1. V uzavretej nádobe sa plyn rozpína tak, že konečný objem sa trojnásobne zväčší oproti počiatočnému objemu (V = počiatočný objem, T = počiatočná teplota ). Aká je konečná teplota?
Známe:
Počiatočný objem (V1 ) = V
Konečný objem (V2 ) = 3V
Počiatočná teplota (T1 ) = T
Požadovaná: Konečná teplota ( T2 )
riešenie:
Vzorec Charlesovho zákona :

Konečná teplota plynov sa stáva trojnásobkom počiatočnej teploty.
[irp]
2. Plyny, ktoré majú spočiatku objem V a teplotu T. Ak plyn prechádza izobarickým dejom , takže teplota sa zdvojnásobí oproti počiatočnej teplote, potom konečný objem plynov je…
Známe:
Počiatočný objem (V1 ) = V
Počiatočná teplota (T1 ) = T
Konečná teplota (T2 ) = 2T
Hľadá sa: finálny zväzok (V 2 )
riešenie:

Konečný objem plynov sa zdvojnásobí oproti pôvodnému objemu.
[irp]
3. V uzavretej nádobe majú ideálne plyny spočiatku objem 2 litre a teplotu 27 ° C. Ak konečný objem plynov dosiahne 3 litre, potom je konečná teplota…
Známe:
Počiatočný objem (V1 ) = 2 litre = 2 dm3 = 2 x 10⁻³ m3
Konečný objem (V2 ) = 3 litre = 3 dm3 = 3 x 10⁻³ m3
Počiatočná teplota (T1 ) = 27 ° C + 273 °F = 300 K
Požadovaná: Konečná teplota ( T2 )
riešenie:

Konečná teplota je 177 ° C alebo 177 + 273 = 450 Kelvinov.