmar = 33000 Wattimmar = 33 kilowattimmar = 33 kilowattimmar = 33 kWh
Avgifter att betala:
(33 kWh)(Rp 500,00/kWh) = Rp 16 500
Det rätta svaret är D.
3. Herr Budis hus använder elektrisk utrustning bestående av 3 lampor på 20 W vardera och 3 lampor på 40 W vardera, som alla används i 12 timmar per dag. En 250 W vattenpump används i 4 timmar per dag och ett 300 W strykjärn används i 2 timmar per dag. Om eltariffen är 600,00 Rp/kWh, är elräkningen som herr Budi måste betala i 1 månad (30 dagar)…..
A. 9 900,00 kr.
B. 59 680,00 kr.
C. 64 820,00 kr.
D. 67 680,00 kr.
Diskussion
Det är känt att:
Lampeffekt = 3 (20 Watt) + 3 (40 Watt) = 60 Watt + 120 Watt = 180 Watt och lampans användningstid = 12 timmar x 30 = 360 timmar
Vattenpumpens effekt = 250 watt och vattenpumpens användningstid = 4 timmar x 30 = 120 timmar
Strykjärnets effekt = 300 watt och strykjärnets användningstid = 2 timmar x 30 = 60 timmar
Fråga: Kostnader som ska betalas för en månad (30 dagar)
Jawab:
Elektrisk energi = elektrisk effekt x tid
Lampenergi = (180 watt) (360 timmar) = 64 800 wattimmar = 64,8 kilowattimmar
Vattenpumpens energi = (250 Watt) (120 timmar) = 30 000 Wattimmar = 30 kilowattimmar
Järnenergi = (300 watt) (60 timmar) = 18 000 wattimmar = 18 kilowattimmar
Total förbrukad elektrisk energi = 64,8 + 30 + 18 = 112,8 kilowattimmar = 112,8 kilowattimmar = 112,8 kWh.
Kostnad att betala för en månad = (112,8 kWh) ( 600,00 rupier / kWh) = 67 680 rupier
Det rätta svaret är D.
4. Ett hus använder följande dagliga elektriska apparater...
Hur mycket elektrisk energi används på 1 månad (30 dagar)?
A. 146 kWh
B. 78 kWh
C. 52 kWh
D. 26 kWh
Diskussion
Det är känt att:
Glödlampans effekt = 5 x 20 Watt = 100 Watt och glödlampans användningstid = 12 timmar x 30 = 360 timmar
Neonlampans effekt = 6 x 10 Watt = 60 Watt och glödlampans användningstid = 10 timmar x 30 = 300 timmar
TV-effekt = 1 x 80 Watt = 80 Watt och TV:ns användningstid = 10 timmar x 30 = 300 timmar
Fråga: Hur mycket elektrisk energi används under 30 dagar?
Jawab:
Elektrisk energi = elektrisk effekt x tidsintervall
Glödlampans elektriska energi = 100 watt x 360 timmar = 36 000 wattimmar = 36 kilowattimmar = 36 kWh
Neonlampans elektriska energi = 60 watt x 300 timmar = 18 000 wattimmar = 18 kilowattimmar = 18 kWh
TV:ns elektriska energi = 80 watt x 300 timmar = 24 000 wattimmar = 24 kilowattimmar = 24 kWh
Total elektrisk energi = 36 kWh + 18 kWh + 24 kWh = 78 kWh
kWh = kilowattimme = kilowattimme
Det rätta svaret är B.
5. Titta på bilden av den elektriska apparaten nedan! Apparatens elektriska effekt visas på bilden och apparaten används i 30 minuter, sedan är mängden elektrisk energi som används…..
A. 3 360 kilojoule
B. 540 kilojoule
Cirka 600 kilojoule
D. 900 kilojoule
Diskussion
Det är känt att:
Elektrisk effekt (P) = 300 Watt = 300 Joule/sekund
Tidsintervall (t) = 30 minuter = 30 (60 sekunder) = 1800 sekunder
Fråga: Hur mycket elektrisk energi används?
Jawab:
En effekt på 300 joule per sekund innebär att strykjärnet förbrukar 300 joule energi varje sekund. Om det används i 1 800 sekunder förbrukar strykjärnet 540 000 joule elektrisk energi = 540 kilojoule.
Det rätta svaret är B.
6. En familj använder elektrisk energi i en månad (30 dagar) för elektriska apparater enligt följande tabell!

Tvättmaskinens, TV:ns och AC:ns elkraft är…

Diskussion
Tvättmaskinens elenergi = 12 kWh = 12 000 wattimmar, användningstid = 2 timmar x 30 = 60 timmar
TV:ns elektriska energi = 19,2 kWh = 19 200 wattimmar, användningstid = 8 timmar x 30 = 240 timmar
AC elektrisk energi = 72 kWh = 72 000 wattimmar, användningstid = 6 timmar x 30 = 180 timmar
Elektrisk effekt = elektrisk energi / tid
Tvättmaskinens effekt = 12 000 wattimmar / 60 timmar = 200 watt
TV-effekt = 19 200 wattimmar / 240 timmar = 80 watt
Växelström = 72 000 wattimmar / 180 timmar = 400 watt
Det rätta svaret är B.
Frågekälla:
Nationella frågor till gymnasiet/islamiska gymnasieprovet i naturvetenskap