Primeri vprašanj o linearnem gibalnem gibu

8 primerov vprašanj o linearnem gibalnem gibu

1. Predmet z maso 1 kg se giblje s hitrostjo 10 m/s. Momentum predmet je …
Razprava
Znano je :
Masa (m) = 1 kg
Hitrost (v) = 10 m/s
Vprašal : linearni moment (p)
Jawab :
Formula za gibalno količino: p = mv
Opis: p = gibalna količina, m = masa, v = hitrost.
Gibalna količina telesa je:
p = mv = (1)(10) = 10 kg m/s2

2. Dva telesa, vsako z maso 2 kg in 4 kg, se gibljeta s hitrostjo 20 m/s. Gibalna količina vsakega telesa je…
Razprava
Znano je :
Masa predmeta A (mA) = 2 kg
Masa predmeta B (mB) = 4 kg
Hitrost objekta A (vA) = 20 m/s
Hitrost objekta B (vB) = 20 m/s
Vprašal : gibalna količina telesa A (pA) in gibalno količino telesa B (pB)
Jawab :
Gibalna količina telesa A :
pA = mA vA = (2)(20) = 40 kg m/s
Gibalna količina telesa B :
pB = mB vB = (4)(20) = 80 kg m/s
Če sta hitrosti obeh teles enaki, ima teleso z večjo maso večji gibalni moment.

3. Predmet A in B imata maso po 2 kg. Predmet A se giblje s hitrostjo 2 m/s, predmet B pa s hitrostjo 4 m/s. Gibalna količina predmeta A in predmeta B je…
Razprava
Znano je :
Masa predmeta A (mA) = 2 kg
Masa predmeta B (mB) = 2 kg
Hitrost objekta A (vA) = 2 m/s
Hitrost objekta B (vB) = 4 m/s
Vprašal : gibalna količina telesa A (pA) in gibalno količino telesa B (pB)
Jawab :
Gibalna količina telesa A :
pA = mA vA = (2)(2) = 4 kg m/s
Gibalna količina telesa B :
pB = mB vB = (2)(4) = 8 kg m/s
Če sta masi obeh teles enaki, ima teleso z večjo hitrostjo večji gibalni moment.

4. Predmet z maso 5 kg miruje. Gibalna količina predmeta je…
Razprava
Znano je :
Masa predmeta (m) = 5 kg
Hitrost objekta (v) = 0
Vprašal : gibalna količina telesa (p)
Jawab :
p = mv = (5)(0) = 0
Če telo miruje, potem je gibalna količina telesa enaka nič, ne glede na to, kako velika je njegova masa.

5. V bejzbolski tekmi se žoga z maso 0,5 kg sprva giblje s hitrostjo 2 ms -1 . Nato žogo udarimo s silo F, ki deluje v nasprotni smeri gibanja žoge, tako da se hitrost žoge spremeni na 6 ms -1 . Če je žoga v stiku z palico 0,01 sekunde, je sprememba gibalne količine ...

A. 8 kg ms -1

B. 6 kg ms -1

C. 5 kg ms -1

D. 4 kg ms -1

E. 2 kg ms -1

Razprava

Znano je, da:

Masa krogle (m) = 0,5 kg

Začetna hitrost (v o ) = 2 m/s

Končna hitrost (v t ) = -6 m/s

Časovni interval (t) = 0,01 sekund

Vprašano: Sprememba zagona

Odgovor:

Formula za spremembo gibalne količine:

∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )

∆ p = (0,5 kg)(- 6 m/s – 2 m/s)

∆ p = (0,5 kg)(-8)

∆ p = 4 kg m/s

Pravilen odgovor je D.

6. Predmet z maso 100 gramov se giblje s hitrostjo 5 ms -1 . Za zaustavitev predmeta deluje uporna sila F, ki traja 0,2 s. Velikost sile F je ...

