1. Një person është në një ashensor që lëviz lart me një shpejtësi konstante . Pesha e personit është 800 N. Menjëherë litari i ashensorit këputet, kështu që ashensori bie. Përcaktoni forcën normale të vepruar nga dyshemeja e ashensorit mbi personin pak para dhe pasi litari i ashensorit është këputur.
A. 800 N dhe 0
B. 800 N dhe 800 N
C. 1600 N dhe 0
D. 1600 N dhe 800 N
I njohur:
Pesha (p) = 800 Njuton
Kërkohet: Forca normale (N)
zgjidhje:
Para se të këputet litari i ashensorit
Kur personi qëndron në dyshemenë e ashensorit, pesha vepron mbi të kur drejtimi i personit është poshtë. Ai person është në qetësi, kështu që duhet të ketë një forcë normale që vepron mbi të, ku drejtimi i forcës normale është lart dhe madhësia e forcës normale është e njëjtë me madhësinë e peshës.
Meqenëse personi është në qetësi në ashensor dhe ashensori lëviz me një shpejtësi konstante (jo nxitim), kështu që nuk ka forcë neto që të veprojë mbi personin.
∑F = 0
N – w = 0
N = w
N = 800 Njuton
Pasi u këput litari i ashensorit
Pasi litari i ashensorit këputet, ashensori dhe personi bien lirisht së bashku, ku madhësia dhe drejtimi i nxitimit të tyre janë të njëjta me nxitimin për shkak të gravitetit. Nuk ka forcë normale mbi personin.
Përgjigja e saktë është A.
2. Një bllok me një masë prej 20 gramësh lëviz me një shpejtësi konstante në një dysheme të ashpër horizontale me një shpejtësi konstante nëse një forcë e jashtme prej 2 N vepron mbi bllokun. Përcaktoni madhësinë e forcës së fërkimit që përjeton blloku.
A. 0.3 N
B. 1.4 N
C. 2.0 N
D. 3.6 N
I njohur:
Masa (m) = 20 gramë
Forca (F) = 2 Njuton
Kërkohet: Madhësia e forcës së fërkimit të përjetuar nga blloku.
zgjidhje:
Bazuar në ligjin e parë të lëvizjes së Njutonit, nëse një bllok lëviz me një shpejtësi konstante, atëherë blloku nuk ka nxitim. Blloku lëviz me një shpejtësi konstante dhe nuk ka nxitim nëse:
– Madhësia e forcës së fërkimit (F fric ) është e njëjtë me madhësinë e forcës së jashtme (F)
– Forca e fërkimit (F fric ) ka drejtim të kundërt me forcën e jashtme (F)
Zbatoni ligjin e parë të lëvizjes së Njutonit:
∑ F = 0
F – F fërkim = 0
F = F fërkim
F fric = 2 Njuton
Përgjigja e saktë është C.
3. Një plan i pjerrët i lëmuar me gjatësi 0.6 m dhe lartësi 0.4 m. Një bllok me peshë prej 1350 N do të lëvizë lart duke përdorur planin e pjerrët. Përcaktoni madhësinë e forcës së nevojshme për të lëvizur bllokun.
A. 100 N
B. 300 N
C. 600 N
D. 900 N
I njohur:
Pesha e bllokut (w) = 1350 Njuton
hyp = 0.6 m
opp = 0.4 m
Kërkohet: Forca minimale
zgjidhje:
hyp = ac = 0.6 m
opp = bc = 0.4 m
Sin θ = bc / ac = 0.4 / 0.6 = 4/6 = 2/3
Bazuar në ligjin e parë të lëvizjes së Njutonit, blloku fillon të lëvizë lart atëherë forca e jashtme (F) është të paktën e njëjtë me përbërësin horizontal të peshës (w x ).
∑ F = 0
F – w x = 0
F = w x
Nëse F = wx , atëherë objekti fillon të lëvizë lart me shpejtësi konstante.
w x = w sin θ = (1350)(2/3) = (2)(450) = 900 Njuton
Përgjigja e saktë është D.
4. Tre forca, F 1 = 22 N, F 2 = 18 N dhe F 3 = 40 N veprojnë mbi një bllok. Cila figurë përshkruan ligjin e parë të Njutonit.

zgjidhje:
Ligji i parë i Njutonit: Forca neto (ΣF) = 0.
A. F1 + F2 – F3 = 22 N + 18 N – 40 N = 40 N – 40 N = 0
B. F2 + F3 – F1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (djathtas)
C. F2 + F3 – F1 = 18 N + 40 N – 22 N = 58 N – 22 N = 36 N (djathtas)
D. F 1 + F 3 – F 2 = 22 N + 40 N – 18 N = 62 N – 18 N = 44 N (majtas)