Elektrostatická sila – problémy a riešenia
1. Ak je statická elektrická sila 144 N, aká je vzdialenosť medzi oboma nábojmi … (1 μC = 10⁻⁶ C a k = 9.10⁻⁶ Nm² · C⁻² )

Známe:
Elektrická sila (F 12 ) = 144 N
Náboj 1 (q² ) = 10 μC = 10 x 10⁻⁶ C
Náboj 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C
Konštanta (k) = 9 x 10 ^ 9 Nm² · C⁻²
C = Coulomb, N = Newton, m = meter
Hľadaná: Vzdialenosť medzi oboma nábojmi (r)
riešenie:
Rovnica Coulombovho zákona :

F = statická elektrická sila, k = Coulombova konštanta, q = elektrický náboj, r = vzdialenosť medzi oboma nábojmi

Vzdialenosť medzi oboma nábojmi (r) = 5 x 10⁻² metrov = 5 x 10⁻² x 10⁻² cm = 5 cm.
2. Dva náboje oddelené vzdialenosťou r . Ak je statická elektrická sila 3.6 N, aká je vzdialenosť medzi oboma nábojmi ( 1 μC = 10⁻⁶ C a k = 9.10⁻⁹ Nm²C⁻² )?

Známe:
Elektrická sila (F 12 ) = 3.6 N
Náboj 1 (q² ) = 9 μC = 9 x 10⁻⁶ C
Náboj 2 (q² ) = 4 μC = 4 x 10⁻⁶ C
Coulombova konštanta (k) = 9 x 10⁻⁹ Nm² · C⁻²
C = Coulomb, N = Newton, m = meter
Hľadaná: Vzdialenosť medzi oboma nábojmi (r)
riešenie:

Vzdialenosť medzi oboma nábojmi (r) = 0.3 m = 0.3 x 100 cm = 30 cm.
3. Trojbodové náboje , ako je znázornené na obrázku nižšie. Aká je veľkosť statickej elektrickej sily v bode A (k = 9.10⁻¹ Nm² · C⁻² ; 1 μ = 10⁻⁶ )
Známe:
účtovať A (qA) = -2 μC = -2 x 10-6 C
Náboj B (q B ) = 8 μC = 8 x 10⁻⁶ C
Náboj C (q C ) = 4,5 μC = 4,5 x 10⁻⁶ C
Coulombova konštanta (k) = 9 x 10⁻⁹ Nm² · C⁻²
Vzdialenosť medzi nábojmi A a B (rAB ) = 4 cm = 4 x 10⁻² m
Vzdialenosť medzi nábojmi A a C (r AC ) = 3 cm = 3 x 10⁻² m
C = Coulomb, N = Newton, m = meter
Hľadá sa: Statická elektrická sila v bode A
riešenie:
Rovnica Coulombovho zákona:
![]()
F = statická elektrická sila , k = Coulombova konštanta , q = elektrický náboj , r = vzdialenosť medzi oboma nábojmi


Statická elektrická sila v bode A:
![]()
4. Trojbodové náboje, ako je znázornené na obrázku nižšie. Aká je veľkosť Coulombovej sily, ktorej pôsobí náboj B ( k = 9.10⁻⁹ Nm² · C⁻² ; 1 μC = 10⁻⁶ C ).

Známe:
q A = 10 µC = 10 x 10⁻⁶ C = 10⁻⁶ Coulombov
q B = 10 µC = 10 x 10⁻⁶ = 10⁻⁶ Coulombov
q C = 20 µC = 20 x 10⁻⁶ = 2 x 10⁻⁶ Coulombov
r AB = 0.1 metra = 10⁻¹ m
r BC = 0.1 metra = 10⁻¹ m
k = 9 x 10⁻⁹ Nm² C − 2
Hľadá sa: Coulombova sila pôsobiaca na náboj B
riešenie:
Na náboj B pôsobia dve coulombovské sily, Coulombova sila medzi nábojmi A a B (FAB ) a Coulombova sila medzi nábojmi B a C (FBC ) . Coulombova sila pôsobiaca na náboj B je súčet síl FAB a FBC.
Coulombova sila medzi nábojmi A a B:

Náboj A má kladné znamienko a náboj B má kladné znamienko, takže F AB ukazuje na náboj C.
Coulombova sila medzi nábojmi B a C:

Náboj B má kladné znamienko a náboj C má kladné znamienko, takže FBC smeruje k náboju A.
Coulombova sila pôsobiaca na náboj B:
F B = F BC – F AB = 180 – 90 = 90 N
Coulombova sila, ktorou pôsobí náboj B (F B ), je 90 Newtonov. Smer F B je rovnaký ako smer F BC , ktorý ukazuje na náboj A.
5. Určte veľkosť a smer Coulombovej sily pôsobiacej na náboj B ( k = 9 x 109 Nm²C − 2 , 1 μC = 10−6 C ).
![]()
Známe:
Náboj A (q A ) = +Q
Náboj B (q B ) = -2Q
Náboj C (qC ) = -Q
Vzdialenosť medzi nábojmi A a B (r AB ) = r
Vzdialenosť medzi nábojmi B a C ( rBC ) = 2r
k = 9 x 10⁻⁹ Nm² C − 2
Hľadá sa: Veľkosť a smer Coulombovej sily pôsobiacej na náboj B
riešenie:
Coulombova sila medzi nábojmi A a B:
![]()
Náboj A je kladný a náboj B je záporný , takže smer FAB ukazuje na náboj A.
Coulombova sila medzi nábojom B a nábojom C:
![]()
Náboj B je záporný a náboj C je záporný, takže smer FBC ukazuje na náboj A.
Čistý pôsobiaci výkon na náboj B:
F = FAB + FBC = 2 kQ2/r2 + 0.5 k Q2/r2 = 2.5 kQ2/r2 = 2.5 kQ2 r-2
Smer sily ukazuje na náboj A alebo doľava.