A. 0,5 N

B. 1,0 S

C. 2,5 N

D. 10 S

V. 25 S

Razprava

Znano je, da:

Masa predmeta (m) = 100 gramov = 100/1000 = 0,1 kg

Začetna hitrost telesa (v o ) = 5 m/s

Končna hitrost objekta (v t ) = 0

Čas trka (Δt) = 0,2 sekunde

Vprašanje: Velikost sile F

Odgovor:

Izrek o impulzu in gibalni količini pravi, da je impulz enak spremembi gibalne količine.

I = ΔP

F(Δt) = m( vt – vo )

F(0,2) = 0,1(0 – 5)

F(0,2) = 0,1(–5)

F(0,2) = -0,5

F = -0,5 / 0,2

F = -2,5 N

Velikost sile je 2,5 Newtona. Negativni predznak označuje smer sile. Negativni predznak Gaa pomeni, da je sila usmerjena v nasprotno smer od gibanja telesa.

Pravilen odgovor je C.

7. Teniška žogica z maso 100 gramov pade na tla z višine 20 cm brez začetne hitrosti. Po udarcu ob tla se žogica odbije s hitrostjo 1 ms -1 in (g = 10 ms -2 ). Sprememba gibalne količine, ki jo doživi žogica, je ...

A. 0,1 Ns

B. 0,3 Ns

C. 0,5 Ns

D. 0,8 Ns

E. 0,9 Ns

Razprava

Znano je, da :

Masa krogle (m) = 100 gramov = 0,1 kg

Višina (v) = 20 cm = 0,2 metra

Pospešek zaradi gravitacije (g) = 10 m/ s²

Hitrost žoge takoj po udarcu ob tla (vt ) = 1 m/s

Vprašanje : sprememba gibalne količine žoge

Odgovor :

Hitrost žoge pred udarcem (v)o)

Izračunajte hitrost krogle pred udarcem z uporabo formule za prosti pad. Glede na višino prostega pada krogle (h) = 0,2 metra, pospešek zaradi gravitacije (g) = 10 m/s² in hitrost krogle, ko udari ob tla, se uporabi formula v² = 2gh.

v 2 = 2 (10)(0,2) = 4

v = √4 = -2 m/s

Predznak je negativen, ker je smer gibanja žoge pred trkom s tlemi nasprotna smeri gibanja žoge po trku s tlemi.

Sprememba gibalne količine krogle (Δp)

Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Newton sekunde

Pravilen odgovor je B.

8. Predmet, ki je bil sprva v mirovanju, se je razdelil na dva dela v razmerju 3:2. Del z večjo maso je bil vržen s hitrostjo 20 ms -1 . Torej je hitrost, s katero je bil vržen manjši del, ...

A. 13,3 ms –1

B. 20 ms –1

C. 30 ms –1

D. 40 ms –1

E. 60 ms –1

Razprava

Znano je, da:

Masa telesa 1 pred trkom = m

Hitrost predmeta 1 pred trkom = 0 (predmet miruje)

Masa dela 1 po trku (m² ) = 1m

Masa dela 2 po trku (m² ) = 2m

Hitrost dela 1 po trku (v 1 ') = 20 m/s

Vprašanje: Hitrost dela 2 po trku (v 2 ')

Odgovor:

Formula za zakon o ohranitvi gibalne količine:

m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '

(m)(0) = (3m)(20) + (2m) v 2 '

0 = 60 m + (2 m) v 2 '

60 m = -2 m v 2 '

60 = -2 proti 2 '

v2 ' = -60/2

v2 ' = -30 m/s

Negativni predznak pomeni, da je smer gibanja dela 2 nasprotna smeri dela 1. Na primer, če je del 1 vržen proti vzhodu, potem je del 2 vržen proti zahodu.

Pravilen odgovor je C.

Vir vprašanja:

Vprašanja iz fizike za nacionalni izpit za višjo srednjo šolo/poklicno srednjo šolo

Pustite komentar